Wybierz stronę

Karol Wojtyła o górach

Karol Wojtyła o górach

Dziś kilka cudownych myśli o górach naszego papieża Jana Pawła II, który jeszcze jako Karol Wojtyła przemierzył większość szlaków beskidzkich i tatrzańskich. W wielu miejscach spotykamy ślady jego bytności, istnieją szlaki papieskie, prowadzące jego ścieżkami, a o górach mówił z miłością, między innymi tak…

„Kto chce naprawdę odnaleźć samego siebie, musi nauczyć się obcowania z przyrodą, bo oczarowanie jej pięknem wprowadza bezpośrednio w ciszę kontemplacji”

„Tu w górach przyjeżdża się, by stanąć przed pewną rzeczywistością geograficzną, która nas przewyższa i pobudza do zaakceptowania tej postawy, do pokonania samych siebie. I widać tych piechurów, turystów, alpinistów, tych wspinających się nierzadko, jak bohaterowie, którzy podążając za milczącym słowem, słowem majestatycznym, odwieczną wymową gór idą, wspinają się i pokonują samych siebie, aby dotrzeć na szczyty”

„Góry dają człowiekowi, poprzez zdobywanie wzniesień nieograniczony kontakt z przyrodą – poczucie wewnętrznego wyzwolenia, oczyszczenia, niezależności”

„Góry są wyzwaniem, góry prowokują człowieka, istotę ludzką, młodych i nie tylko młodych do dokonania wysiłku w celu zwyciężenia samego siebie”

„Góry pozwalają doświadczyć trudu wspinaczki, strome podejścia kształtują charakter, kontakt z przyrodą daje pogodę ducha”

„Na łonie natury, z dala od codziennych trosk, duch łatwiej otworzy się na rzeczywistość nadprzyrodzoną, która nadaje sens i wartość ziemskim przedsięwzięciom i planom”

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

3 komentarze

 1. Gomorra

  Tak bardzo rozumiem słowa ….tego wyjątkowego górala.Zdobywca ludzkich serc,a to wejście na najwyższy szczyt ludzkiego jestestwa.

  Góry- tam oczyszczam duszę z martwych komórek obojętności !
  Tam ,moje serce napełnia się miłoscią.
  Tam…. w końcu dotykam nieba.

  Odpowiedz
  • marcogor

   tak, to największy z górali…

   Odpowiedz
 2. Tadeusz relikwiarz

  Kocham góry… Tylko tam mogę poczuć prawdziwą wolność i Siłę, której ogromu nie potrafię pojąć. Pamiętam, że w dzieciństwie moja mama miała album ze zdjęciami Karola Wojtyły, na których Papież chodził po górach. Nie dziwię się, że właśnie tam znalazł najlepsze miejsce na kontakt z Bogiem.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »