Spacer w górach nabiera innego wymiaru

Spacer w górach nabiera innego wymiaru


Znalazłem dziś w necie wspaniałe słowa, które idealnie obrazują także mój stan ducha, gdy jestem w górach i moje przeżywanie gór. Autorka genialnie oddała swoimi emocjami to, co zapewne czuje w górach wielu z nas! Góry naprawdę potrafią wyzwalać w człowieku takie uczucia, wyciągają z ludzi to co najlepsze. Ekstremalne czasem przygody, bezpośredni dotyk piękna, obcowanie z dzikim majestatem przyrody, bliskość Boga wyzwala takie czyste emocje. To nieraz na wysokościach nasze człowieczeństwo przechodzi w inny, wyższy wymiar. Dlatego tak wiele czerpiemy przyjemności, radości z obcowania z górami –  magiczną rzeczywistością, która potrafi niekiedy nas odurzyć, rozkochać. Jest jak afrodyzjak i narkotyk w jednym. Też tak czujecie góry? Tam, gdzie jest miłość, szczęście, tam jest również tęsknota, bo czyż nie ciągnie nas, do tego, co kochamy…?

Marcogor

na Ornaku-Tatry Zachodnie, foto by WiktorBubniak.pl

na Ornaku-Tatry Zachodnie, foto by WiktorBubniak.pl

 

Spacer nabiera w górach innego wymiaru, przeliczanego na kilometry. Jak już zaczniesz iść, nie opłaca się zawrócić. Nikt nie zrobi niczego za Ciebie – podejmiesz wyzwanie – dokończysz je sam. Kilometry wydłużają się i najpierw z odrobiną błogości, a potem z odrobiną niedowierzania, pokonujesz jeden za drugim. Przestrzeń w górach też jest inna. Jest jak wieczność – nie dosięgamy jej wzrokiem. Kilogram waży tutaj więcej. Słońce zachodzi dłużej. Przed deszczem się nie ucieka – deszcz przestaje przeszkadzać, jest normą, a latem daje ulgę. Człowiek osiąga cele nie dla innych, tylko dla siebie. I gdy już znajdziesz się na szczycie, otwierasz usta i nie możesz uwierzyć, że to Ty – mały człowieczek – pokonałeś taką długą drogę. Tobie się udało. Właśnie TOBIE. Szok. Tak, szok Was nie ominie.

 

w górach Małej Fatry, w tle Wielki Rozsutec, foto by WiktorBubniak.pl

w górach Małej Fatry, w tle Wielki Rozsutec, foto by WiktorBubniak.pl

Poczujecie góry w nogach. Usłyszycie w szumie wiatru. Na dole przygrzeje Was słońce, na górze przeszyje Was zimno topiącego się śniegu. Tu nawet tlen smakuje – jest rześki i pobudzający, taki do przedawkowania. Będziecie wdychać góry przez skórę. Otworzą Wam oczy. Rozszerzą perspektywę. Bo w górach się myśli, inaczej. Człowiek nawet w towarzystwie jest sam – tylko z górami. Nawet się nie obejrzysz, jak żyłami wpłyną do Twojego serca i zakochasz się w nich na zabój, tak jak w dziewczynie czy chłopaku. Od pierwszego wejrzenia. Tylko bezwarunkowo i na zawsze. I nagle problemy nie będą ważne. Przez krótką chwilę będziesz upajać się tylko wspaniałymi widokami. I choć serce wali ze zmęczenia, oddech nieregularnie przypomina o ogromnym wysiłku, wszystko ustaje z jedną chwilą. I wtedy człowiek czuje taką nieopisaną satysfakcję. Że dał radę. I nagle pomyśli: „w górach jest wszystko, co kocham”. I będzie już człowiekiem gór…

źródło:  / Freelia.pl /

na Wielkim Choczu-Góry Choczańskie, w tle Tatry, foto by WiktorBubniak.pl

na Wielkim Choczu-Góry Choczańskie, w tle Tatry, foto by WiktorBubniak.pl

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

1 komentarz

  1. Alicja

    Fascynujące zdjęcie!

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »