Wieże widokowe w górach

Wieże widokowe w górach

 Dziś chciałem się zająć dość ciekawym tematem, ale zapewne nie dla wszystkich ściśle związanym z górami. Chodzi o wieże widokowe, których powstaje coraz więcej, zwłaszcza w niższych pasmach górskich, przeważnie na zalesionych szczytach, gdzie bez tego wytworu cywilizacji nie byłoby żadnych widoków ze szczytu. Chcąc, nie chcąc spotykamy je coraz częściej wędrując przeważnie po Beskidach. Biorąc pod uwagę, że na tych terenach mało jest Parków Narodowych, a Lasy Państwowe i tak sieją mnóstwo zniszczenia, mi osobiście te wieże w niczym nie przeszkadzają. Przyłapałem się nawet, że planując trasy wycieczek po Beskidach zwracam uwagę, czy będzie tam taki punkt widokowy, choć oczywiście naturalna widokowa polana na pewno jest niezastąpiona do długich degustacji widoków. Opisze teraz kilkanaście takich punktów, które odwiedziłem w trakcie swoich wyjazdów. Zdjęcia w tekście można powiększać poprzez kliknięcie.

Wielka Czantoria

Patrząc od zachodu pierwszą wieżę widokową spotykamy już na granicy polsko-czeskiej, na szczycie Wielkiej Czantorii w Beskidzie Śląskim. To najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii, zarazem najwyższy szczyt czeskiej części Beskidu Śląskiego. Przez szczyt przebiega także główny wododział Polski, stanowiący granicę między zlewiskami Wisły i Odry.  Czantoria to także dobry punkt widokowy. Obserwować można z niej panoramę Beskidu Śląskiego i Beskidu Morawsko-Śląskiego, rzekę Wisłę oraz Pogórze Śląskie i Górny Śląsk – przy dobrej pogodzie widoczny jest Zbiornik Goczałkowicki i dalej stopniowo w stronę zachodnią – elektrownia Łaziska, miasta: Żory i Jastrzębie-Zdrój, elektrownia Rybnik, hałda w Rydułtowach, miasto Wodzisław Śląski, elektrownie Dziećmorowice w Republice Czeskiej. Na samym szczycie góry, po czeskiej stronie granicy, znajduje się stalowa wieża widokowa (wstęp płatny) z platformą na wysokości 29 metrów oraz bufet. Na grzbiecie góry, kilkaset metrów na zachód od szczytu, znajduje się czeskie schronisko turystyczne. Sam wierzchołek jest zalesiony, więc bez wieży niewiele byśmy zobaczyli. Więcej o Czantorii tutaj.   

Barania Góra

Kolejnym szczytem Beskidu Śląskiego z wieżą widokową jest Barania Góra.  Jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska. Barania Góra oraz okoliczne szczyty to dobry punkt widokowy – na szczycie znajduje się ogólnodostępna, stalowa wieża widokowa. Panorama obejmuje m.in.: Beskid Śląski, Beskid Śląsko-Morawski, Beskid Żywiecki, Małą Fatrę, Beskid Mały.  Na polanie Przysłop pod Baranią Górą (900 m n.p.m.) od 1925 r. działa schronisko turystyczne.

Skrzyczne

Również na najwyższym szczycie pasma Baraniej Góry, tj. Skrzycznem znajdziemy kolejną mini wieżę, która w zimie służy narciarzom. Skrzyczne (1257 m n.p.m.) to  najwyższy szczyt w grupie górskiej Beskidu Śląskiego w Zewnętrznych Karpatach Zachodnich w Polsce. Jako najwyższy szczyt Beskidu Śląskiego Skrzyczne należy do Korony Gór Polski. Na szczycie Skrzycznego znajduje się schronisko PTTK, basen dla dzieci, ścianka wspinaczkowa, strzelnica (łuk, wiatrówka) i boisko. Można tam wjechać dwuodcinkowym wyciągiem krzesełkowym ze Szczyrku. Na zboczach góry znajdują się trasy narciarskie o różnym stopniu trudności o łącznej długości 14 km. Przez Skrzyczne przechodzi też wiele szlaków turystycznych – pieszych i rowerowych (również wyczynowych Downhill, na których odbywały się między innymi zawody Pucharu Polski). Ponadto szczyt Skrzycznego ze strony wschodniej (od Jeziora Żywieckiego) jest znakomitym startowiskiem dla miłośników paralotni. Tu macie dokładniejszy opis Skrzycznego.

Wielka Racza

W sąsiednim Beskidzie Żywieckim podobny punkt widokowy znajduje się na Wielkiej Raczy. Wielka Racza Znajduje się na głównym grzbiecie Beskidu Żywieckiego, przez który biegnie granica polsko-słowacka oraz Wielki Europejski Dział Wodny.  Wielka Racza jest całkowicie zalesiona, ale na jej wierzchołku jest trawiasta hala, z której rozciąga się szeroka panorama, głównie na góry słowackie, z charakterystyczną grupą Małej Fatry. Szczyt jest też największą górą Beskidów Kysuckich (słowackiej części Beskidu Żywieckiego). Obserwację widoków ułatwia platforma widokowa wybudowana w 1997 r. wspólnie przez Polaków i Słowaków. Na szczycie znajduje się też schronisko PTTK na Wielkiej Raczy. Poniżej szczytu po stronie słowackiej znajduje się kompleks narciarski położony na wysokości 639-1048 m n.p.m..

Magurka Wilkowicka

W sąsiednim Beskidzie Małym taki mini punkt widokowy mieści się na Magurce Wilkowickiej. Na szczycie jest nadajnik radiowo-telewizyjny, duża polana wraz ze sceną oraz schronisko górskie PTTK założone przez Beskidenverein w 1903 r. Wielką zaletą szczytu jest bardzo gęsta sieć szlaków turystycznych. Z polany podszczytowej roztacza się piękny widok na Beskid Śląski, Mały oraz Żywiecki: m.in. widok na Babią Górę, Pilsko i Wielką Raczę oraz Baranią Górę, Skrzyczne i Klimczok. To także znakomite tereny narciarskie i platforma służy w zimie narciarzom. Tutaj opisałem wycieczkę na Magurkę .

Mogielica

Wiele platform widokowych jest usytuowanych również w Beskidzie Wyspowym. Nie powinno to dziwić, gdyż szczyty są tam znacznie oddalone od siebie, w postaci górskich wysepek nad dolinami. W większości są zalesione i tam gdzie nie ma pięknych, rozległych,widokowych polan podszczytowych pomocą służą nam wieże widokowe. Tak jest na najwyższym szczycie tego pasma Mogielicy. Na wierzchołku jest wiele punktów widokowych; ze szczytu i z polan rozpościerają się szerokie widoki na Beskid Wyspowy, Beskid Sądecki, Pieniny, Gorce, Tatry. Mogielica należy do Korony Gór Polski. Popularność szczytu wzrosła od czasu wybudowania na nim wieży widokowej. Od dawna rozważa się też wybudowanie schroniska górskiego. Na szczycie Mogielicy od wielu już lat organizowany jest w sierpniu (w przedostatnią niedzielę) coroczny „Złaz turystyczny – Mogielica”.

Jaworz

Innym szczytem Beskidu Wyspowego z dużą wieżą widokową jest leżący na wschodzie pasma Jaworz. To cudowne miejsce, wyjątkowo prezentuje się stąd zachód słońca. Dlatego mimo niewielkiej wysokości byłem już tutaj dwa razy. Jaworz, zwany też Kretówką (921 m) to najwyższy szczyt Pasma Łososińskiego. Obecnie zalesione wzgórze, w przeszłości na swoim szczycie miało wybudowaną wieżę triangulacyjną z platformą widokową, tzw. „patrią”, skąd rozpościerała się szeroka panorama. Nowa wieża stoi na skraju pól uprawnych na wysokości około 800 m, ma około 20 m. Obok niej jest pole biwakowe z zadaszonym grillem i wiata. Z wieży roztaczają się widoki na Zalew Rożnowski, Nowy Sącz, Beskid Niski, Beskid Sądecki, a przy b. dobrej pogodzie Pieniny i Tatry Bielskie. Polecam każdemu odwiedzenie tego miejsca  o każdej porze roku. 

Miejska Góra

Jeszcze jedna platforma widokowa jest na Miejskiej Górze w pobliżu Limanowej. Na szczycie znajduje się metalowy krzyż, który w momencie wybudowania był największym krzyżem w Polsce. Ma on wysokość 37 metrów, pomalowany jest białą, odblaskową farbą i jest nocą oświetlony czterema reflektorami. Dzięki temu góra jest rozpoznawalna z dużych odległości również nocą. Krzyż ma dwuczęściową konstrukcję. Dolna część ma wysokość 9 m, jest żelbetowa i znajduje się na niej taras widokowy. Górna część to stalowa konstrukcja o wysokości 28 m. Cała konstrukcja ma masę 350 ton. Pod tarasem znajduje się kapliczka z kopią obrazu Matki Boskiej Bolesnej z limanowskiej bazyliki. Obok krzyża znajdują się ławki i tablica z opisem panoramy widokowej, w sezonie letnim czynny jest bufet. Widoki ze szczytu Miejskiej Góry obejmują nie tylko Beskid Wyspowy, ale również Beskid Sądecki, Pieniny, Tatry. Po przejściu od krzyża kilkaset metrów szlakiem w północno-wschodnim kierunku otwiera się druga panorama widokowa na zachodnią i północną część Beskidu Wyspowego niewidoczną spod krzyża – w tamtym punkcie zasłaniają ją drzewa. Wycieczkę tym pasmem opisałem tu.

Radziejowa

Także Beskid Sądecki ma swoja wieżę widokową na swym najwyższym szczycie Radziejowej. Należy on do Korony Gór Polski, leży w głównym grzbiecie Pasma Radziejowej. Zarówno wierzchołek, jak i stoki Radziejowej są niemal całkowicie porośnięte lasem. W 2006 r. na Radziejowej oddana została do użytku drewniana wieża widokowa o wysokości około 20 m. W czerwcu 2010 roku została poważnie uszkodzona, prawdopodobnie przez piorun. Obecnie po gruntownym remoncie wieża jest znów czynna. Roztacza się z niej rozległa panorama na wszystkie strony.Oprócz wieży na szczycie znajdują się również pomnik 1000-lecia Polski oraz betonowy obelisk. Tu znajdziecie opis wyprawy na Radziejową.

Jaworze

W moim rodzinnym Beskidzie Niskim też mamy fajne wieżyczki. Stosunkowo niedawno wybudowano takową na górze Jaworze niedaleko Grybowa. Z zalesionego wierzchołka niewiele byśmy zobaczyli, gdyby nie wieża. Dzięki niej ze szczytu w Górach Grybowskich możemy zobaczyć nawet Tatry, przy dobrej przejrzystości powietrza.

Grzywacka Góra

Innym miejscem godnym odwiedzenia w Beskidzie Niskim jest Góra Grzywacka, właśnie między innymi przez wieże widokową na szczycie. Ta stalowa konstrukcja ma to do siebie, że przy większym wietrze nieźle się kołysze, co zapewnia dodatkowe atrakcje. Sama platforma wkomponowana jest w krzyż milenijny i roztaczają się z niej widoki na wszystkie strony świata. Najłatwiej dostać się tam z miejscowości Kąty w Beskidzie Dukielskim.

Brzanka

W pobliskim Pogórzu Ciężkowickim, a więc już na Przedgórzu Środkowobeskidzkim spotkać możemy dwie wieże usytuowane na dwóch najwyższych wzniesieniach tego pogórza. Jedna stoi nieopodal bacówki na Brzance.  Na polanie obok schroniska, odznaczającej się panoramami Pogórza i Beskidu Niskiego, wybudowano wieżę widokową, z której w sprzyjających warunkach można zaobserwować nawet Tatry. Do samej bacówki możemy dojechać samochodem, a do wieży stąd już dwa kroki.

Liwocz

Po drugiej stronie Pasma Brzanki leży z kolei góra Liwocz, najwyższe wzniesienie całego Pogórza Ciężkowickiego , gdzie wybudowano m.in. platformę widokową, skąd  rozciąga się widok na dolinę Wisłoki oraz na miasto Jasło, a przy dobrej widoczności można z niej zobaczyć Tatry, Babią Górę, Bieszczady oraz Góry Świętokrzyskie. Na wierzchołku i stokach Liwocza znajdują się ponadto: stacje drogi krzyżowej, wielki krzyż na platformie (w nocy oświetlany), pomnik Jana Pawła II, figury Jezusa powieszone na wieży, Sanktuarium Chrystusowego Krzyża i Matki Bożej Królowej Pokoju, całoroczna szopka, źródło wody siarkowej, Kamień Pustelnika. To bardzo ciekawe miejsce, warte odwiedzenia całą rodziną, np. w niedzielne popołudnie. Najbliżej dotrzeć tam z miejscowości Brzyska koło Jasła, skąd prowadzi droga jezdna na przełęcz przed szczytem.

Mała Polana

Również na Słowacji odkryłem fantastyczne wieże widokowe. Jedna z nich znajduje się w paśmie Magury Spiskiej, na Małej Polanie, niedaleko od wyciągu narciarskiego. Bliskość Tatr sprawia, że roztaczają się stamtąd genialne widoki, zwłaszcza na Tatry Bielskie. Stąd łatwo można zejść Doliną Bachledową, która jest wielkim areałem narciarskim do głównej drogi biegnącej z Łysej Polany do Tatrzańskiej Kotliny. Wieża jest naprawdę olbrzymia i robi wrażenie. Tutaj poczytacie więcej o Magurze Spiskiej.

Skoruszyna

Z drugiej strony Tatr w paśmie Skoruszyny na najwyższym szczycie całego Pogórza Spisko-Gubałowskiego, czyli wierzchołku Skoruszyny, po południowo-wschodniej stronie szczytu (na grzbiecie do szczytu Blatná) znajduje się duża polana, zaś na samym szczycie wysoka wieża widokowa. Poza tym masyw Skoruszyny jest zalesiony. Panoramy z wieży są wspaniałe, nie tylko na pobliskie Tatry. Trawiasty, więc widokowy jest również długi odcinek szlaku z Orawic na Skoruszynę.Zapraszam na koniec do samodzielnego zwiedzania tych miejsc i odkrywania nowych wież widokowych. Na pewno one nie przeszkadzają turystom, wręcz przeciwnie, poza tym dzięki nim łatwiej jest rozpoznać kilka beskidzkich szczytów. Zdecydowanie ich obecność w górach urozmaica górskie krajobrazy i ubogaca panoramy ze szczytów. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

 Postaw mi kawę na buycoffee.to

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

4 komentarze

  1. kefir

    A ja dorzucam na swoim blogu jeszcze kilka wież i platform:)

    Odpowiedz
  2. Beatrycze

    Miło wspominam wieże w Gorcach – na Gorcu, Lubaniu i już w Sądeckim niedawno postawiono, tylko już nie pamiętam dokładnie, chyba na Jaworzynce, jak się idzie żółtym z Łącka do Krościenka.

    Odpowiedz
  3. kefir

    Przy okazji majówka odwiedziłem 4 wieże z Twojego rejonu:)

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »