Wybierz stronę

Tatrzańska Atlantyda

Tatrzańska Atlantyda

7 maja 2014 nakładem wydawnictwa Tatrzańskiego Parku Narodowego ukazał się ekskluzywny album „Tatrzańska Atlantyda”. Autor Piotr Mazik stworzył unikatowe, bogato ilustrowane historycznymi fotografiami kompendium wiedzy o Tatrach widzianych oczami pionierów i pasjonatów gór sprzed lat. „Tatrzańska Atlantyda” przypomina oblicze Tatr i Zakopanego, które mało kto dziś pamięta. Byłem jednym z pierwszych szczęśliwców, którzy mogli wziąć ten album do rąk. Od zawsze jestem pasjonatem starych dziejów Tatr i Zakopanego. Historia tych miejsc, czasów pionierskich, pierwszych odkrywców jest bardzo interesująca i wciągająca. Szukałem pozycji książkowych o historii tych miejsc już dawno, ciekawiły mnie stare fotografie, a teraz dostałem wszystko w jednym. Przetrawienie całej książki liczącej ponad 300 stron zajęło mi kilka dni. To była prawdziwa uczta, polecam to wydawnictwo każdemu miłośnikowi naszych najwyższych gór, naprawdę warto poświęcić trochę czasu na zagłębienie się w stare tatrzańskie i zakopiańskie dzieje. Powrót do tych odległych, pionierskich czasów, takie przemieszczenie w czasie to moje marzenie.

W_Dolinie_Chochołowskiej_autor_nieznany_1936-1945

W_Dolinie_Chochołowskiej_autor_nieznany_1936-1945

Spacer po Krupówkach, wycieczka do schroniska nad Morskim Okiem, oscypki na Gubałówce, wyciąg na Kasprowy – to zazwyczaj kojarzy nam się z Zakopanem. Piotr Mazik, przewodnik tatrzański, absolwent historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim i członek Fundacji „Zakopiańczycy. W Poszukiwaniu Tożsamości”, ucieka od stricte komercyjnego wizerunku Podhala opanowanego przez szukających rozrywki turystów. Przypomina, że Zakopane to element kulturowego dziedzictwa Polski, miasto-symbol, gdzie swoją przystań nalazła artystyczna bohema.

Książka została poświęcona m.in. pierwszym odkrywcom Tatr, historii ratownictwa górskiego, urokliwym miejscom i niezwykłym ludziom związanym z Tatrami i Zakopanem. Autor stworzył wyjątkowy album – wydany w nowoczesnej szacie graficznej, zaskakujący nie tylko od strony historycznej, lecz także pod względem artystycznym. Zamieszczone zostały w nim głównie nieznane szerszemu gronu odbiorców fotografie ze zbiorów Muzeum Tatrzańskiego im. Dra Tytusa Chałubińskiego. Dzięki temu portretowane przez autora Zakopane nie jest zredukowane do obrazków z komercyjnych pocztówek.

Redyk_Zakopane_ul._Kościuszki_fot._Zbigniew_Kamykowski_

Redyk_Zakopane_ul._Kościuszki_fot._Zbigniew_Kamykowski_

„Tatrzańska Atlantyda” pozwala czytelnikom na poznanie sekretów nieistniejących już miejsc, które niegdyś stanowiły ważne punkty na mapie górskich wypraw. Przeglądając fotografie czytelnik wędruje zapomnianymi górskimi szlakami – modne przed wojną schroniska już nie istnieją, po słynnych kąpieliskach, do których tłumnie przyjeżdżali letnicy, nie został nawet ślad, podobnie jak po zlikwidowanych wyciągach narciarskich. Popularne niegdyś atrakcje turystyczne zarasta dziś dzika przyroda, a lata ich świetności dawno przeminęły. Album prezentuje Tatry, które zadziwiają i intrygują. Mało kto wie, że w najpopularniejszym polskim centrum zimowej turystyki istniały kamieniołomy i pastwiska usytuowane w miejscach obecnie nie do wyobrażenia. Zarówno lokalizacje niedostępne dla dzisiejszych turystów, jak również cały świat uwieczniony na zgromadzonych przez autora fotografiach to tytułowa „Tatrzańska Atlantyda” – fascynujący zaginiony ląd, który dotąd znali tylko prawdziwi pasjonaci gór. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

z archiwum Muzeum Tatrzańskiego

na Beskidzie, autor nieznany

Autor: Piotr Mazik

Tytuł: „Tatrzańska Atlantyda”

Data premiery: 7 maja 2014

Wydawnictwo: Tatrzański Park Narodowy

Wydanie dwujęzyczne: polsko – angielskie

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

2 komentarze

  1. R.

    Dzięki za recenzję. Chyba słusznie się zaczajam na ten album.

    Odpowiedz
  2. abc

    suuper album… jestem w trakcie lektury (zarwana nocka..) polecam miłośnikom odkrywania starych dziejów naszych Tatr.. pasjonujące!!

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »