Wybierz stronę

Jaworzyna Krynicka – centrum turystyki i narciarstwa

Jaworzyna Krynicka – centrum turystyki i narciarstwa

Będąc w tym roku w Alpach nauczyłem się profesjonalnie jeździć na nartach. Wcześniej to były tylko takie dziecięce zabawy na śniegu. Dopiero tam w Austrii instruktor nauczył mnie co i jak… i przede wszystkim miałem na sobie sprzęt narciarski na miarę obecnego wieku. Przed końcem zimy postanowiłem podszlifować swoje umiejetności zjazdowe, a przede wszystkim utrwalić, to co się nauczyłem. Korzystając z ostatniego ładnego weekendu wybrałem się więc na Jaworzynę Krynicką, jeden z moich ulubionych szczytów beskidzkich, który oferuje oprócz walorów turystycznych, także znakomite warunki dla miłośników białego szaleństwa. Ta góra leżąca w Beskidzie Sądeckim, nieopodal znanego kurortu i uzdrowiska Krynicy – Zdroju należy do najczęściej odwiedzanych przeze mnie górek, pewnie z racji tego, że mam tam stosunkowo blisko. 

nartostrada na Jaworzynie Krynickiej

nartostrada na Jaworzynie Krynickiej widziana z Czarnego Potoku

Krynica-Zdrój jest dużym ośrodkiem lecznictwa uzdrowiskowego i sanatoryjnego. W mieście znajdują się liczne sanatoria i szpitale uzdrowiskowe, a także odwierty, pijalnie i rozlewnie wód mineralnych i leczniczych. Krynica-Zdrój to także ważny ośrodek turystyczny. Leży na terenie Popradzkiego Parku Krajobrazowego i stanowi bazę wypadową w okoliczne góry, z czego wiele razy już skorzystałem, robiąc sobie wycieczki piesze po okolicy. Miasto jest również jednym z największych polskich ośrodków sportów zimowych. Narciarstwo uprawiać można na stokach w Krynicy-Słotwinach i na Jaworzynie (1114 m n.p.m.), gdzie funkcjonuje stacja narciarska. Właśnie tu tym razem skierowałem swe kroki, aby skorzystać z dwóch otwartych jeszcze nartostrad.

plan nartostrad na Jaworzynie

plan nartostrad na Jaworzynie

Autem dojechałem do przysiółka Czarny Potok, gdzie jest kilka parkingów, hoteli i pensjonatów oraz co najważniejsze stoi tam dolna stacja kolei gondolowej, która wywozi turystów i narciarzy na szczyt. Ja też skorzystałem z tej możliwości. Przy okazji wypróbowałem ciekawy sposób na jazdę kolejką… otóż użyłem swojej karty PKL pass, która pozwala wcześniej online, bedąc w domu doładować sobie w dowolny sposób osobistą kartę czipową, którą mogę używać zamiast tradycyjnego biletu. Jej przewagą jest fakt, że planując wyjazd mogę sobie wcześniej wykupić bilet na kolejki, czy całodzienny skipass w jednej z kilku lokalizacji stacji narciarskich, które należą do Polskich Kolei Liniowych. Bez potrzeby stania w kolejkach na miejscu.

automat do zakupów skipassów i biletów oraz doładowań PKLpassa

automat do zakupów skipassów i biletów oraz doładowań PKLpassa

PKL pass to program, którego celem jest połączenie zalet karnetu oraz programu lojalnościowego dla narciarzy. Dzięki karcie fani sportów zimowych mają możliwość zakupu biletów i skipassów na 6 ośrodków PKL z poziomu jednej karty. Wspomniane ośrodki to Kasprowy Wierch, Jaworzyna Krynicka, Gubałówka, Palenica, Góra Żar oraz Góra Parkowa. Program jest całoroczny, ale szczególnie zimą głównymi beneficjentami PKL pass będą narciarze. Wśród nich w głównej mierze lokalni miłośnicy narciarstwa, dla których liczą się przede wszystkim rabaty na skipass przy wielu zakupach, ale także narciarze z dalszych zakątków kraju, którzy odwiedzają południe Polski przy okazji ferii, wakacji czy świąt. Dla tej drugiej grupy najważniejszą kwestią jest przecież ułatwienie sobie pobytu poprzez wcześniejszą rezerwacje skipassów i biletów w ośrodkach PKL, czyli zaplanowanie wolnego od stresów urlopu. PKL pass umożliwia narciarzom korzystanie z 31 km tras i nartostrad.

karta PKlpass - wszystko w jednym

karta PKlpass – wszystko w jednym

Programem PKL pass objęte są 23 koleje i wyciągi. Wśród nich dwie gondole, trzy koleje terenowe, pięć kolei krzesełkowych oraz trzynaście wyciągów narciarskich. Dzięki posiadaniu PKL pass turysta ma możliwość zakupu biletów i skipassów na stronie internetowej. Kupiony bilet wystarczy odebrać w całodobowym automacie i udać się prosto z parkingu przy kolejce na trasy narciarskie. Kartę PKL pass można nabyć na cztery sposoby: bez wychodzenia z domu poprzez sklep online, w kasie PKL, biurze obsługi klienta PKL lub w automatach biletowych. Po nabyciu rejestrujemy się na stronie http://www.pkl.pl/pklpass.html i już możemy korzystać z dobrodziejstw karty. Karta PKL pass pozwoli również na rejestrowanie kart kilku uczestników na jedno konto, co stanowi spore ułatwienie w przypadku użytkowania skipassów przez rodziny. Docelowo, korzystający z PKL pass, będą zbierać punkty wymienne na nagrody (zniżki, bilety, karnety PKL). Więcej szczegółów dowiecie się na stronie PKL, ale korzystanie z niej to nic trudnego, po rejestracji karty w systemie PKL pass.

górna stacja kolejki gondolowej na Jaworzynie

górna stacja kolejki gondolowej na Jaworzynie

Wracając do mego pobytu na Jaworzynie Krynickiej, to jest ona najwyższym szczytem w paśmie Jaworzyny. Wierzchołek jest silnie zagospodarowany, nie brakuje restauracji, barów, czy bufetów, więc energię potrzebną na narciarskie szaleństwa możemy szybko uzupełnić. Dzięki dużym trawiastym obszarom na jej grzbiecie, Jaworzyna jest dobrym i masowo odwiedzanym punktem widokowym, oczywiście w dobrą pogodę! Panorama widokowa (z różnych miejsc) obejmuje cały horyzont. Zobaczyć można nie tylko beskidzkie szczyty, jak Lackowa, czy pasmo Cergova, ale przede wszystkim wspaniałą panoramę Tatr, na czele z gniazdem Łomnicy. W górnej części północnego stoku znajduje się bardzo klimatyczne schronisko PTTK, obok którego stoi dyżurka GOPR i Muzeum Turystyki Górskiej PTTK, a także od niedawna pomnik Jana Pawła II.  Polecam odwiedzenie tej świetnej miejscówki i skosztowanie pysznej zupy pomidorowej…

schronisko PTTK na zboczu Jaworzyny

schronisko PTTK na zboczu Jaworzyny

Jaworzyna jest ważnym węzłem szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Na szczycie znajduje się maszt radiowo-telewizyjny, dzięki czemu ta góra jest łatwo rozpoznawalna z daleka. Szczyt w większości jest zalesiony, ale są też tutaj jaskinie i wychodnie skalne. Największa z nich znajduje się na wschodnim stoku, jest to słynny Kamień Diabelski. Mając dużo czasu oczywiście nie mogłem sobie odmówić spaceru po okolicy i ponownego odwiedzenia tych wszystkich opisanych miejsc. Dodam tylko, że wokół wierzchołka prowadzi ścieżka przyrodnicza łącząca te ciekawe lokalizacje. Na dole w Czarnym Potoku istnieją też tereny do uprawiania narciarstwa biegowego. Należące do Krynicy osiedle Czarny Potok oferuje także mnóstwo możliwości noclegowych, więc fani białych sportów nie muszą zbytnio martwić się o zaplanowanie sobie dłuższego pobytu.

nartostrada z wierzchołka Jaworzyny

nartostrada z wierzchołka Jaworzyny Krynickiej

Wracając do moich narciarskich treningów nie ma się czym chwalić, lepszy ze mnie górołaz, niż narciarz, ale możliwości zjazdowe na tej górze możecie ocenić na fotkach w fotorelacji z pobytu tutaj. Sama Stacja Narciarska Jaworzyna Krynicka jest jednym z największych ośrodków narciarskich w Polsce. Ma do zaoferowania 8 tras narciarskich, obsługiwanych przez kolejkę gondolową i 7 wyciągów. Łącznie jest tutaj 14 km tras zjazdowych (w tym najdłuższa oświetlona trasa narciarska w Polsce), planowane są też następne. Na szczycie jest także szkółka narciarska dla dzieci. Jest też sala zabaw dla dzieci, gdy chcemy poszaleć na stoku sami. Kto jeszcze ma chęć poszaleć na nartach może wybrać się tu na weekend świąteczny, lub bedzie musiał poczekać do następnej zimy.

panorama Tatr ze szczytu Jaworzyny

panorama Tatr ze szczytu Jaworzyny

Jaworzyna Krynicka to góra do której czuje duży sentyment i lubię tutaj powracać, z racji tego, że była moim pierwszym zdobytym szczytem w dzieciństwie. Obie trasy prowadzące na szczyt z Czarnego Potoku, czyli zielony i czerwony szlak znam jak własną kieszeń, podobnie jak drogę dojazdową do schroniska. Legenda o diable niosącym Diabli Kamień była jedną z pierwszych jakie poznałem. A mówiła ona, że został upuszczony przez diabła, który go niósł, by zniszczyć nim zdroje krynickie. Jednak w Krynicy zapiał kogut i diabeł upuścił kamień nie doniósłwszy go do celu. Teraz dodatkowo będę powracał na tę górę, w celu potrzymywania umiejętności narciarskich. Zapraszam więc gorąco turystów i narciarzy na Jaworzynę Krynicką, każdy znajdzie tu coś odpowiedniego dla siebie… Na koniec jak zawsze zachęcam do obejrzenia fotorelacji z wycieczki i stoku. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

panorama ze szczytu w stronę Beskidu Niskiego

panorama ze szczytu w stronę Beskidu Niskiego

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

4 komentarze

 1. sniegsport.wordpress.com

  Jaworzynka to piękne miejsce, polecam wszystkim serdecznie. Spędziłem tam piękne chwile z żoną, pozdrawiam i zapraszam do siebie

  Odpowiedz
 2. Sławomir

  Stara, poczciwa Jaworzyna …. też mam z nią mnóstwo wspomnień z młodzieńczych lat.I choć przez ostatnie lata bywałem na niej kilka razy ale zawsze kolejką – to jednak zielony czy czerwony szlak to jest dopiero to.I fajnie zobaczyć jak Diabelski Kamień, który kiedyś był w środku lasu dziś stoi przy narciarskiej autostradzie.
  A przy okazji sobotniego wejścia mieliśmy okazję poznać Pana więc tym bardziej miło….
  pozdrawiamy z Krynicy

  Odpowiedz
 3. Martyna

  Również miło wspominam Jaworzynę 🙂 Uczyłam się tam jeździć na nartach jako dziecko. Pamiętam, jak byłam dumna, gdy po tygodniu się nie przewracałam 🙂
  Chociaż mógłbyś opisać też samo schronisko – na pewno nie każdy tam był i chciałby jak najwięcej dowiedzieć się o samym noclegu 😉

  Pozdrawiam ciepło! 🙂

  Odpowiedz
 4. Ada

  Oj, Jaworzyna… Jeździło się 🙂

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »