Co bulwersuje w Tatrzańskim Parku Narodowym

Co bulwersuje w Tatrzańskim Parku Narodowym

Mija kolejny rok, dla mnie bardzo dobry turystycznie, rekordowy, jeśli chodzi o ilość odbytych wycieczek. Najbardziej ukochane przeze mnie góry to oczywiście Tatry, jedyne o wysokogórskim charakterze w kraju. Pora więc na podsumowanie tegorocznego sezonu w Tatrach. A działo się wiele pod Tatrami i w samych górach. Dziś chcę napisać o tym co bulwersowało miłośników Tatr i mnie samego także. Pisałem już kiedyś troszkę o tym tutaj. Może pora zorganizować się  i uświadomić władzom parków narodowych w Tatrach, że zamykanie szlaków w górach i niszczenie pomocnego turystom żelastwa nie prowadzi do niczego dobrego. Powinno być wręcz odwrotnie, dostępnych dróg i ścieżek powinno przybywać, żeby rozładować olbrzymi ruch turystyczny w tym rejonie górskim. Rekordowa liczba turystów w Tatrach w ostatnim roku, powinna zmusić ludzi na stanowiskach do myślenia! Bo niby dlaczego część Tatr ma być tylko dla wybrańców? Bo są tam rezerwaty…myślicie, że nie ma tam ścieżek? Są, ale oczywiście dostępne dla swoich. Ich nikt nie ściga, popatrzmy chociażby ile aut wyjeżdża sobie nad Morskie Oko, zwykłych osobówek na różnych numerach.

Nie tylko te z TOPR, TPN, czy Straży Parku. Kto wydaje zezwolenia tym ludziom i na jakiej podstawie? Przecież te samochody stanowią zagrożenie dla turystów. Nie raz miałem ochotę zatrzymać je i przegonić! Góry mają być dla ludzi. Końcówka roku to huraganowy wiatr na Podhalu, o sile dawno nie notowanej. Wiejący halny z prędkością w porywach prawie 180 km/h poczynił olbrzymie spustoszenia w drzewostanie Tatrzańskiego Parku Narodowego. A ile przy tym zostało zniszczonej innej roślinności. Trwająca akcja oczyszczania dróg i szlaków, czasami przy użyciu ciężkiego sprzętu swoje też zrobi w tym dziele dewastacji tatrzańskiej przyrody. Zresztą na Słowacji kilka lat temu też potężny huragan poczynił olbrzymie spustoszenia. Zniszczenia poczyniono  także za zgodą władz budując kolejne nartostrady. Praktycznie zdewastowano ekosystem Łomnicy, jednego z najwyższych szczytów Tatr. W Polsce nowy minister sportu też wpadł na pomysł podobnej dewastacji otoczenia Kasprowego Wierchu poprzez budowę zbiornika wodnego w rejonie Myślenickich Turni. I co o tym wszystkim ma myśleć sobie przeciętny turysta? Chyba to, że władza może dewastować, jak już zrobiono na Słowacji, że Matka Natura może niszczyć, bo z siłami przyrody jeszcze nikt nie wygrał, a jak zwykły turysta zejdzie ze szlaku to jest ścigany jak chuligan.

Przyroda rządzi się swoimi prawami, nie potrafimy wciąż jej okiełznać, potrafi nagle i niespodziewanie zniszczyć tyle chronionych ustawami dóbr przyrodniczych, czego by nie dokonała żadna rzesza turystów przez wiele lat. Takie są fakty, a władze parków po obu stronach granicy wciąż zamykają szlaki, zamiast tworzyć nowe, tworzą nowe rezerwaty ograniczając coraz bardziej dostępne turystycznie tereny, zamiast otwierać Tatry na rosnące zapotrzebowanie na ten rodzaj aktywności człowieka, bo dla wielu te góry to ich drugi dom. Wzrasta z roku na rok ruch turystyczny w Tatrach, na góry nastała moda, jedynym rozwiązaniem jest właśnie szersze otwarcie się na turystów poprzez budowę nowych szlaków, co jest przecież w planach, np. po słowackiej stronie słyszy się od dawna o otwarciu szlaków na popularne wśród turystów szczyty, obecnie dostępne tylko z przewodnikiem. Można by również udostępnić stare szlaki, pozamykane z niejasnych przyczyn, przecież jeszcze 35 lat temu było ich znacznie więcej. Tylko to pozwoli rozładować napływ turystów na większym obszarze, zniwelować tłok na najbardziej uczęszczanych szlakach, a jestem przekonany, że to olbrzymie masy ludzi skupione na jakimś terenie dokonują największej dewastacji przyrody, chociażby z racji tłoku. Na pewno pojedynczy, wytrawny turysta na nowych szlakach nie dokona tam żadnych zniszczeń, w przeciwieństwie do ludzi idących tysiącami nad Morskie Oko, czy w popularne doliny.

Innej drogi nie ma…turyści będą jeździć w góry, bo olbrzymia ilość ludzi po prostu kocha ten rodzaj wypoczynku, przecież TPN nie ogrodzi się, a strażnicy nie będą pilnować każdej ścieżki w Tatrach. Góry są dla wszystkich, coraz więcej ludzi uwielbia wędrówki górskie, trzeba wyjść im naprzeciw, poprzez rewizję obecnych praw i zakazów, otworzyć większą sieć szlaków, zrewidować potrzebę istnienia wszystkich rezerwatów i cofnąć decyzję zamykające ponad 30 szlaków, odkąd powstał tutaj park narodowy. To góry są dla ludzi, nie odwrotnie. W kontekst ten doskonale wpasowują się słowa oo.Jacka Salija, które kiedyś znajdowały się na jednej ze ścian budynku górnej stacji kolejki na Kasprowym Wierchu

„ Nie wierzę takim obrońcom przyrody, u których miłość do przyrody przeniknięta jest nienawiścią do człowieka”

oo.Jacek Salij

I tyle na temat, to moje subiektywne odczucia, zapraszam do dyskusji w komentarzach na ten kontrowersyjny temat. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

11 komentarzy

  1. Michał

    Zgadzam się z Tobą w 100%, z tymi ścieżkami również, niektóre nielegalne drogi są nawet większe od normalnych szlaków. 🙂

    Odpowiedz
  2. Robert Smyka

    Jest też inne wyjście. Można zróżnicować ceny za wejście do parku wzależności od punktu wejścia. Za wejście przez masowo uczęszczane doliny drożej. Generalnie ceny- zwłaszcza lattem- winny być wyższe. Ale… oficjalnie powinno być ustalone, że za wejście przed godziną 8.00 nie płaci śię NIC. 🙂 W pełni lata może nawet tylko do 7.00. Masowe wstawanie „stonki” o godzinie 5. 00 Tatrom raczej nie grozi, a wytrawni turyści mogliby co nieco zaoszczędzić.

    Odpowiedz
  3. anna

    Myślę że ze sztucznym zbiornikiem pod Kasprowym to gruba przesada ! Czy chodzi o to żeby turysta w japonkach jechał na Kasprowy , a potem spacerował tak przygotowany po szlakach ? Proponuje od razu obok pobudować szpital

    Odpowiedz
  4. Artur

    Popieram w 100%. TPN musi w końcu zrozumieć, że góry nie są ich własnością!!!.

    Odpowiedz
  5. Karol

    Marcogor, rozumiem Twoją frustrację bijącą z tego artykułu. Jednak wydaje mi się, że nie rozumiesz, bądź po prostu nie zdajesz sobie sprawy z funkcji tworzonych rezerwatów czy zamykanych szlaków.
    Np. taki Wołoszyn i dolina Waksmundzka są ostoją dzikiej zwierzyny. Nie wyobrażam sobie wpuszczenia tam ludzi, wrzeszczących dzieci, śmieci na ścieżce. Mówisz o rosnącej liczbie turystów odwiedzających Tatry. Zauważ proszę, że 80% tego ruchu pseudo-turystycznego rozkłada się na Morskie Oko, Giewont, Kasprowy, Doliny Kościeliską i Chochołowską. Piszę „pseudoturystycznego” bo chodzi mi głównie o ludzi idących na piwko do MOka i do innych schronisk. Reszta szlaków, zwłaszcza tych wysokogórskich, jest pusta, a jeżeli pełna, to tych prawdziwych turystów, rozumiejących i szanujących majestat gór.
    Zauważ też proszę, że jeżeli po drodze do MOka jedzie samochód, to zazwyczaj jego pasażerem jest osoba niepełnosprawna, nie mogąca samodzielnie dotrzeć do tego pięknego miejsca. Ja też być może dożyję kiedyś na tyle sędziwego wieku, że nie będę mógł sobie pozwolić na wyjście w góry. Chciałbym wtedy móc zobaczyć z bliska moje kochane góry. I zrobiłoby mi się bardzo przykro, gdyby ktoś taki jak Ty nie pozwolił mi wjechać samochodem do MOka.
    W swoim artykule zauważasz, że halny poniszczył drzewa. OK, racja, ale przyroda to nie tylko flora. To także fauna. Zwierzęta potrzebują ciszy. A że Tatry są ostatnią dziką ostoją wielu gatunków, to ja jestem całkowicie za tym, aby niektóre rejony tj. Tatry Bielskie, były całkowicie zamknięte dla ruchu turystycznego. Kusi mnie, żeby wejść na Hawrań – piękna góra. Ale z szacunku do gór i ich mieszkańców nie zrobię tego!
    Nie wiem, czy miałeś okazję być kiedyś w Tatrach Słowackich – tam rzeczywiście góry są dla ludzi, ale coraz częściej tylko dla ludzi. W sierpniu 2013 podchodziłem sobie z Tatranskiej Lomnicy do magistrali. Jakże byłem zdziwiony, później zdegustowany tym, że na wysokości prawie 2000m zobaczyłem buldożer! Tak, buldożer torujący nową trasę narciarską! Nie chcę takich gór! Chcę ciszę, spokój, trudne szlaki, odgłos przemykającego obok strumyka, dzikość.

    Pozdrawiam,
    Karol

    Odpowiedz
    • marcogor

      dziękuję za wyczerpującą wypowiedź, każdy ma prawo do swojego zdania, po to powstał ten artykuł, żeby zmusić ludzi do myślenia i dyskusji. Tatry Słowackie zdeptałem całe, mnie też bulwersują buldożery, ale troszkę mnie nie zrozumiałeś, chodzi o to, że państwo, instytucje, firmy niszczą Tatry na dużą skalę w majestacie prawa, a turyści za wiele mniejsze zniszczenia, są traktowani jak przestępcy. Nie zgadzam się też z tezą ochrony ostoi dzikich zwierząt, popatrz np. na kozice, ich populacja jest największa od lat, według ostatniego liczenia, one są wszędzie, wyłażą na szlaki, nic sobie nie robią z ludzi, uważam po prostu, że zwierzęta i ludzie mogą koegzystować obok siebie w wysokich górach, tam raczej docierają tylko wytrawni turyści, nie stonka o której piszesz, a której przedstawiciele zabili kiedyś misia w Kościeliskiej, tak samo z ochroną fauny…Matka Natura sama robi porządki i potrafi zniszczyć naraz tyle, co turyści nie zniszczą przez lata. Piszesz o niepełnosprawnych wożonych do Moka, ale nigdzie o tym nie czytałem na stronie TPN, to raczej ich auta powinny wozić takich ludzi, a nie prywatne auta, bez żadnych oznakowań, nieraz nie zważających na ludzi. Pozdrawiam

      Odpowiedz
    • Homolek

      W czasie ferii byłam w Tatrach. Przy wejściu do parku na Palenicy jest napis, że zakaz wjazdu dotyczy także osób niepełnosprawnych. Więc kto wjeżdża tymi samochodami, o których pisze Gospodarz bloga?

      Odpowiedz
  6. Tajgołka

    Mimo, że ochrona przyrody to wrażliwy temat to tak jak w każdej dziedzinie życia w tym kraju są równi i równiejsi. Szczytem głupoty która przebija wszystko w tym artykule są solarisy na morskie oko…

    Odpowiedz
  7. Maya

    Świtem wyruszyliśmy na szlak, aby przejść od strony polskiej na słowacką przez Rysy. W drodze do MOka niejednokrotnie mijały nas auta, których prowadzący proponowali nam podwózkę za określoną kwotę- odmawialiśmy, to nie dla nas. Kilku turystów (idących przed i za nami) skorzystało. Kilka aut robiło po parę kursów dół-góra-dół (z pasażerami). Wniosek: byli chętni, cena nie odstraszała, kierujący mieli pozwolenie na wjazd. Pytanie: do kogo trafiły pieniądze za transport?

    Odpowiedz
  8. Darek

    Ograniczenia są potrzebne. Gdyby nie one wszyscy by wjeżdżali na Morskie Oko samochodami, a do Murowańca terenówkami. Demokracja to nie wolna amerykanka. Ktoś po to posiadł wiedzę z zakresu przyrody i prawa by chronić nas przed nami samymi. Artykuł dziecka, któremu rodzice nie kupili nowego smartfona.

    Odpowiedz
    • marcogor

      widać od razu, że nie potrafisz czytać ze zrozumieniem… artykuł jest własnie o tym, czemu niektórzy mają przywileje na np wjazd autem nad Morskie Oko itp, a reszta jest ganiana za zdeptany kwiatek ( te przywileje tylko dla swoich) Ty pewnie do nich nalezysz…

      Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »