Wybierz stronę

Czym są dla mnie góry?

Czym są dla mnie góry?

Góry – wypukła forma ukształtowania terenu o silnie urozmaiconej rzeźbie, wysokościach względnych w stosunku do najbliższych den dolinnych powyżej 300 m i dużym nachyleniu stoków. Tyle mówi definicja geograficzna. Czym jednak góry różnią się od innych form terenu, że tak mnie tam ciągnie? I zapewne wielu z nas! Dlaczego gdziekolwiek będąc zawsze rozglądam się za najwyższym punktem otoczenia? Co one takiego mają w sobie, że żyć bez nich nie możemy? I ledwo powrócimy z wyprawy, to już planujemy następną?

No właśnie, to taki swoisty fenomen. Miłość do gór, pasja, hobby, jak by to nie nazwać, nie jest łatwym wyborem. Przecież w góry trzeba dojechać, nieraz z daleka, poświęcić czasami czas na bierny wypoczynek, bardzo często dać z siebie wielki wysiłek na zdobycie jakiegoś wymarzonego szczytu. Przejście niejedną trasą wymaga mnóstwa sił, poświęcenia, trudu i czasem bólu. A jednak nie rezygnujemy, nie poddajemy, nie zmieniamy hobby na inne łatwiejsze. Nikt kto tego nie doświadczył nie zrozumie nas, ale my góromaniacy nie zrezygnujemy nigdy z gór. Chyba, że zdrowia zabraknie. Więc co to za siła ciągnie mnie w górę?

Góry to miejsce wywyższone nad resztą, stamtąd lepiej widać otoczenie, proporcje naszego świata wyglądają zupełnie inaczej, wiele spraw znajduje inne, pomniejszone miejsce w rankingu ważności. Tutaj zmieniają się nasze priorytety, wiele przyziemnych rzeczy odchodzi w zapomnienie, bo zdobywając upragniony szczyt liczy się tylko walka ze sobą, naszymi słabościami, pokonywanie własnych lęków, niedomagań, ograniczeń. W górach jesteśmy odważni, bo bez hartu ducha trudno byłoby zdobyć wiele szczytów. Kształtujemy swój charakter i poznajemy siebie, swoje ograniczenia. Zazwyczaj bardzo pragnąć dojść do celu przesuwamy te granice, wydobywamy z siebie ukryte możliwości. Walka ta wzmacnia nas, dodaje pewności siebie, pozwala uwierzyć w siebie. Te nowe możliwości, zdolności przywozimy potem do domu, do naszej codzienności i korzystamy z nich. Dlatego tak bardzo cieszymy się jak uda się nam zdobyć upragniony cel. Każda, nawet mała góra cieszy, jeśli pokonaliśmy ją, choć może brakowało sił, pogoda nie sprzyjała. Ten widok z góry na pokonany szlak i oddalony, nieważny w tej chwili świat pamiętamy długo po powrocie, gdy ogłaszamy nasz triumf.

Im większe górskie marzenie spełnione, tym większa nasza radość. Ale nie raz nie dojdziemy z różnych przyczyn na wierzchołek góry. Zakochani w górach, a ja do nich należę po pewnym czasie chodzenia po górach i poznawania ich piękna potrafią się cieszyć z samego przebywania w nich, wędrowania po szlakach, nieraz tych samych, powtarzanych wielokrotnie i każda chwila spędzona w górach daje nam radość i satysfakcję. Bo jeśli one są naszą miłością, ciągłym marzeniem, które realizujemy stopniowo, to każdy czas spędzany tam daje nam szczęście. Góry to mój świat wokół  którego obraca się moje życie. Jeśli traktujemy je jako świątynię, do której stale wracamy, ważną część swojego życia to one stają się ważnym elementem naszej drogi. Każdy obiera sobie sam własną ścieżkę i cieszy się tym co lubi. Szanuje każdego, kto ma jakąś pasję i ją realizuje. Ja oddałem swoje życie górom, bo to moja droga! Sprawdziłem to przez ponad dwadzieścia lat wędrowania po nich, poznawania, zdobywania, wbiegania i delektowania się każdą chwilą. Bo każdy etap mej przygody z górami był inny. Dojrzewamy również w górach i co innego nasz cieszy, a zmienia się to wraz z upływającym wiekiem.

Najpierw góry się zdobywa, potem poznaje, a w końcu delektuje nimi. Dlatego lubię powracać po latach w te same miejsca, bo odbieram je wtedy zupełnie inaczej. Najlepiej robić to o innej porze roku i warunkach pogodowych. Wtedy się wiele nie pamięta, bo zazwyczaj nie lubię wracać po własnych śladach, zwłaszcza w ten sam dzień. Góry o każdej porze roku są piękne, ale inne. Zmienność przyrody jaką możemy tu spotkać nie doświadczymy nigdzie indziej w takim wymiarze. Im wyższe góry, bardziej strzeliste, tym są bardziej pociągające, ale nieraz uroda tych mniejszych może nas zadziwić. Wiele form krajobrazu jest pięknych, ale na dłuższy czas monotonnych dla mnie, w górach zmienność pejzażu jest ogromna i się nie nuży. Uwielbiam otwarte przestrzenie i ciągłą zmianę widoków, dlatego też Tatry wygrywają w mym sercu. Tam wszystko jest w większym wymiarze i ogrom piękna skumulowany na małej przestrzeni porażający, ale kocham wszystkie góry, bo to po prostu mój świat, ten wymarzony, najlepszy, dobry, czysty, magiczny, mistyczny i wyśniony. Kto chce w pełni poznać moją górską filozofię niech przeczyta też to – tekst „Po co chodzimy po górach”

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

7 komentarzy

 1. Tomasz

  Nie jestem specjalnie miłośnikiem p. Martyny Wojciechowicz, ale podoba mi się jej jedna sentencja: ” W górach można stracić życie, na nizinach można je przegapić”. 🙂

  Odpowiedz
 2. Stasia

  Miło i z zapartym tchem czyta się twojego bloga!!!!Pozdrawiam!!!

  Odpowiedz
 3. ela

  Twoje opisy ,to moja lektura,miła ,łatwa i przyjemna 🙂

  Odpowiedz
 4. Gomorra

  …i poznaję je po części….i nigdy końca nie zaznam!

  Buduję w wyobraźni Ich obraz jako….ludzką postać.
  Oczy jak stawy ….źródlana dusza , kolory zmieszane – wielobarwne

  Dłonie bezpieczne i silne …niczym drwala ….spękane ,ale sprawiedliwe

  Stopy nagie, bez obuwia…. z Ziemią zbratane.

  Włosy zapachem wiatru skąpane…w dotyku delikatne…dłonią je przeczesuje….

  i tylko serce kochliwe, ogromne i dla każdego dostępne….jeśli tylko zechcesz !

  Moje Góry mają oczy …..
  Moje Góry mają Serce
  Moje Góry można też zranić, nie rób tego………………..

  Moje Góry – Twoimi są….

  Odpowiedz
 5. Tangie

  Keep these arlcetis coming as they’ve opened many new doors for me.

  Odpowiedz
 6. Krystyna

  Z wielką miłością piszesz o górach. Czasem wydaje mi się, ze mówisz moimi ustami i czujesz moim sercem. Też tak mam. Góry to mój świat i nie ważne, czy one są niskie, czy wysokie, pogodne , czy słotne. Zawsze dają mi radość i poczucie spełnienia. Dziękuję za wszystkie redagowane teksty i pięknego bloga.
  Pozdrawiam i życzę wytrwałości.

  Odpowiedz
  • Marcogor

   dziekuję Krystyno, dla takich czytelników jak Ty, obiecuję, że nie ustanę, bo pisanie o górach sprawia mi prawie taką sama radość jak wędrówki!

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »