Wybierz stronę

Szybenik – jeden z cudów Chorwacji

Szybenik – jeden z cudów Chorwacji

Kolejnym moim celem w czasie tegorocznego pobytu w Chorwacji było odwiedzenie Szybenika, jednego z cudów środkowej Dalmacji. Rozciągające się w połowie drogi między Rijeką, a Dubrownikiem miasto słynie z zabytkowej starówki wpisanej na listę UNESCO oraz wspaniałej katedry św. Jakuba – jednego z najcenniejszych kościołów w kraju. To  historyczne miasto  położone jest nad ujściem malowniczej rzeki Krka do Morza Adriatyckiego. Po raz pierwszy nazwa Szybenik pojawiła się w 1066 w statucie króla chorwackiego Petara Krešimira IV. W przeciwieństwie do innych miast w Dalmacji założonych przez Ilirów, Greków czy Rzymian jest najstarszym miastem rodowym Chorwatów na wschodnim wybrzeżu Adriatyku.

Zatoka Szybenicka i plaże Szybenika oraz most na rzece Krka

Zatoka Szybenicka i plaże Szybenika oraz most na rzece Krka w oddali

Miasto bardzo ładnie prezentuje się z morza, a także z wybrzeża, np. z mostu na rzece Krka koło hotelu Panorama, przy Adriatyckiej Magistrali. Warto przyjechać tutaj choćby po to, żeby zobaczyć katedrę św. Jakuba i takie właśnie były moje pierwsze kroki podczas zwiedzania. Kościół jest jednym z najwspanialszych przykładów architektury sakralnej w Chorwacji. Stoi w centrum miasta, przy Trgu Republike Hrvatske. Możemy tu dojechać autem i zostawić go na parkingach wzdłuż portowego wybrzeża. Budynek katedry łatwo rozpoznać po charakterystycznej ciężkiej sylwetce , z półokrągłym zwieńczeniem korpusu.

Katedra św.Jakuba

Katedra św. Jakuba

Świątynia reprezentuje styl przejściowy między gotykiem i renesansem. Wznoszono ją ponad 100 lat. Jest nadzwyczajna dzięki architekturze (w całości jest zbudowana z kamienia, bez używania jakichkolwiek innych materiałów) i 71 realistycznym płaskorzeźbom na apsydach. Wewnątrz zaskakuje nietypowe sklepienie, wyglądające jak odwrócona do góry dnem łódź. Nad głównym wejściem widnieje rozeta z ołtarzem przypominającym pawie pióra. Natomiast w niewielkiej owalnej sali baptysterium wzrok przyciąga marmurowa chrzcielnica na kolumnie i bogato rzeźbione sklepienie z jednej kamiennej bryły. W czasie mego pobytu przechodziła remont, co zepsuło trochę wizerunek.

nietypowe sklepienie w kształcie dna łodzi w katedrze

nietypowe sklepienie w kształcie dna łodzi w katedrze

Przy katedrze na placu stoi pomnik jej głownego budowniczego, Juraja Dalmatinaca. Po drugiej stronie placu wznosi się charakterystyczny budynek ratusza. W kierunku południowo-wschodnim natomiast stoi kamienny kościółek św. Barbary, którego wnętrze przeznaczono na Muzeum Sztuki Sakralnej. W pobliżu znajdziecie także kościół św. Jana, którego najbardziej charakterystycznym elementem są fotogeniczne schodki po południowej stronie. Po zwiedzeniu ścisłego centrum starówki udałem się na spacer wąskimi, klimatycznymi uliczkami miasta, by stopniowo wspiąć się na wzgórze, gdzie stoi potężna twierdza św. Mikołaja. Znajduje się ona na wejściu do kanału św. Antego, a zbudowana została w połowie XVI wieku w celu obrony przed tureckimi napadami z morskiej strony. Wybudowana jest na podstawie projektów weneckiego militarnego budowniczego Michielea Sammichella. Twierdza św. Mikołaja należy do najmocniejszych fortyfikacji na chorwackim wybrzeżu.

Twierdza św.Anny z lewej na wzgórzu i Twierdza św.Michała z prawej

Twierdza św. Anny z lewej na wzgórzu i Twierdza św. Michała z prawej nad starówką

Kapitalny jest widok z twierdzy na miasto i Zatokę Szybenicką oraz ujście rzeki Krka do morza. W środku mieści się mała wystawa, a na górnym piętrze jest amfiteatr na wolnym powietrzu, gdzie odbywają się koncerty. Niestety podobnie jak z katedrą wstęp tu jest również płatny i to nie mało. Z twierdzy świetnie widac też inny potężny budynek górujący nad miastem, to Twierdza św. Anny, będąca najczęściej odwiedzaną pozostałością po dawnym systemie obronnym Szybenika. Ta wznosząca się nad centrum cytadela z przełomu XVI i XVII w. częściowo pozostaje w ruinie, ale można wejść na jej mury, skąd pięknie widać Stare Miasto. Bardzo ładnie wyszły mi fotki robione tutaj, które możecie obejrzeć w galerii zdjęć z wycieczki, robione telefonem HTC One M9 . Wielokrotnie nagradzane wzornictwo z linii HTC One robi wrażenie, a możliwości głównego aparatu 20 MP i przedniego aparatu z technologią HTC UltraPixel™ zapewniają niesamowite zdjęcia i nagrania wideo, a to przecież nie jedyne zalety tego telefonu w górnej półki. HTC One M9 zapewnia niesamowite zdjęcia z dwóch aparatów jednocześnie.

Twierdza św.Anny widziana z murów Twierdzy św.Michała

Twierdza św. Anny widziana z murów Twierdzy św. Michała

Po zobaczeniu najważniejszych zabytków miasta udałem się na wybrzeże portowe, by nadmorską promenadą dotrzeć na miejską plażę. Ta zlokalizowana w centrum miasta nie jest zbyt wielka, więc wczasowicze szukają raczej spokojniejszych miejsc na obrzeżach Szybenika, choć tu także widziałem plażowiczów centralnie przy parkingu samochodowym na trawce. Zwiedzanie czy to piesze, czy też dojazdy umilała mi jak zawsze muzyka z odtwarzacza w HTC One M9. Oczywiście tylko w podróży, a nie w górach. HTC One M9 odtwarza dźwięk w systemie 5.1 surround, co gwarantuje kinowy efekt. HTC BoomSound™ i Dolby Audio™ oferują najlepszy dźwięk nawet w przypadku wielokanałowych źródeł online, takich jak YouTube. Teraz łatwo jest postarać się o najnowsze, ulubione hity dzięki platformie muzycznej TIDAL,  z której korzystam. Serwis Tidal to jedna z największych na świecie platform streamingujących muzykę. TIDAL to platforma muzyczno-rozrywkowa do odtwarzania muzyki artystów z całego świata. Jest dostępna w 44 krajach z katalogiem ponad 30 milionów piosenek oraz ponad 75 000 materiałów wideo, a także ekskluzywnych treści w wysokiej jakości. Serwis oferuje muzykę w jakości HiFi, jak na płytach CD i filmy w jakości HD. Znaleźć tam można muzykę praktycznie wszystkich najpopularniejszych artystów na świecie. Warto na pewno wypróbować platformę Tidal, choćby ściągając muzykę na komórkę.

widok z Twierdzy św.Michała na zatokę i most na rzece Krka

widok z Twierdzy św. Michała na zatokę i most na rzece Krka

Zwiedziłem następne cudowne miasto Chorwacji, prawdziwą perełkę Dalmacji i już wiedziałem, że na starość będę właśnie objeżdżał zabytki tego świata. Narazie, póki nogi noszą góry będą górą, bo piękno natury należy poznawać, póki sił starczy. Będąc na Chorwacji nie poprzestałem jednak na zwiedzaniu uroczych miasteczek i zdobywaniu najbliższych szczytów, zaliczyłem też cudowny park narodowy, ale o tym przeczytacie w kolejnych opowieściach. Na koniec jak zawsze zapraszam do fotorelacji z eskapady i wzięcia udziału w ankiecie. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

Jakie górskie kraje zamierzasz odwiedzić w przyszłości?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »