Jak przetrwać w podmiejskim buszu, czyli co Adi powiedział…

Jak przetrwać w podmiejskim buszu, czyli co Adi powiedział…

Mam Wam dziś do zaproponowania kolejną książkę jako lekturę obowiązkową dla wszystkich, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z poznawaniem natury i zamierzają wyjść z domu, by poddać się aktywnościom na łonie natury, z daleka od udogodnień cywilizacyjnych. Wydawnictwo Poznańskie wydało ciekawą pozycję autorstwa Magdy Bloch, która w przystępny sposób wprowadza nas w zakres podstawowych informacji i umiejętności przydatnych w podmiejskim buszu. Może komuś z nas ta wiedza pozwoli łatwiej przetrwać z dala od domu. Tytuł książki jest lekki jak jej treść i sugeruje od razu łatwą lekturę: ” A Adi powiedział…” Autorka tam pisze we wstępie do swojej książki: ” Odejść od komputera. Ruszyć w busz. Po przygodę. Może nie… Za daleko, nie znam się na szwendaniu, a Jaś i Małgosia w lesie się zgubili.” Może ta lektura doda niektórym odwagi i pozwoli poznać smak przygody!

Każda wielka przygoda ma swój mały początek – tak mały, jak podmiejska działka lub łąka za płotem domu. Do jej przeżycia nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, grubego portfela czy dostępu do internetu. Wystarczy odrobina chęci, ciekawość świata i wyobraźnia. A Adi powiedział… to poradnik, który łączy w sobie proste, ale wciągające wyzwania z zakresu bushcraftu (czyli eksplorowania okolicznych krzaków, zarośli i terenów zielonych), ciekawe porady oparte na praktyce oraz nieskomplikowane podejście do otaczającej nas przyrody.

Niektóre z wyzwań tu opisanych, takie jak rozpalanie ogniska, posługiwanie się ostrymi narzędziami, jedzenie dziko rosnących roślin czy wędrowanie i biwakowanie w nieznanym terenie, mogą wydawać się nieco ryzykowne, ale tylko wtedy, jeśli nie są robione zgodnie z regułami. Lekka, nieco przekorna forma, ciekawe anegdotki i zadania sprawią, że ten poradnik stanie się ulubionym towarzyszem wypraw. Autorka w metryce ma wpisane: metr pięćdziesiąt w harcerskim berecie. Swoją przygodę z przyrodą zaczęła jako gzub w zuchach ZHP, po latach przerwy wróciła, by służyć w organizacji skautowej Royal Rangers. Mimo, że wychowana w Poznaniu, nie oszczędza przy dodawaniu sobie nowych wyzwań. W wolnym czasie siedzi w lesie lub miniaturyzuje go w kompozycjach w szkle. Magda Bloch to szczepowy motywator i zaszczepiony organizator. 

Podmiejski bushcraft brzmi jak oksymoron tylko z pozoru. Ten termin najczęściej tłumaczony jest jako umiejętności przetrwania w dziczy, a mniej ortodoksyjnie – to rzemiosło łażenia „po krzakach”. Przed erą komputerów całe rzesze miejskich dzieciaków bawiły się w parkach, na działkach, ogrodach, zmieniając je w swojej wyobraźni w prawdziwą dzicz. Obcowanie z przyrodą bez sztywnych zasad i ograniczeń. Wystarczył pan Michał Sumiński i jego „Zwierzyniec”, by każdy marzył o szałasie w lesie. Pani Magda napisała ten poradnik z myślą o tych, których ciągnie do lasu, chce zachęcić tym sposobem, by do niego dotarli i świetnie się tam bawili. 

Przyroda to przestrzeń, która rodzi przygodę!

Książka jest do nabycia w dobrych księgarniach. Może to być dobry prezent na lato, wakacje dla naszych pociech, dzieci, wnuków, by zachęcić ich do wyjścia z domu… Jest niegruba, napisana prostym, przystępnym językiem, łatwo przyswajalna. Można ją przeczytać na raz, zatem rozejrzyjcie się, by po nią sięgnąć. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »