Wybierz stronę

Najpiękniejsze klify w Europie

Najpiękniejsze klify w Europie

Podróżując często po Europie szukam przeważnie najwyższych wzniesień, gór, czy wzgórz zamkowych, by wspiąć się tam i móc podziwiać cudowne widoki krajobrazu. Ale przecież również będąc nad morzem można obserwować szerokie panoramy. Takimi wysoko położonymi miejscówkami są na przykład nadmorskie klify. Jest wiele takich miejsc, czy to w Polsce, czy Europie. Dzisiaj chciałbym trochę rozwinąć ten temat. Klif to stroma, często pionowa ściana brzegu morskiego lub jeziornego, utworzona wskutek podmywania brzegu przez fale (procesu abrazji) zachodzącego u jej podstawy na styku z platformą abrazyjną.

klif Dingli, Malta

Według Księgi rekordów Guinnessa największy klif na Ziemi znajduje się na Hawajach, na północnym wybrzeżu wyspy Molokaʻi niedaleko Umilehi Point i wznosi się 1010 m nad poziomem wody. Ale nie musimy jechać tak daleko, także w Europie znajdziemy wiele cudownych nadmorskich urwisk. W Polsce jeden z najbardziej malowniczych fragmentów polskiego wybrzeża Morza Bałtyckiego to Klif Orłowski. Zbudowany z gliny morenowej brzeg Kępy Redłowskiej rozciąga się na długości 650 metrów. Ponieważ wciąż znajduje się pod wpływem działania wiatru i morskich fal, zmienia wygląd co roku. Klif można podziwiać zarówno z plaży – piękna trasa spacerowa prowadzi z Gdyni do Sopotu, jak i z jego szczytu, skąd rozpościera się niesamowity widok na osuwiska, molo orłowskie i Bałtyk, który widziany z tej wysokości nabiera przepięknej barwy. Polskie klify to na pewno doskonała odpowiedź na pytanie gdzie na wakacje z dziećmi w Polsce. Dla dzieciaków zwiedzanie ciekawych miejsc, widok klifów oraz rodzinna przygoda będą wielką atrakcją.

klif Orłowski

Najwyższy klif polskiego wybrzeża to Góra Gosań, leżąca na wyspie Wolin na wysokości 93 m n. p. m. Bezpośrednio nad Bałtykiem znajduje się punkt widokowy z przepięknym widokiem na morze, klify, Międzyzdroje i wyspę Uznam. Wzgórze Gosań mieści się na terenie Wolińskiego Parku Narodowego, między Dziwnowem a Międzyzdrojami, na trasie drogi wojewódzkiej nr 102. Od parkingów są wyznaczone ścieżki. Żeby wyjść na szczyt wzgórza trzeba pokonać około 600 metrów dość stromego podejścia przez las bukowo – dębowy. Warto, bo widok jest naprawdę oszałamiający. Przy dobrej przejrzystości powietrza można dostrzec Międzyzdroje oraz wybrzeże niemieckiej części wyspy Uznam. Widok szczególnie pięknie prezentuje się w trakcie zachodu słońca. Wzgórze Gosań to nie tylko spektakularny punkt widokowy z niesamowitą panoramą na Bałtyk, ale także miejsce znaczone śladami historii. To prawdziwa gratka dla miłośników fortyfikacji. Można tu zwiedzić schrony, czy obejrzeć wieżę obserwacyjną.

klif w Jastrzębiej Górze

Inny słynny klif, to ten w Jastrzębiu- Zdroju. Ze względu na imponującą wysokość na jaką się wznosi, wynoszącą 33 metry, otrzymał nawet swą własną nazwę i jest określany mianem jastrzębskiego klifu. Jest on przede wszystkim wspaniałym punktem widokowym, z którego podziwiać można ciągnącą się wzdłuż brzegu plażę, której szerokość dochodzi niekiedy do 200 metrów i pozornie bezkresne Morze Bałtyckie. Wieczorem dodatkową atrakcją są niepowtarzalne i niezwykle okazałe zachody słońca. Klif w Jastrzębiej Górze to także prawdziwa gratka dla pasjonatów przyrody, którzy mogą tu obserwować rozmaite gatunki roślin, ptaków i zwierząt. Naturalne piękno licznie występujących w tym miejscu walorów najlepiej widoczne jest w okresie od maja do października. Z kolei dla amatorów aktywnego wypoczynku i pieszych wycieczek istotna będzie informacja, że przez jastrzębski klif przebiega niebieski szlak turystyczny, będący kontynuacją szlaku rozewskiego.

klif Dingli

Ale najwspanialsze klify odnajdziemy w innych krajach Europy. Kilka z nich jest wyjątkowo warte uwagi. Najwyższy klif w Europie znajduje się na Maderze – to Cabo Girão, na którym w 2012 roku otworzono taras widokowy ze szklaną podłogą. Klif ma kształt brylantu i w najwyższym punkcie osiąga wysokość 589 m n.p.m. Choć w wielu źródłach m.in folderach turystycznych nazywany jest najwyższym klifem Europy, na terenie Starego Kontynentu znajduje się jednak co najmniej kilka wyższych wzniesień. Norweski Hornelen ma przykładowo aż 860 m.n.p.m. Na północnym wybrzeżu Francji, a dokładnie w Normandii, można podziwiać jedne z najbardziej spektakularnych klifów w Europie. Niezwykle malownicza Normandia to przede wszystkim skaliste wybrzeże, piękne piaszczyste plaże i urokliwe pejzaże. Jednym z powodów, dla których turyści odwiedzają ten rejon Francji są wznoszące się na wysokość 70 metrów majestatyczne klify Etretat, położone na Wybrzeżu Alabastrowym. Tutejszy krajobraz i klimat zachwyca dosłownie każdego – strome, białe klify, otoczone soczystą zielenią wspaniale kontrastują z lazurem morskich fal, tworząc wręcz pocztówkowy obraz.

klify Moheru

Niczym nieskrępowana przyroda, ogromne przestrzenie wypełnione wiatrem i małe domki, których dachy porasta trawa. To Wyspy Owcze należące do Danii, jako terytorium zależne składają się z 18 głównych wysp pochodzenia wulkanicznego. Górzystą powierzchnię przecinają liczne doliny i krótkie rzeki. Dużym urozmaiceniem są najwyższe w Europie klify piętrzące się na wysokość ponad 700 metrów. Z przepięknych klifów słynie też Irlandia. Znana góra i wybrzeże klifowe na południowo-zachodnim wybrzeżu hrabstwa Donegal w Irlandii nad Oceanem Atlantyckim to Slieve League. Wysokie na 601 m klify Slieve League, mimo że mniej sławne niż klify Moheru w hrabstwie Clare, są od nich prawie trzy razy wyższe. Są to najwyższe klify na wyspie, drugie co do wysokości klify w Irlandii (najwyższe klify to Croaghaun na wyspie Achill) i szóste w Europie.

klify Moheru

Jednak każdy podróżnik powinien zobaczyć też okryte sławą klify Moheru. Moherowe klify to jedna z największych atrakcji Irlandii. Mają około 120 metrów wysokości i 8 kilometrów długości. Na ich szczycie znajduje się XIX-wieczna kamienna wieża – O’Brien’s Tower, która jest świetnym punktem obserwacyjnym. Warto wspomnieć, że klify te były tłem do jednej ze scen w filmie „Harry Potter i Książę Półkrwi”. Ten ciągnący się kilka kilometrów klif zbudowany jest z wapieni i piaskowców. Jego wysokość to ponad 120 metrów nad poziomem wody, chociaż w najwyższym punkcie ma podobno nawet 214 metrów. Zobacz to sam…

Jak się tam dostać? Jest kilka możliwości:

-możemy wybrać się specjalnym shuttle busem, który wysadzi nas na miejscu i wrócimy takim samym, o innej godzinie

-możemy wybrać się autobusem wycieczkowym, który zabierze nas też w kilka innych miejsc

-możemy wynająć samochód, nie polecamy jednak tego wyboru, jeśli nie mamy doświadczenia w jeździe po nierównych terenach.

klify Moheru

Bardzo chciałbym obejrzeć białe klify w Dover. Piękne białe klify to jedna z wizytówek Anglii – właśnie im kraj zawdzięcza swoją poetycką nazwę, czyli Albion. Rozciągają się one na odcinku około ośmiu kilometrów, osiągając w niektórych miejscach nawet ponad 100 metrów wysokości. Co ciekawe, w tym miejscu szerokość cieśniny między Francją a wielką Brytanią jest najmniejsza – wynosi jedyne 35 kilometrów. Podróż to tych niezwykłych miejsc może nam ułatwić firma naWakacje.eu . Zatem ruszajmy w drogę…

Marcogor

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

2 komentarze

 1. Szymon@Znajkraj

  „Inny słynny klif, to ten w Jastrzębiu- Zdroju.”

  Marek, na pewno? 🙂

  Bardzo polecam Danię i jej klify – Møns Klint to najwyższe klify nad Bałtykiem, a Stevns Klint to mniejsze, ale nie mniej ciekawe, ściany na północ od tych pierwszych.

  Odpowiedz
 2. Otylia

  W Polsce też są ładne klify. Raz byłam w Poddąbiu, piękne zejście na plażę, wysoko. Wiadomo, że nie jest to skandynawia, ale trzeba się cieszyć, że mamy takie piękne zakątki u siebie

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »