Odwiedziny Korčuli – miejsca narodzin podróżnika Marco Polo

Odwiedziny Korčuli – miejsca narodzin podróżnika Marco Polo

W czasie mej tegorocznej urlopowej wizyty na Chorwacji miałem okazję odwiedzić dwa razy wyspę Korculę. Ta górzysta wyspa położona jest w południowej Dalmacji. Jest ona porośnięta roślinnością śródziemnomorską (makią). Najwyższe szczyty to Klupca o wysokości 568 m n.p.m. i Kom 510 m n.p.m. Korčulę zamieszkuje ok. 17 tys. osób, a największe miejscowości to: Korčula, Blato, Vela Luka, Lumbarda. Ta ostatnia słynie z pięknej, płytkiej piaszczystej plaży, którą uwielbiają rodziny z dziećmi. Legenda głosi iż wyspa została odkryta przez Antenora w dwunastym wieku przed naszą erą, który według innej legendy uznawany jest również za założyciela Patavium (Padwy). 

stragany w marinie Korcula

stragany w marinie Korcula

Najważniejszym miastem jest Korčula, które uważane jest za miejsce narodzin słynnego weneckiego podróżnika, Marco Polo. Miejscowość ta nazywana „małym Dubrownikiem” przyciąga wielu turystów. Miałem okazję się przekonać na własne oczy, że ten tytuł wcale nie został nadany na wyrost. Korčula położona jest na północno-wschodnim krańcu wyspy Korčula. Od półwyspu Pelješac miasto oddzielone jest kanałem Pelješkim. Występujący w mieście klimat jest łagodny, śródziemnomorski, ze średnią temperaturą 24,5 °C w okresie letnim. Wiejący z północnego zachodu mistral zapewnia doskonałe warunki do uprawiania windsurfingu i żeglarstwa na kanale Pelješkim u wybrzeży miasta. Pierwsza osada została założona tutaj przez Greków i Ilirów przed naszą erą.

brama miejska

Brama Miejska w baszcie Revelin

Korčula czerpie dochody przede wszystkim z turystyki. Na terenie miasta wybudowano pięć dużych hoteli, liczne pensjonaty i apartamenty do wynajęcia. Infrastruktura turystyczna obejmuje także marinę. Port miejski umożliwia połączenia promowe m.in. z Drvenikiem, Orebiciem, Dubrownikiem, Splitem oraz wyspami Hvar i Mljet. Mnóstwo tutaj jest do zwiedzania zabytków różnych okresów. Mnie najbardziej ciekawił dom wielkiego podróżnika Marco Polo, który tu podobno się urodził oraz jego muzeum. Sam przecież jestem ciekawy świata… Zabytkowa część Korčuli obejmuje otoczony murami obronnymi obszar Starego Miasta oraz portu, w którym znajdują się dwie okrągłe baszty: Barbarigo i Balbi. Pomiędzy nimi usytuowana jest loggia z 1548 roku. W czworokątnej baszcie Revelin z 1493 roku mieści się Brama Miejska. Stare Miasto przypomina kształtem szkielet ryby, z wąskimi uliczkami odchodzącymi od głównej ulicy.

baszta w porcie

baszta Barbarigo w porcie

Na mojej drodze podróżnika nie mogło zabraknąć też Katedry św. Marka, która została wybudowana na fundamentach wcześniejszego kościoła z XIII wieku. Jej architektami byli miejscowi artyści, na czele ze znanym również w Wenecji i Dubrowniku Marko Andijiciem, którego dziełem jest wieża oraz kopuła katedry z 1481 roku. W 1525 roku do katedry dobudowano kaplicę św. Rocha, mającą chronić mieszkańców przed epidemiami dżumy. Naprzeciw katedry znajduje się wybudowany w stylu kwiecistego gotyku weneckiego pałac Arneri, z renesansowym ogrodem. Obok usytuowany jest pałac Gabrielis z XVI wieku, obecnie będący siedzibą Muzeum Miejskiego. Na Rynku Miejskim mieści się natomiast zbudowany w 1525 roku ratusz. W 1866 roku dobudowane zostało do niego pierwsze piętro. Przed ratuszem stoi kolumna z 1569 roku, a obok położony jest bogato zdobiony Pałac Książęcy.

miejska promenada w porcie

miejska promenada w porcie

Turysta nie powinien omijać także Kościóła św. Piotra postawionego w XI wieku i przebudowanego w XVI wieku, kiedy to dodano renesansowy portal, a także mieszczącego się obok Pałacu Biskupiego, czyli kompleksu renesansowo-barokowych budynków ze skarbcem. Obowiązkowy punkt zwiedzania to również Klasztor Wszystkich Świętych, który od 1301 roku był siedzibą najstarszego w mieście bractwa. W przylegającym kościele Wszystkich Świętych, zbudowanym w XV wieku i przebudowanym później w stylu barokowym, znajduje się m.in. drewniana Pietà. Ostatnim punktem programu wycieczki była stojąca na wzgórzu nad Starym Miastem forteca św. Vlaha, wybudowana w 1813 roku przez Anglików w miejscu weneckich fortyfikacji z 1616 roku.

wąskie i ciasne uliczki Korculi

wąskie i ciasne uliczki Korculi

Najwięcej czasu spędziłem jednak w miejscach związanych z Marco Polo, moim praprzodkiem podróżniczym, jak sobie to ładnie wymyśliłem. Budynek z czworokątną wieżą przekształcany jest obecnie przez władze miasta w muzeum, poświęcone Marco Polo. Na koniec pozostał mi spacer klimatycznymi, wąskimi uliczkami miasta, które pamiętają zapewne wiele z wydarzeń historycznych w mieście. Doprowadziły mnie one do nadmorskiej promenady, gdzie znajduje się mnóstwo restauracyjek, pubów, barów oraz setki straganów i sklepików z pamiątkami. Czyli mogłem się najeść po wyczerpującym w słońcu zwiedzaniu oraz wydać ostatnie pieniądze na zimne lody. Dodam jeszcze, że z miasteczka Orebić, leżącego na półwyspie Peljesać naprzeciwko Korculi kursują tanie tramwaje wodne do późnej nocy, więc można przypływać tutaj z lądu na ciekawe wieczorne imprezy w miejskim amfiteatrze lub koncerty. Na koniec zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z wyspy. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

wnętrze muzeum Marco Polo

wnętrze muzeum Marco Polo

PS. Na Korculę możecie popłynąć jednym z wielu promów, np. używanym autem zakupionym tutaj http://autakrajowe.com.pl/. Polecam, tylko sprawdzone samochody używane.

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »