Wybierz stronę

Nowa książka Daniela Taylora „Yeti”

Nowa książka Daniela Taylora „Yeti”

Na rozkładzie mam kolejną fascynującą książkę, tym razem zahaczajacą o tematykę himalajską. Autor Daniel C. Taylor przez niemal 60 lat szukał tam Yeti, legendarnego człowieka śniegu. W końcu odnalazł odpowiedź w dolinie Barun – najbardziej dzikiej dżungli Nepalu, miejscu, gdzie w duchu idei Thoreau człowiek żyje w harmonii z naturą, korzystając z jej darów i otaczając ochroną. Dzięki determinacji i zaangażowaniu Taylora, w Himalajach utworzono kilka parków narodowych i krajobrazowych, wytyczono także największy w Azji obszar chroniony. Zatem jego działalność okazała się bardzo pożyteczna dla przyszłych pokoleń.

Poszukiwania Yeti dały początek nowym sposobom dbania o najbardziej zagrożone rejony naszej planety, a jednocześnie przyniosły rozwiązanie odwiecznego dylematu: kim ( lub czym ) tak naprawdę jest Yeti –  fascynującym zwierzęciem człekopodobnym, czy może symbolem czegoś głębszego, co drzemie w każdym z nas? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie na łamach tej pochłaniającej bez reszty lektury. Daniel Taylor dzieciństwo spędził w Himalajach, ukończył studia na Harvard University i tamże obronił doktorat. Od czterech dziesięcioleci jest zaangażowany w zmiany społeczne i ochronę przyrody na całym świecie, m.in. jest współzałożycielem i kierownikiem The Mountain Institute oraz inicjatorem jego globalnych programów. 

W 1985 roku prowadził zespół naukowców tworzących Park Narodowy Makalu- Barun w Nepalu, później współzakładał Narodowy Rezerwat Przyrody Czomolungma, tak więc jest wielkim znawcą tematyki himalajskiej. 

Czy książka o Yeti może mówić nam, jak powinniśmy żyć? Okazuje się, że tak! Daniel C. Taylor spędził wiele lat na poszukiwaniach prawdy o Yeti. Udało mu się to, a przy okazji odkrył coś jeszcze – jak powinna wyglądać relacja człowieka z otaczającym go światem.

Tak napisała o książce Diana Chmiel, autorka bloga „Bardziej lubię książki niż ludzi”. Ciekawą recenzję tej pozycji dał też Łukasz Długowski, autor książki „Mikrowyprawy w wielkim mieście”:

Marzy mi się taka podróż! Marzy mi się zobaczyć i przeżyć tę samą dzicz, co Taylor. Zazdroszczę mu. Na szczęście mamy tę książkę, która jest nie tylko relacją z niesamowitych poszukiwań Yeti, ale też dowodem na to, że jedna podróż i jeden człowiek mogą zmienić świat.

Gorąco zachęcam do lektury tej fascynującej powieści. Książka wydana staraniem Wydawnictwa Poznańskiego będzie do nabycia w dobrych księgarniach od 17 lipca, kiedy to będzie mieć swoją oficjalną premierę . Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

 

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »