Wybierz stronę

Grand Prix 21. KFG dla filmu „Pocztówki znad krawędzi” w reżyserii Natalii Koniarz

Grand Prix 21. KFG dla filmu „Pocztówki znad krawędzi” w reżyserii Natalii Koniarz

 

  1. Krakowski Festiwal Górski za nami. Jeszcze wczoraj wnętrza Centrum Kongresowym ICE Kraków tętniły życiem. Było wesoło, wspomnieniowo, refleksyjnie, inspirująco – słowem wyjątkowo, jak zawsze. Na koniec tradycyjnie odbyła się uroczysta gala, na której ogłoszono zwycięzców Polskiego i Międzynarodowego Konkursu Filmowego.

***

W tym roku w ramach filmowych konkursów na dużym ekranie wyświetliliśmy 40 obrazów, wiele z nich miało polską premierę. 32 dokumenty wzięły udział w Międzynarodowym Konkursie Filmowym, rodzime kadry zaprezentowało ośmiu reżyserów. O tym, do kogo powędrują tegoroczne nagrody i wyróżnienia, decydowało jury w składzie: Rosanna Stedile (konkurs międzynarodowy) oraz Bartek Bargiel, Franciszek Berbeka i Leszek Dawid (konkursy polski i międzynarodowy). Zobaczmy kto skradł serca jury.

Ostatni punkt 21. KFG – uroczysta gala (fot. Adam Kokot KFG)

Międzynarodowy Konkurs Filmowy

GRAN PRIX 21. KFG (główny sponsor PZU)

W Polskim Konkursie Filmowym wzięło udział skromnych osiem obrazów, ale to właśnie do polskiej reżyserki trafiło Grand Prix tegorocznego KFG. Za najlepszy film jury uznało Pocztówki znad krawędzi w reżyserii Natalii Koniarz.

Grand Prix 21. KFG dla filmu „Pocztówki znad krawędzi” w reżyserii Natalii Koniarz (fot Adam Kokot KFG)

The Best Mountaineering Film / Najlepszy Film Górski

Wielokrotnie nagradzany dokument Pasang. In the Shadow of Everest w reżyserii Nancy Svendsen. Historia Pasang Lhamu Sherpy, która w 1993 roku jako pierwsza Nepalka weszła na Mount Everest.

Best Climbing Film / Najlepszy Film Wspinaczkowy

Still Alive, reż. Santiro Martirano. Portret utalentowanego i zmagającego się z chorobą wspinacza Klaasa Willemsa. Belg był w tym roku gościem festiwalu.

Najlepszy film wspinaczkowy 21. KFG, „Still Alive” (fot. Adam Kokot KFG)

Best Exploration/Adventure Film / Najlepszy film w kategorii Przygoda i Eksploracja

Just a ride, reż. Matti Juhani Kinnunen i Iisakki Kennilä. Historia byłego snowboardzisty Mattiego Kinnunena, którego zawodową karierę przerwał wypadek. Bohatera i twórcę filmu mogliście posłuchać na tegorocznym KFG. Świetne, ciepłe i inspirujące spotkanie.

Najlepszy film w kategorii Przygoda i Eksploracja – „Just a ride” (fot. Adam Kokot KFG)

Best Culture/People/Nature Film / Najlepszy film w kategorii Kultura, Przygoda, Człowiek

Maurice Baquet, l’accordé, reż. Gilles Chappaz. Portret Maurice’a Baqueta, człowieka wielu talentów – muzyka, aktora, artysty estradowego, alpinisty i narciarza.

Najlepszy film w kategorii Kultura, Przygoda, Człowiek – „Maurice Baquet, l’accordé” (fot. Adam Kokot KFG)

Socially Engaged Cinema Award / Nagroda dla filmu zaangażowanego społecznie

Rakchham. Bridge beetwen worlds, reż. Ray Demski. Niesamowite miejsce „odkryte dla wspinania” przez Bernda Zangerla. Indyjska dolina Sangla, w okolicach niewielkiej wioski Rakchham – to tam Zangerl dzięki wspólnej pracy z lokalną społecznością tworzy wspinaczkowe eldorado.

 

***

Polski Konkurs Filmowy

I Nagroda

Silent Escape, reż.  Oswald Rodrigo Pereira. Bohaterem dokumentu jest alpinista i świetny narciarz wysokogórski Bartek Ziemski.

Najlepszy film polski „Silent Escape” (fot. Adam Kokot KFG)

II Nagroda

Inussuk. Droga do domu, reż. Marcin Tomaszewski. Marcin Tomaszewski i Paweł Hałdaś zabierają nas w podróż na Grenlandię.

II Nagroda w Polskim Konkursie Filmowym – „Inussuk. Droga do domu” (fot. Adam Kokot KFG)

***

Rozumiemy, że nawet jeśli bardzo chcieliście, nie dało się być na każdym spotkaniu, prelekcji, warsztacie i na każdym filmie. Ale nic straconego. Wzorem ubiegłych lat przez cały grudzień (już od dziś) działać będzie festiwalowa platforma online – playkrakow.com, a na niej większość atrakcji 21. KFG. Zapraszamy!

 

Krakowski Festiwal Górski

 

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »