„Powrót” poruszająca książka „Aldka” Romana

„Powrót” poruszająca książka „Aldka” Romana

Pogoda taka, że nie chce się wychodzić z domu, tym bardziej łatwo czyta się książki. Kolejną pozycją na rozkładzie z mojej biblioteczki górskiej stała się opowieść Romualda „Aldka” Romana pt. 'Powrót”. Książka pozornie nie związana z górami bezpośrednio, ale napisana przez zakopiańczyka  mieszkającego od lat w Filadelfii. Jednak autor w ciągu swoich 34 zakopiańskich lat był uczniem, taternikiem, narciarzem, leśnikiem i nauczycielem. Pisarz powraca w swej powieści do ukochanych lat młodości, najlepszych wspomnień spod samiuśkich Tatr. 

Autor był nawet gościem Festiwalu Filmów Górskich w Lądku-Zdroju. Mało kto pewnie wie, że jego wcześniejsza książka „Ośrodek Zero” – wymyślona historia prominenckiego hotelu w Tatrach, w który uwierzyło pól Zakopanego jest właśnie jego dziełem. Pan Roman pisał ją 15 lat. To opowieść walki nastolatka z losem, szans naprawy życia, możliwość przeżycia tych kluczowych dla człowieka chwil, choćby na arkuszach papieru była motorem napędowym przy pisaniu tych wspomnień. 

autor Romuald Roman
autor Romuald Roman

Kogo ciekawi dawne życie Zakopiańczyków powinien sięgnąć po tą pozycję. Bo to zarazem poruszający obraz o poszukiwaniu przestrzeni dobra i wrażliwości ludzkiej przeciwstawionej złu świata. I choć góry nie mają w nim bezpośredniego znaczenia, stanowiąc jedynie miejsce akcji to jest to miłe połączenie. Góry i miasto u ich podnóża są zatem tylko tłem akcji, ale trudno sobie wyobrazić, by tak niezwykła fabuła mogła mieć miejsce, gdzie indziej, niż właśnie w cieniu naszych Tatr. 

Jak trafnie opisuje tę lekturę Stanisław Pisarek:

„Charakterystyczna dla wielu dorosłych tęsknota za przeszłością, a konkretniej za jej ulepszoną wersją jest tematem tej opowieści. Zdarza mi się pytać ludzi, czy zmieniliby którąś ze swoich decyzji z dawnych lat, czy chcieliby naprawić jakiś stary błąd. Bywa, że słyszę odpowiedź przeczącą. Patrzę wówczas na takiego człowieka z lekkim zdziwieniem i zazdrością – szczęściarz. Każdy popełnia przecież błędy i jeśli ktoś nie ma w sobie chęci ich naprawy, to znaczy, że żył wyjątkowo dobrze. Tak, czy siak, wyjątkowo ciekawie jest poczytać o tym, jak swoje własne zgrabnie naprawia bohater tej książki. „

Antoni Samborski, profesor toksykologii z Filadelfii, po wypadku samochodowym przenosi się w czasie do Zakopanego z końca lat sześćdziesiątych. Budzi się jako młody chłopak i musi zmierzyć się z przeciwnościami, które wówczas wpłynęły na całe jego życie. Czy jest w stanie zmienić swoją przeszłość? Jak sobie poradzi z despotycznym ojcem i zalęknioną matką? Czy dawna dziewczyna nadal będzie w jego oczach największym cudem świata? I wreszcie – czy uda mu się naprawić błędy i spotkać prawdziwą miłość?

Powrót Romualda „Aldka” Romana to nie tylko historia o dorosłym człowieku, który w ciele młodzieńca staje przed szansą naprawienia własnej przeszłości. To przede wszystkim świetnie napisana, barwna opowieść o Zakopanem z czasów Gomułki, z zapachem Sportów i smakiem rurek z Coctailu w tle… Świetna lektura, polecam jako prezent pod choinkę. Książkę wydaną przez Wydawnictwo Stapis w serii Literatury Górskiej na świecie możecie nabyć w dobrych księgarniach. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

1 komentarz

  1. OI

    Przeczytałem – polecam! Fajny, gawędziarski styl. Górski klimat. Ciekawe czytadełko 🙂

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »