Broad Peak – niebo i piekło, rewelacyjna książka o himalaiźmie

Broad Peak – niebo i piekło, rewelacyjna książka o himalaiźmie

Na rozkładzie mam kolejną fascynującą lekturę górską. Właśnie skończyłem czytać jednym tchem książkę dwóch autorów Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego. Mowa o hicie jakim jest „Broad Peak – niebo i piekło”. Obecnie po akcji ratunkowej na Nanga Parbat, gdzie głównym pozytywnym bohaterem był nasz znakomity himalaista Adam Bielecki powinna zaciekawić każdego ta pozycja. Przecież na Broad Peaku też nasz wyśmienity wspinacz był na językach wszystkich. O tych właśnie wydarzeniach, przeżyciach bohaterów opowiada ta książka. Każdy z nas pamięta jak dziś, jakim sukcesem, a później tragedią była tamta ekspedycja w rolach głównych z Maćkiem Berbeką, Tomkiem Kowalskim, Adamem Bieleckim i Arturem Małkiem. Jak wiemy, Ci dwaj pierwsi nie powrócili z tej pamiętnej wyprawy w roku 2013.

Czy wraz z tragedią na Broad Peak skończył się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas? Autorzy próbują odpowiedzieć na to pytanie, analizując krok po kroku najważniejsze wydarzenia podczas polskiej wyprawy na Broad Peak. Przeprowadzają dramatyczne rozmowy ze świadkami wydarzeń, przyjaciółmi tragicznie zmarłych i ich rodzinami. Dokonują wiwisekcji etyki polskiego himalaizmu. Piszą też o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu?

Zdobywczyni Mount Everestu i Korony Ziemi Martyna Wojciechowska tak recenzuje tę lekturę:

„W tej książce nie znajdziecie spekulacji i sensacji. To rzetelna relacja z dokonań „Lodowych Wojowników”, porywająca opowieść o wyjątkowych ludziach, którzy przesunęli granicę naszych możliwości i na zawsze przejdą do historii. Wierzę, że każdy z bohaterów tej książki zginął robiąc to, co kochał najbardziej i nie nam, którzy pozostali bezpiecznie na nizinach, to oceniać. Warto przeczytać „Broad Peak. Niebo i piekło” i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest cena marzeń, którą warto zapłacić.”

Bardzo ciekawie podsumował książkę także Marek Kamiński:

„Niezwykła książka pokazująca od kulis nie tylko przebieg tragedii na Broad Peaku. To także retrospekcja i spojrzenie na sprawę z dzisiejszej perspektywy. Dzięki książce bliżej poznałem ludzi, z których wielu znałem osobiście, w tym Tomka Kowalskiego, który chciał wybrać się na Bieguny Ziemi. Wydaje mi się, że ścieżka osądzania i szukania winnych jest łatwiejszą drogą. Dużo trudniejsza jest próba zrozumienia skomplikowanego życia ludzkiego, które jak w soczewce skupiło się na Broad Peaku 5 marca 2013 roku. Warto przerobić lekcję, która płynie z tej tragedii.” 

A wy jakie macie zdanie na temat tamtych wydarzeń? Kiedyś każdy z nas przeżywał na żywo tę fascynującą zimową wspinaczkę, a potem ludzki dramat. Ale może nie znaliśmy wszystkich faktów, niuansów. Warto przeczytać tę pozycję, by wyrobić sobie własne zdanie, mając informacje z pierwszej ręki, od osób, które były najbliżej tej tragedii. Jak napisał ciekawie znany żeglarz Roman Paszke:

„Sztuka cierpienia” – określenie to dotyczy nie tylko tych, „co zamknięci pomiędzy himalajskimi są ścianami”. Ci co zostają w domu też niewyobrażalnie cierpią. Pełni obaw, czy skalne i lodowe ściany wypuszczą ich bliskich żywych. Kiedyś marzyłem, by zostać wspinaczem wysokogórskim. Chłonąłem książki o tych, którzy poczuli szczyty pod stopami. Czy pomiędzy ścianami fal można poczuć się tak samo jak oni? Nie wiem… Jak jest naprawdę w górach ­­– przeczytajcie.”

Zatem polecam gorąco jako lekturę na kilka wieczorów, a może jedną noc. Książka Wydawnictwa Poznańskiego miała swą premierę 25 lutego 2018 r. i jest pierwszą tegoroczną premierą wydawnictwa z serii reporterskiej. Znajdziecie ją w dobrych księgarniach. A przy okazji polecam również prezentmarzen.com. Znajdziecie u nich mnóstwo pomysłów na prezenty dla każdego. Z wielu branż, asortymentów, na każdą okazję. Firma prezentuje prezenty na jakie byście nigdy nie wpadli. Dla każdego coś miłego… nie macie pomysłu czym obdarować bliską osobę, odwiedźcie ten sklep internetowy. Gwarancja zadowolenia murowana… z górskim pozdrowieniem

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »