Wybierz stronę

Ostatni pustelnik

Ostatni pustelnik

Za mną kolejna fascynująca lektura. Okres urlopowy sprzyja czytaniu, np. na plaży. Tym razem na rozkładzie mam książkę Michaela Finkela, pt. „Ostatni pustelnik – 27 lat samotności z wyboru”. Autor to nowe odkrycie serii reporterskiej Wydawnictwa Poznańskiego. Doskonale radzi sobie w uświadamianiu czytelnikom, że rzeczywistość wciąga bardziej niż fikcja! Opisał on historię ostatniego prawdziwego pustelnika Ameryki. Już Sokrates powiedział około 425 r.p.n.e: „Jak wiele jest rzeczy, których potrzeby nie odczuwam”. Bohater niniejszej opowieści wyszedł zapewne z tego samego założenia, zanim postanowił diametralnie odmienić swoje życie. 

Chcecie dowiedzieć się jak narodziła się legenda o Pustelniku z North Pond? Sięgnijcie po tę fascynującą lekturę. Zaczęło się od tego, że z domków ginęły zapasowe butle z gazem, jedzenie, słodycze, latarki, czy baterie. Albo książki z nocnego stolika. Zbyt drobne to były kradzieże, by wzywać policję, zbyt dziwne, by uznać je za żart. Wszystko to działo się, za sprawą człowieka, który w 1986 roku wyszedł ze swojego domu z postanowieniem, by zagubić się gdzieś i nigdy więcej nie wrócić do cywilizacji. Christopher Knight żył w lesie 27 lat. Na wieść o jego aresztowaniu w 2013 r mieszkańcy Maine odetchnęli z ulgą, a w Stanach rozgorzała dyskusja o winie, wymiarze kary oraz o tym, czy pustelnik mówi prawdę.

I jak udało mu się przetrwać surowe i mroźne zimy? A także dlaczego unikał kontaktu ze światem? Być może właściwsze byłoby pytanie, jakie zasugerował autorowi tej książki sam Knight: nie dlaczego ktoś opuszcza społeczeństwo, tylko dlaczego ktokolwiek chce w nim pozostać? Ciekawe postawienie sprawy, prawda? Jeśli chcecie znaleźć odpowiedź na to pytanie i szereg innych, na czele z tym najważniejszym, co skłoniło bohatera do takiego dramatycznego kroku sięgnijcie po tę pozycję. Można ją nabyć w dobrych księgarniach. Książka zadaje głębokie i ważne pytania – o rolę samotności, wartość cierpienia i różnorodność ludzkich potrzeb.

Jeśli czytaliście „Wszystko za życie” Krakauera lub zachwyciło was „Walden”, koniecznie poznajcie historię ostatniego prawdziwego pustelnika Ameryki. Przeciwnicy i zwolennicy Pustelnika z North Pond spierali się w 2013 r jak to było możliwe, że przez 27 lat nikt nie natknął się na niego w lasach Maine, mimo systematycznego rabowania okolicznych domków letniskowych i obozu letniskowego dla dzieci Pine Tree? Jak udało mu się przetrwać zimy, nie korzystając z niczyjej pomocy? Michael Finkel, reporter m.in. „New York Timesa” i „National Geographic” przygląda się tej sprawie z bliska, próbując opisać i zrozumieć pragnienie życia w całkowitej izolacji. Myślę, że wystarczająco zachęciłem Was do lektury. Ale na koniec jeszcze krótkie recenzje z trzech amerykańskich gazet… Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

„Ta książka zadaje głębokie i ważne pytania – o rolę samotności, wartość cierpienia i różnorodność ludzkich potrzeb.”

„The New York Times”

„Pasjonujące zagłębienie w temat samotności i zacieśniającej się więzi człowieka z naturą. Zamykając książkę mamy wrażenie, że tytułowy „pustelnik”, „obcy”, czyli Chris Knight, jest – jak wszyscy anachoreci – jedyną osobą zdrową na umyśle w świecie, który dawno zwariował; że współczesna cywilizacja uczyniła nas wszystkich takimi obcymi, pustelnikami.”

„The Atlantic”

„Książka warta przeczytania… To rozważania o bólu podporządkowywania się regułom społecznym i tęsknocie za ucieczką, która tkwi w każdym z nas.”

„The Globe and Mail”

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

tablice emaliowane producent
Produkujemy tablice emaliowane, tablice urzędowe, tablice adresowe, tablice emaliowane, tablice urzędowe, tabliczki emaliowane, godła emaliowane ... atrakcyjne

szyldy.edu.pl

Translate »