Jak fotografować krajobrazy

Jak fotografować krajobrazy

Wędrując po górach lubię zapisywać swoją drogę na zdjęciach. Fotografowanie pięknych miejsc, które odwiedzam jest dodatkowym motywatorem, by ciągle odkrywać nowe cuda natury. Fotografie z wycieczek to także niezastąpiona pamiątka, gdyż ludzka pamięć bywa z czasem zawodna. Podczas górskich wypraw nie brakuje cudnych pejzaży, więc bardzo łatwo powrócić do domu z wieloma genialnymi kadrami uchwyconymi pośród dzikiej przyrody. Każdy krajobraz stanowi wdzięczny obiekt do fotografowania, wystarczy spojrzeć sercem na otaczający nas świat. Choć wydawać by się mogło, że robienie zdjęć w ładnych sceneriach nie jest żadną sztuką, to warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, by nasze fotki wyróżniały się na tle innych i przyciągały uwagę swym kunsztem.

                                     NAJLEPSZY APARAT TO TEN, KTÓRY MASZ PRZY SOBIE

 Ta sentencja  Chaves’a Jarvis’a, która na stałe wpisała się do kanonu cytatów fotografii, jest zarazem trywialną prawdą, która bardzo często sprawdza się podczas wakacyjnych eskapad. Nie każdy jest zawodowym fotoreporterem i wszędzie ze sobą nosi aparat. Nie miejmy złudzeń – w dobie powszechnego dostępu do urządzeń mobilnych to najczęściej smartfon jest jedynym aparatem, który mamy przy sobie. W żadnym wypadku nie powinniśmy uznawać tego faktu za ujmę na honorze fotografa z krwi i kości. Tę opinię zdaje się potwierdzać rozwój tzw. fotografii mobilnej. Niemniej lepiej byłoby gdyby narzędziem, którym przyjdzie nam fotografować krajobrazy był typowy aparat fotograficzny z matrycą przynajmniej 4/3. Dlaczego tak? Otóż im większa matryca, tym lepiej będzie sobie ona radziła w gorszych warunkach oświetleniowych. Dodajmy do tego możliwości zastosowania różnych obiektywów, filtrów czy edycji fotografii w programie graficznym bez pogarszania jej jakości.

Kolejną ze wskazówek jest wybranie odpowiedniej lokalizacji oraz pory dnia, a nawet konkretnej godziny. Dobrym pomysłem jest wcześniejsza wizyta w miejscu, gdzie chcemy wykonywać zdjęcia – spokojne rozpoznanie w terenie pozwoli na odpowiednie zaplanowanie kadrów. Ale turysta działa raczej z zaskoczenia, musimy tylko być czujni, by nie przegapić ładnych kadrów. Podczas każdej sesji fotograf może wykorzystać mnóstwo technik ale przede wszystkim musi nieustannie pamiętać o wyborze motywu, który poprzez pojawianie się na pierwszym planie przyciągnie wzrok widza. Niestety jakże często w kadrze panuje chaos i nagromadzenie zbędnych elementów ponieważ autor nie wie o czym jest jego zdjęcie i nie stosuje nawet najprostszego sposobu uporządkowania kadru.

Pamiętajmy także o sprawdzeniu aktualnej prognozy pogody. Fotografia krajobrazowa nie zawiera się tylko w rejestrowaniu piękna otaczających nas widoków, ale i sił natury związanych ze zmianami warunków atmosferycznych. Czasami morze mgieł, czy walka słońca z chmurami może być decydująca dla zrobienia dobrego ujęcia. Jak w każdej dziedzinie fotografii , tak i podczas fotografowania krajobrazów powinniśmy trzymać się pewnych reguł, które pomogą nam uporządkować kadr. Nawet najpiękniejszy widok może zostać zepsuty poprzez nieumiejętne wykadrowanie lub zbyt duże natężenie odciągających wzrok motywów.

Prostym zabiegiem jest trzymanie się podstawowej zasady w fotografii – trójpodziału. Dzięki niej możemy w łatwy sposób skupić uwagę odbiorcy na konkretnym elemencie oraz poprawnie zaakcentować horyzont (bezwzględnie musi być poziomy). Pamiętajmy o liniach wiodących, czyli naturalnych elementach pejzażu (np. drogi, cieki wodne itp.) które prowadzą wzrok widza w stronę głównego motywu. Ciekawym tematem porządkującym kompozycję są powtarzalne elementy takie jak szpalery drzew, pagórki . Aby nadać zdjęciu głębi powinniśmy ustawić punkt ostrości mniej więcej na 1/3 głębokości sceny – najlepiej korzystając z podglądu w wizjerze.

W fotografii krajobrazowej przyjęły się też dwa pojęcia najlepszego momentu na fotografowanie w plenerze: są to złota godzina oraz niebieska godzinaZłota godzina, to czas w trakcie wschodu słońca, zaraz po nim oraz zachodu słońca i tuż przed nim. Właśnie wtedy słońce emituje ciepłe światło rzucając długie cienie. W Polsce złota godzina może trwać od 30 minut w grudniu do 120 minut w czerwcu. Z kolei niebieska godzina to czas przed wschodem i po zachodzie słońca, ułatwia fotografowanie krajobrazów po zmroku, kiedy nocne niebo delikatnie miesza się ze słoneczną poświatą. Niestety, wbrew swojemu nazewnictwu niebieska godzina trwa około kilkunastu minut.

 Dla mnie to są najpiękniejsze momenty w górach, dlatego spacery na wschody, czy zachody słońca zawsze były moim konikiem… Najpiękniejsze zdjęcia powstają wyłącznie przy najbardziej korzystnym świetle. W wielu wypadkach będzie to złota godzina oraz błękitna godzina. Jednak także w innych częściach dnia możesz fotografować wspaniałe pejzaże, o ile masz pomysł, jak pokazać atrakcyjny kadr. Pamiętaj nieustannie, że to przede wszystkim światło tworzy zdjęcia. Bez dobrego światła nie ma szans na interesujący kadr. Nie ma lepszego czasu na fotografowanie niż świt. Wówczas kolory są najpiękniejsze a widziane przez nas krajobrazy stają magiczne.

Robienie zdjęć w plenerze, gdy zachwyca nas jakiś krajobraz to wspaniała zabawa i inspirujący czas, motywujący nas do kolejnych aktywności na łonie natury. To także później wspaniałe pamiątki z podróży. Każdy chyba lubi usiąść wygodnie prze komputerem i obejrzeć ciekawe zdjęcia z wakacji, czy weekendowej eskapady, albo choćby niedzielnego spaceru. Jeśli chcecie zaopatrzyć się w dobry sprzęt do robienia zdjęć warto odwiedzić sklep fotograficzny. Na przykład można skorzystać z oferty https://notopstryk.pl/. Warto zainwestować trochę, jeśli chcemy robić naprawdę genialne fotografie, oraz poświęcić czas na naukę tego. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

 

 

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

1 komentarz

  1. Marcin BWZ

    Ja mam takie zboczenie, że lubię mieć przy sobie lustrzankę i najlepiej ze dwa obiektywy. Na górskiej wyprawie jest to już dodatkowa waga, ale radość, jaką dają mi potem te zdjęcia, jest nie do przecenienia. Fotografia górska jest wspaniała. Bardzo łatwo jest wypełnić kadr czymś efektownym i wtedy zdjęcie nabiera piękna i profesjonaliści 😉

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »