Wodospady Białej Opawy

Wodospady Białej Opawy

Po zdobyciu najwyższego szczytu Jesioników, czyli popularnego Pradziada, co opisałem wcześniej tutaj, postanowiłem tego samego dnia zobaczyć kolejne cuda tych gór, czyli przepiękne wodospady Białej Opawy. Potok Biała Opawa na początku swego biegu płynie głęboką doliną o stromych ścianach, wciętą między zbocza Pradziada oraz Vysokej Holi. Potem dolina przyjmuje na środkowym odcinku formę wąwozu o długości ok. 2,5 km wypreparowanego w gnejsowych skałach i tu potok spada stromo ciągiem kaskad, malowniczych wodospadów, a bystra woda przez cały czas pieni się, warczy, skacze po skałach, rzeźbiąć bardzo ciekawe formy terenu.  Płynący dnem potok pokonuje tu różnicę wysokości ok. 400 metrów. Najwyższy wodospad tzw. Wielki Wodospad osiąga wysokość prawie 8 metrów i stanowi część kaskady o łącznej wysokości 16,4 m i długości 40 m. 

Biała Opawa płynie spieniona, podskakując na licznych progach, ciesząc nasze oczy przez bardzo długi czas. Przez kanion prowadzi szlak żółty ze schroniska Ovczarna do Karlovej Studanki, który należy wybrać wyłącznie w porze suchej,żeby nie mieć problemów z pokonywaniem szlaku, który prowadzi nieraz kładkami nad potokiem. Normalnie biegnie on ciągiem wąskich perci (brak łańcuchów zabezpieczających), drewnianych mostków i drabinek obok kaskad, które pojawiają się raz gdzieś w dole, a to znowu obok ścieżki. Czasami warto zejść w dół do samej wody, aby nie przegapić żadnego cudownego wodospadu. Przyznać muszę, że to miejsce mnie urzekło, jest tam tak cudnie. Podobne przejścia, wśród uroczych kaskad, wzdłuż spienionych wód górskiego potoku spotkałem wcześniej w tej ilości  tylko w Słowackim Raju. Jak sie okazuje Czesi też mają swój raj…  Ja dotarłem tu schodząc z Pradziada i zbaczając przy górskim schronisku Barbórka na niebieski szlak, który później łączy się z żółtym. Wybranie niebieskiego szlaku pozwala spojrzeć z góry na malowniczą Dolinę Białej Opavy. Warto zatrzymać się na dłużej w najwyżej położonym schronisku Wysokiego Jesionika, gdzie można przenocować, zakupić pamiątki i oczywiście w obszernej sali jadalnej napić się czeskiego piwa oraz posilić daniami z kuchni czeskiej.

Całość tych cudów natury jest chroniona rezerwatem przyrody. Niebieski szlak biegnie cały czas równolegle nad górną krawędzią wąwozu. Przy drewnianej wiacie na niewielkiej polance blisko Karlovej Studanki oba szlaki łączą się ponownie. Cały czas podczas wędrówki towarzyszyl mi szum wartkiej wody, który jest dla mnie słodką melodią… Szlak przewija się to na prawą, to na lewą stronę potoku, a kluczowe przejścia po sztucznych ułatwieniach dodają smaczku pokonywanej trasie. Cały czas musimy być czujni, gdyż skała jest wyślizgana, a kładki mokre i brakuje  barierek zabezpieczających przed obsunięciem się ku malowniczym wodospadom. Co kilkaset metrów spotykamy tablice informacyjne z opisem fauny i flory i co ciekawszych miejsc. Najważniejsze jest to, że każda tablica posiada informacje również w j. polskim. Przejście dolnej części doliny utrudniają trochę powalone drzewa po wichurze z 2004 r., ale nie jest tak źle.

Koniecznie musicie wybrać się tam, żeby poczuć niezwykły klimat tego miejsca. Przejście nad bystrym nurtem potoku, po wąskich ściezkach i czasami chwiejnych mostkach i kładkach daje duża frajdę. Tu poczujecie prawdziwy smak przygody i górską wolność, o którą trudną było w okolicach szczytu Pradziada, który jest bardzo skomercjalizowany. To zapewne najpiękniejsza dolina pasma Wysokiego Jesionika. Najlepiej się tu wybrać poza sezonem wakacyjnym, żeby uniknąć tłumu turystów w tym bardzo popularnym turystycznie zakątku Czech. Wtedy odkryjemy dzikość tego miejsca i całe jego piękno możemy mieć dla siebie, chłonąć go garściami, jak ja. Na całej drodze swej wycieczki spotkałem zaledwie jedną osobę, w czasie mego wrześniowego pobytu, co jak na tak oblegany rejon zadziwiło mnie.

Wodospady Białej Opawy możemy oglądać z różnej perspektywy, miejscami potok „Bila Opava” przepływa tuż przy skałach, tworząc nieduże kaniony, a nawet gardziele, w których oglądamy całe ciągi kaskad i wodospadów. W końcu Biała Opawa tworzy malownicze uroczysko, niemal stykające się z Karlovą Studánką. W Dolnej części doliny, bystry potok przecina drogę asfaltową, do której podchodzi się od uzdrowiska tj. od wyznaczonego w górnej części parkingu znajdującego się vis-a-vis pierwszej kaskady . Ja tu skręciłem na czerwony szlak, którym dotarłem z powrotem na parking Hvezda, gdzie zostawiłem autko. I to był już koniec mej pierwszej przygody z tym niezwykle pięknym miejscem.Powrócę tu na pewno, choćby po to, żeby lepiej zwiedzić samo uzdrowisko.

Karlova Studanka swoją zabudową przypomina nieco architekturę rodem ze Szwajcarii. Jest wspaniale położona i niezbyt wielka, więc szybko można ją zwiedzić. Miejscowość należy do najładniej położonych czeskich kurortów, otoczona ze wszystkich stron lasami, a przez to, że leży w obniżeniu pomiędzy grzbietami górskimi na wysokości ok. 800 m n.p.m. ma jeszcze bardziej unikatowe walory klimatyczne. Uważa się, że Karlova Studánka posiada najczystsze powietrze w całej Europie wschodniej. Jednak z racji swojej rangi i funkcji jaką sprawuje, tj.kurortu – uzdrowiska klimatycznego nie należy do tanich miejscowości, dlatego jeśli decydujemy się tu na nocleg lub większe zakupy, to bądźmy przygotowani na zwiększone koszty, albo jedźmy gdzie indziej. Na koniec zapraszam do obejrzenia galerii zdjęć z przejścia doliny, które w pełni oddadzą jej  niepowtarzalne piękno. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

 

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »