Wybierz stronę

Rekordowa liczba kozic w Tatrach

Rekordowa liczba kozic w Tatrach

    Do ciekawych informacji dziś dotarłem. Będąc późnym październikiem w Tatrach zastanawiałem się co robią samochody TPN-u i Straży Leśnej wysoko w Dolinie Tomanowej. Teraz sprawa się dla mnie wyjaśniła, gdyż znalazłem poniższą, skądinąd ciekawą informacje o kozicach, które tak chętnie fotografujemy i zachwycamy się jak spotykamy je na swej drodze. Zacytuje źródło…

W październiku odbyła się akcja jesiennego liczenia kozic, podczas której pracownicy polskiego TPN oraz słowackiego TANAP-u wyszli jednego dnia w góry w celu ustalenia aktualnego stanu tych zwierząt w Tatrach.

Po akcji zliczania zwierząt w terenie następuje wspólne omawianie wyników, ustalanie które ze zwierząt w pobliżu granicy są „polskie”, a które „słowackie”.

Podczas ostatniego zliczania ustalono, że całkowita liczba kozic, po obu stronach Tatr wynosi prawie 1100 sztuk. W tym 180 sztuk, to tegoroczny przychówek. Po stronie polskiej naliczono prawie 290 sztuk, a po słowackiej 800 osobników.

Tym samym przekroczono rekordowy wynik zliczania kozic z 1964 r. wynoszący 1070 sztuk.

Do tej pory najwięcej kozic zanotowano w latach 1961-64. Potem nastąpił stopniowy spadek ich liczebności. Pod koniec lat 80-tych po stronie polskiej zanotowano 300 osobników. Ale już w latach 90-tych nastąpił gwałtowny spadek populacji kozic.

W 1999 r. naliczono w całych Tatrach tylko 240 szt.

Przyczną tego stanu rzeczy były prawdopodobnie warunki pogodowe. Duże opady śniegu w maju, kiedy przychodzą na świat młode, powodowały, że musiały one wkładać dużo wysiłku w poruszanie się i wiele z nich nie przeżywało pierwszego roku.

Ponieważ liczba kozic w Tatrach zmienia się w czasie, niektórzy przyrodnicy uważają, że w najbliższych latach nastąpi stopniowy spadek ich populacji. Na ile będzie to wynik warunków klimatycznych, a na ile czynników wewnątrz populacyjnych do końca nie wiadomo.

autor Piotr Budzyna

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »