Aparaty fotograficzne dla podróżników – na co zwracać uwagę wybierając odpowiedni model

Aparaty fotograficzne dla podróżników – na co zwracać uwagę wybierając odpowiedni model

Jeżdżąc w góry musiałem zainwestować w dobry aparat. Robienie pięknych fotek krajobrazu , pokazywanie cudów natury napotkanych na szlaku to podstawa, aby zostawić sobie coś na pamiątkę i dla niezapomnianych wspomnień. Fotografowanie służy mi też dokumentacji przebytych tras, aby łatwiej było opisywać mi na blogu swoje wędrówki. Wybór przed jakim stanąłem i staje każdy, kto jest na kupnie nowego sprzętu fotograficznego nie jest prosty. Zwłaszcza dla laików, którzy nie są dobrzy w tej branży. Ale jest kilka zasad, których warto się trzymać. Do przeszłości odeszły na szczęście czasy, gdy na wyjeździe wakacyjnym musieliśmy uważać na każde zdjęcie, które robiliśmy, aby oszczędzać kliszę. Często przez to traciliśmy wiele ciekawych ujęć, które nam chodziły po głowie. Obecnie, dzięki fotografii cyfrowej możemy spokojnie fotografować, kiedy chcemy i ile chcemy. 

 Na jakie parametry zwracać uwagę przy wyborze aparatu

Dla mnie jako górołaza najważniejszym kryterium jest wielkość i waga aparatu. Trudno przecież dźwigać ciężki sprzęt, gdy w plecaku musi się zmieścić tyle obowiązkowych rzeczy. Poza tym wielki aparat jest nieporęczny w wysokich górach, gdzie trzeba nieraz się wspinać w eksponowanym terenie, a do tego łatwo go zniszczyć, co wiąże się z kosztami. Również dużo podróżując z miejsca na miejsce sprawdzi się niewielki aparat, który może być stale pod ręką. Taki aparat zawsze zmieści się w torebce lub w kieszeni kurtki i można zrobić zdjęcie praktycznie zawsze, kiedy będzie się chciało. 

Kolejnym parametrem, na który należy zwrócić wybierając aparaty fotograficzne, jest wytrzymałość baterii. Im jest większa, tym lepiej, gdyż aparat będzie dłużej pracował bez ładowania. Dla mnie to priorytet, gdyż nie raz całymi dniami przebywam na łonie natury z dala od cywilizacji. Ale zawsze lubię być dobrze przygotowany, więc polecam zakupić kilka zapasowych akumulatorków. Ważną kwestią w przypadku fotografowania w podróży jest wybór sprzętu z odpowiednim zoomem. Czasem chcemy przecież zrobić zbliżenie obiektu oddalonego sporo od nas i wtedy jest on bardzo przydatny. W górach bardzo przydatny jest też dobry tryb panoramiczny do robienia unikalnych fotek. 

Jaki aparat wybrać – kompakt czy lustrzankę?

Żyjemy w czasach, w których na rynku mamy do wyboru tysiące modeli różnych firm. Wybrać tę optymalną dla siebie jest bardzo trudno, zwłaszcza bez odpowiedniej wiedzy. Najlepiej zastanowić się czego tak naprawdę potrzebujemy, by niepotrzebnie nie przepłacać. Zwłaszcza, że obecnie telefony komórkowe mają już całkiem dobre aparaty. Zatem jeżeli szukamy dobrego aparatu do plecaka, to warto zastanowić się nad wyborem kompaktu z wyższej półki, który daje nam o wiele więcej możliwości. Lustrzankę warto wybrać wtedy, gdy będziemy profesjonalnie fotografować przyrodę lub obiekty architektoniczne, a także, gdy będziemy mogli przeznaczyć część miejsca w bagażu na dodatkowe obiektywy czy statyw. 

Aparat fotograficzny dla podróżnika – w jaki sprzęt zainwestować?

Dobry podręczny kompakt nie jest zły, zawsze mogę  mieć go pod ręką, tzn. nosić na szyi. Jeśli ktoś marzy o doskonałych zdjęciach musi zainwestować. Ale wtedy wędrówka już nie jest tym samym, bo zaczynamy polować na to jedno ujęcie… Lustrzanki i bezlusterkowce kierowane do najbardziej wymagających odbiorców stanowią specyficzną część oferty każdego producenta sprzętu fotograficznego. Ten stosunkowo nieliczny pod względem liczby modeli segment rynku stanowi jego ukoronowanie. Ale by w pełni wykorzystać z możliwości takich aparatów dobrze zrobić sobie kurs fotografii. I tu wracamy do punktu wyjścia… co chcemy robić z naszym aparatem! Duży wybór sprzętu fotograficznego znajdziemy na przykład tutaj e-oko.pl. Co zakupić to już oczywiście wasza decyzja. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »