Wybierz stronę

Dolina Młynicka- Bystra Ławka- Dolina Furkotna- Skrajne Solisko

Dolina Młynicka- Bystra Ławka- Dolina Furkotna- Skrajne Solisko

 

W dniu 25.08.2007 przebyliśmy kolejny szlak, poznając zupełnie nowe zakątki Tatr Słowackich. Trasa biegła z parkingu w Szczyrbskim plesie początkowo asfaltem w kierunku skoczni FIS, a potem w głąb doliny Młynickiej. Z progu opada tam najładniejszy wodospad w Słowackich Tatrach- Skok. Później nasz szlak przebiegał lawirując między mnóstwem stawów.Minąwszy największy z nich- Capi Staw nastąpiła wspinaczka na wąsko wciętą przełęcz- Bystrą Ławkę. Dawniej szlak przebiegał przez sąsiedni Bystry Przechód i nadal na wielu mapach tak jest błędnie pokazane. Z siodła zeszliśmy w dolinę Furkotną, gdzie znajdują się piękne Furkotne Stawy. Korzystając z dobrego tempa wędrówki podeszliśmy na koniec trasy do schroniska na Solisku, by stamtąd zdążyć jeszcze wspiąć się na zachód słońca na Skrajne Solisko. Powrót nastąpił tą samą ścieżką do chaty i następnie w dół, prosto nad Szczyrbski staw do samochodu. Dokładny opis wycieczki jest tutaj . Zapraszam do fotorelacji poniżej.

Bystra Ławka (słow. Bystrá lávka) – przełęcz tatrzańska położona na wysokości ok. 2300 m n.p.m., oddzielająca Furkot (Furkotský štít) od odchodzącej od niego w kierunku południowo-wschodnim Grani Soliska. Przez przełęcz od 1993 r. prowadzi szlak turystyczny oznaczony kolorem żółtym z Doliny Młynickiej do Furkotnej. Dawniej szlak prowadził przez sąsiednią przełęcz, położony ok. 200 m na północ Bystry Przechód (2314 m). Na wielu mapach zaznaczona jest jedna przełęcz Bystry Przechód, na innych podane są błędne wysokości.  Skrajne Solisko (słow. Predné Solisko) – najdalej wysunięty na południe szczyt w Grani Soliska o wysokości 2093 m n.p.m. znajdujący się w słowackich Tatrach Wysokich.

A tutaj znajdziecie podsumowanie mych zdobyczy tatrzańskich.

 

 

 

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SUBSKRYBUJ TEGO BLOGA

Oh hi there 👋
It’s nice to meet you.

Sign up to receive awesome content in your inbox, every month.

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »