Leskowiec, Groń Jana Pawła II i Łamana Skała, czyli śladami Karola Wojtyły

Leskowiec, Groń Jana Pawła II i Łamana Skała, czyli śladami Karola Wojtyły

Beskid Mały to grupa górska o długości około 35 km i szerokości około 12 km. Przedzielona jest Doliną Soły i leży w obrębie Beskidów Zachodnich. Znaczna część tego terenu należy do parku Krajobrazowego Beskidu Małego. Dziś chciałem napisać o Groniu Jana Pawła II, do 2004 r. zwanym Jaworzyną. To chyba jedyna góra w Polsce, której nazwę zmieniono oficjalnie Rozporządzeniem Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wcześniej, bo 1995 roku wybudowano tam kaplicę poświęcona naszemu papieżowi oraz stalowy krzyż, poświęcony ludziom gór. W kaplicy stoi fotel, na którym Jan Paweł II siedział podczas wizyty w Skoczowie w 1995 oraz ołtarz z inskrypcją: Jest nas troje: Bóg, góry i ja. Nieopodal stoi olbrzymi pomnik Wojtyły. To miejsce wielokrotnie odwiedzał Karol Wojtyła w czasach swojej młodości, ostatni raz jako biskup w 1970 r. Dlatego zostało poświęcone jednemu z największych Polaków.

Wędrując szlakami Beskidu Małego, jakże bliskiego jego rodzinnych Wadowic, co chwila natrafiamy na miejsca jemu poświęcone, jak na szlaku papieskim. Na szczycie znajduje się także schronisko górskie PTTK wzniesione już w 1932 r. oraz kamień katyński upamiętniający ofiary Katynia i katastrofy Tupolewa pod Smoleńskiem. Ale rejon ten zwany też Beskidem Andrychowskim to nie tylko rejon schroniska, ale również pobliski Leskowiec, ważny węzeł szlaków i jedno z lepszych punktów widokowych w Beskidzie Małym. Miejscowa ludność nazywała Leskowiec w przeszłości „Hrabskie Buty”, z powodu dwóch płyt kamiennych z wykutymi śladami stóp. Strącone ze szczytu przez pasterzy, przeleżały w lesie do 2004, gdy odkryte, zostały przeniesione w pobliże schroniska „Leskowiec” na Groniu.

Znajduje się tutaj także wiata, krzyż i tablica z panoramą szczytów. Z drugiej strony Gronia rozciąga się Rezerwat Przyrody Madahora, obejmujący partie szczytowe oraz zbocza Łamanej Skały. Można tu zobaczyć ciekawe wychodne skalne zbudowane z piaskowców. Najwyższym punktem rezerwatu jest własnie Łamana Skała, zwana też Madahorą, będąca zarazem najwyższym szczytem Beskidu Andrychowskiego. Wierzchołek jest zalesiony i nieciekawy, ale w pobliżu możemy zobaczyć różnorodne ostańce z piaskowca.

Właśnie te tereny miałem okazję już dwukrotnie zwiedzać, to bardzo dobre miejsce na turystykę rodzinną. Szlaki nie są wymagające, mnóstwo atrakcji i piękny las bukowo – świerkowy. Jako ciekawostka dodam, że po drodze są tablice, zawierających myśli Jana Pawła II o górach i przyrodzie, przy szlaku z Krzeszowa. Naprawdę są warte zatrzymania i chwili zadumy. Tym szlakiem szedłem z grupą przyjaciół w kwietniu 2011 r. Do Krzeszowa Dolnego najbliżej dojechać z Suchej Beskidzkiej. Żółty szlak wyprowadza najpierw na Gancarz, potem na Leskowiec i w końcu dotarłem nim na Groń Jana Pawła II.

Później zawróciłem kawałek na Leskowiec, żeby przez Potrójną dojść do rezerwatu Madahora i zdobyć Łamaną Skałę. Następnie nastąpił odwrót do rozstaju pod Smrekowicą, skąd zielonym szlakiem przez Czarną Górę wróciłem do auta w Krzeszowie. To była spokojna, rekreacyjna wycieczka na początek sezonu, bardzo wczesną wiosną. Towarzyszyli mi Amelka, Madzia, Arash i Daniel. Na koniec chciałem udostępnić kilka cytatów z tablic papieskich, bo dobrze oddają, jak miło można wypoczywać aktywnie w tych niewielkich, ale uroczych górach.

„Świat jest darem Boga, a człowiek jest powołany do tego, aby był roztropnym i odpowiedzialnym gospodarzem w świecie natury.”

„Ilekroć mam możność udać się w góry i podziwiać górskie krajobrazy dziękuję Bogu za majestat i piękno stworzonego świata. Dziękuję mu za Jego własne piękno, którego wszechświat jest jakby odblaskiem zdolnym zachwycić wrażliwe umysły i pobudzić je do uwielbienia Bożej wielkości.”

” Ja z rodu jestem człowiekiem gór, chociaż moją ojczyzną jest cała Polska, wszędzie gdzie jest Polska i wszystko co jest polskie. To jednak z tą częścią ojczyzny byłem szczególnie związany.  Specjalnym źródłem radości są Beskidy.”

„Chodzi o to, żeby odpoczynek nie był odejściem w próżnię, aby nie był tylko pustką. Wtedy nie będzie naprawdę wypoczynkiem. Chodzi o to, ażeby był wypełniony spotkaniem. Mam na myśli i owszem, spotkanie z przyrodą, z górami, morzem i lasem.”

„Tutaj z wyjątkową mocą zdaje się przemawiać błękit nieba, zieleń lasów i pól, srebro jezior i rzek. Tutaj śpiew ptaków brzmi szczególnie znajomo – po polsku.”

„Kto chce naprawdę odnaleźć samego siebie musi nauczyć się obcowania z przyrodą, bo oczarowanie jej pięknem wprowadza bezpośrednio w ciszę kontemplacji.”

„Wznoszę swe oczy ku górom, skądże nadejdzie mi pomoc?”

Jan Paweł II

To kilka wybranych, wspaniałych myśli wielkiego człowieka, któremu góry były tak bliskie jak mi. I teraz staram się chodzić jego ścieżkami. Na koniec zachęcam do oddania głosu w ankiecie, jakie góry najbardziej lubimy deptać? Można zagłosować na dwa pasma górskie. I oczywiście oglądajcie galerię zdjęć z wypadu. A tu znajdziecie opis graficzny trasy. Natomiast przejście drugiej części Beskidu Małego zostało opisane wcześniej tu. Pozdrawiam

Marcogor

Po jakich polskich górach lubicie wędrować najbardziej?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

2 komentarze

  1. SofijaK

    Dzięki za rozpropagowanie tego zakątka, gdzie najczęściej sama ładuję akumulatory. Polecam mniej odwiedzane zakątki : Polanę Suwory, grotę Komonieckiego, wodospad na Dusicy i Gibasy.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »