Wybierz stronę

Krywań – najpiękniejsza góra Tatr? Legendy tatrzańskie

Krywań – najpiękniejsza góra Tatr? Legendy tatrzańskie

Krywań, jeden z najwyższych szczytów Tatr, leżący prawie na granicy Tatr Wysokich i Zachodnich prezentuje się wspaniale z każdej strony. Jego charakterystyczną pochyloną sylwetkę łatwo rozpoznać z daleka. Dla Słowaków jest świętą, narodową górą, na którą co roku w święto 15 sierpnia ciągną całe pielgrzymki turystów. Wtedy też wynoszą na szczyt nowy krzyż, który później stoi przez rok na wierzchołku. Udało mi się raz być świadkiem tego wydarzenia i widzieć te rzesze Słowaków idących na Krywania w tym dniu. Można ich liczyć w tysiącach. Dla mnie jest jednym z najpiękniejszym szczytów tatrzańskich, a jego urodę i uroki odzwierciedla legenda przekazywana z pokolenia na pokolenie. Tutaj przytoczę ją w całości. 

 

Po stworzeniu świata Pan Bóg wezwał do siebie najsprytniejszego anioła i polecił mu, by rozrzucił po świecie worek atrakcji przyrodniczych. Anioł, spełniając polecenie Boga, upiększał krainę po krainie, aż przyleciał nad tatrzańskie szczyty. Nie docenił jednak ich wysokości i podczas lotu zaczepił skrzydłem o jeden z nich. Worek napełniony atrakcjami rozerwał się i pod skaliste szczyty wysypały się przepiękne bystrzyce, jeziora, polany, łąki i lasy. Po dolinach rozbiegły się jelenie, kozice, świstaki, niedźwiedzie i wiele innych zwierząt. A szczyt, który znalazł się na drodze nieuważnego anioła, lekko się skrzywił.

 

Na koniec proszę o zagłosowanie w ankiecie z pytaniem o najpiękniejszy szczyt tatrzański. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

Najpiękniejszy szczyt Tatr to:

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

3 komentarze

 1. Mario

  Szkoda że w ankiecie nie ma Pośredniej Grani bo od razu bym na nią zagłosował. A tak oddałem głos na Wysoką dla której mam dług wdzięczności pomijając że faktycznie jest przepiękna.

  Odpowiedz
 2. let

  Inny, bo wszystkie są piękne

  Odpowiedz
 3. Justyna

  Świnica i Krywań, bezapelacyjnie. Choć z tych dwóch jednak Świnica. To jej zawdzięczam moją wielką miłość do Tatr, więc nie może być inaczej 😉

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SUBSKRYBUJ TEGO BLOGA

Oh hi there 👋
It’s nice to meet you.

Sign up to receive awesome content in your inbox, every month.

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »