Odsłon: 2 349

7 komentarzy


 • Chofesz

  W pełni się zgadzam, też chodzę po górach, choć po „nieco niższych” i trochę inna jest motywacja. Szkoda, że zainteresowanie mediów przyszło głównie wtedy, gdy stała się tragedia, tak jakby wcześniej nie działo się nic wyjątkowego. A zmagania naszej piątki i pomagających im Pakistańczyków (należy również o nich pamiętać bo dołożyli do tego wejścia swoją cegiełkę) to wydarzenie z gatunku tych epokowych w Himalaizmie. Mam tylko nadzieję, że nie zaszkodzi to programowi Himalaizmu Zimowego. A Maciejowi i Tomkowi należy się pamięć i szacunek. Miałem ich okazję obu przelotnie poznać, gdzie indziej jak nie w górach, więc i ja czuję się osobiście dotknięty.

  12 marca, 2013
 • Iza

  Tak to już w naszym kraju bywa (a może i nie tylko w naszym), że największy szum medialny generują tragedie, a nie wielkie sukcesy. Co do słów Pani Wojciechowskiej, nic dodać, nic ująć.

  12 marca, 2013
 • Ewa

  Zgadzam się całkowicie z wypowiedzią Martyny Wojciechowskiej. Szkoda, że nie wszyscy tak do tego podchodzą…

  14 marca, 2013
 • Gomorra

  Trochę czasu minęło, emocje opadły.
  Tak, najłatwiej jest narzekać. I krytycznie oceniać.
  Kto Gór w sobie nie poczuł, nie zrozumie! Często mówi się „zdobyli, zaliczyli szczyt”. Ja… Gór „nie zaliczam”, pokochałam Je. Jestem Ich cząstką. Pozwoliły mi na to !
  Góry często potrzebują samotności, może wtedy zasłaniają się mgieł kurtyną. Mówią Tobie, „nie dziś, nie teraz”. I musisz uszanować Ich głos.
  Kiedyś spotkałam na szlaku Rodzinę, niezwykłą…Rodzice po 60 i córka około 30.Na twarzy mężczyzny siatka zmarszczek i oczy błyszczące. Kiedy opowiadał o dawnych wyprawach w góry twarz Jego się wygładzała, łagodniała. Ujrzałam mężczyznę, który pokochał Góry. To dla niego świętość, móc stąpać po tatrzańskich szlakach. I miłością ową dzielił się z bliskimi.
  Każdy z nas- świadomie, bądź nie …wchodzi na swój szczyt. Wciąż pniemy się w górę. To droga ku wieczności. Czasem się zapieramy, schodzimy w dół, ale na moment…by ponownie wrócić na życiowy szlak.
  Pasja, miłość, sposób na życie. Góry wciąż nas uczą…. jak dobrze żyć, jak kochać i być kochanym.

  Nie zrozumiesz, nie pojmiesz miłości tej i pasji…jeżeli nie odnajdziesz jej w sobie.
  Powiadają, że głupotą jest chodzić w góry.
  Skoro tak, to macie przed sobą największego głuptasa na Świecie. I dobrze mi z tym i nie chcę zmądrzeć.
  Szczęściem mnie karmią Tatry, poją łagodnością…

  Nie oskarżaj, nie naśmiewaj się… poczuj JE.
  Spakuj plecak i idź w góry. Może , kiedy poczujesz wiatr , usłyszysz mowę gór, usiądziesz na szczycie i spojrzysz na Świat -zrozumiesz mnie, NAS !

  Broad Peak? nie dla mnie. Himalaje? też nie…za mała jestem na tak wielkie wezwanie. Ale dziękować Tatrom nie przestanę. Tam poczułam smak życia…i tu …tak, tu i teraz moje życie ma smak chili w połączeniu ze słodyczą czekolady 🙂
  hm, „kulinarna odsłona miłości „. Góry tak mają, zapraszają do suto zastawionego stołu…bierz, ile zdołasz unieść!!!!

  18 marca, 2013
  • Gabi dzięki Twoim komentarzom, wiem, że warto było zacząć pisać tego bloga, bo nie poznałbym Ciebie i Twojej ogromnej miłości do Gór…

   18 marca, 2013
 • Justyna

  Słuchają medialnego szumu wokół tragedii na Broad Peak czułam się zniesmaczona. Momentami było mi wstyd za naszych dziennikarzy, którzy zapraszali wspaniałych specjalistów by potem zadawać im idiotyczne pytania w stylu – tutaj parafraza jednej z redaktorek: „czy fakt, że jeden himalaista nie czeka na drugiego schodząc ze szczytu to taki górski egoizm?” Aż się serce kraje słysząc takie rzeczy. Ja o Himalajach mogę tylko marzyć. Czasem śnić, ale dla ludzi takich jak Maciek Berbeka były one czymś zupełnie, cudownie realnym. To było ich życie, pasja, miłość. Jak można zatem w ogóle dyskutować na temat jakiejkolwiek winy? Trzeba takich ludzi podziwiać, o nich mówić i pamiętać.

  Góry to potęga. To niewyobrażalnie piękny dla mnie żywioł, który pozwala czerpać ze źródeł swojej mocy, z czego korzystam przy każdej możliwej okazji. Ostatnio przeczytałam gdzieś, że ludzi pytających o to dlaczego chodzisz po górach dzieli się na dwie grupy: tych którym nie musisz tego tłumaczyć i tych, którzy nigdy nie zrozumieją.

  24 marca, 2013
 • SunAge

  Rewelacyjny blog. Mamy 14 ośmiotysięczników. Gdyby ludzie inwestowali w OZE było by więcej ciekawych miejsc.

  Pozdrawiam
  Norbert
  SunAge

  31 lipca, 2014

Skomentuj


Copyright © <a href="http://szablonywordpress.pl">Szablony Wordpress</a>
!
Translate »
www.VD.pl