Problemy z quadami na szlakach turystycznych

Problemy z quadami na szlakach turystycznych

Coraz częściej spotykamy się z problemem rozjeżdżania szlaków turystycznych przez miłośników quadów. Dotyczy to zwłaszcza rejonów górskich, które nie są chronione statusem Parków Narodowych, czy rezerwatów przyrody. Nastała moda na szaleństwa motorowe z dużą dawką adrenaliny i ryczącym silnikiem. Ten problem dotyczy także crossowców, jeżdżących na motorach. Czują się bezkarnie, bo ciężko ich rozpoznać i ukarać! Prawo, które ogranicza tereny ich przejażdżek jest bardzo często bezsilne. Każdemu turyście w górach, szukającego spokoju i wytchnienia od zgiełku tego świata zapewne przeszkadza ryk motorów w górach i dziurawy szlak. Jak z nimi walczyć, jak zachowywać się przy spotkaniu takich na szlaku? Może widzieliście już kiedyś film jak quadowiec potrąca turystę na szlaku turystycznym…tacy zuchwali i bezkarni się czują. Jak Wy sobie radzicie z tym problemem w górach? Macie jakieś doświadczenia? Propozycje rozwiązania problemu…?

Ja nieraz spotykałem takich zmotoryzowanych ludzi, byłem ochlapany błotem, bo nie chciało się im zwolnić, przed kałużą, albo półmetrowym bagnem. Nauczyłem się, że idąc w grupie najlepiej się zatrzymać, wziąć kije i kamienie do rąk i czekać…na ten widok rozbrykani młodzi ludzie zwalniają i potrafią spokojnie, pomału przejechać. Tylko prawo siły na nich działa, bo to przeważnie rozpasani synkowie bogatych rodziców, którzy myślą, że wszystko im wolno…gorzej jak się jest samemu na szlaku, wtedy najlepiej zejść im z drogi, z daleka od ścieżki. Ludzie różnie sobie radzą, walczą z nimi zwłaszcza mieszkańcy działek, mających swe pola i łąki przy granicy lasów, bo ich poletka są też rozjeżdżane. Czytałem kiedyś jak rozciągają druty między drzewami, żeby skrócić o głowę bezmyślnych użytkowników quadów. Wiem, że to drastyczna metoda, mocno przesadzona…ja nie mam nic do tych zmotoryzowanych, ale powinni mieć wyznaczone trasy do jazdy i się ich trzymać, tak jak są trasy konne, rowerowe, piesze, wodne, czy narciarskie! Nie mogą myśleć, że mają prawo bezkarnie hasać po każdym lesie i na każdej leśnej drodze.

Policja i straż leśna nie mają skutecznego sposobu na walkę z nielegalną jazdą quadami i motorami po górskich szlakach. Dlatego zmęczeni ich uciążliwością ludzie biorą sprawy w swoje ręce. Ostatnim przykładem są „wilcze doły” na leśnej drodze między Gorlicami i Bielanką w Beskidzie Niskim, o czym donosi lokalny portal. Głębokie prawie na metr wykopy mają ukrócić szaleństwa osób rozjeżdżających las motocyklami crossowymi i quadami, które nie tylko niszczą przyrodę, ale też zagrażają turystom na szlakach. Beskid Niski to najdziksze obecnie góry w Polsce i niech tak zostanie. Mają być oazą ciszy i spokoju i dlatego jako mieszkaniec tego Beskidu będę popierał takie akcje! Tak wyglądał najgłośniejszy przypadek celowego rozjechania turysty w górach…zobaczcie!

 

Kom. Agnieszka Giżyńska z KWP w Krakowie mówi, że policja prowadzi wspólne akcje ze Strażami Parków Narodowych, Strażą Leśną i Strażą Graniczną. Często jednak kierowcy wymykają się kontrolom w lasach.

– A szanse na ich identyfikacje są żadne. Pojazdy nie mają rejestracji, a kierowcy w kaskach na głowach też są nie do rozpoznania – dodaje.

Z kolei dyrektor Gorczańskiego Parku Narodowego Janusz Tomasiewicz zauważa, że konsekwentne akcje strażników parkowych pozwoliły na ograniczenie problemu w Gorcach. Ale całkowite jego wyeliminowanie będzie trudne, potrzeba do tego zmiany mentalności posiadaczy quadów i ich podejścia do przestrzegania prawa – podkreśla.

A Wy jak myślicie? Macie jakieś doświadczenia, pomysły, podzielcie się nimi tutaj w komentarzach. Może warto by przedsięwziąć wspólnie jakąś akcje w górach typu: ” Stop quadom w górach”. Zrobić jakiś informacyjny szum w mediach społecznościowych, uczyć postaw przyjaznych przyrodzie, piętnować złe zachowania, rozsyłać petycje do urzędów gmin, żeby zajęły się na serio walką z tym problemem…liczyć na zmianę mentalności tych ludzi to za bardzo nie ma co, bo żeby dojść do kultury choćby na Zachodzie, to daleka jeszcze droga i wiele lat czekania!  Ten artykuł to moje zwrócenie uwagi na problem. Wydaje mi się, że nie trzeba specjalnych restrykcji – wystarczy odpowiednie prawo, które wszyscy będą znali i wiedzieli co za co się dostanie, na Zachodzie są ludzie zamożniejsi niż u nas i takich zjawisk na taką skalę nie ma…. może obecne prawo jest zbyt łagodne? Wszyscy na wsi wiedzą kto jeździ, a policja i straż leśna nie. Do schronisk podjeżdżają, parkują jakby nigdy nic. Często są to wpływowi ludzie w okolicy lub ich synkowie i policja boi się robić im kłopoty. Tym bardziej na szlakach musimy się bronić sami! Może by dobre było takie prawo, że za łamanie przepisów i zasmradzanie lasów i ogłuszanie zwierzyny w Parku Narodowym robić konfiskatę mienia. Piszcie co myślicie, komentujcie… z górskim pozdrowieniem

Marcogor

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

11 komentarzy

 1. Barbara

  powinien byc calkowity zakaz – stwarzaja niebezpieczenstwo dla innych i niszcza szlaki – to tak w skrócie – pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Stefan

   Ja sądzę, że powinny być wyznaczone specjalne strefy dla tego rodzaju „sportu” podobnie jak dla narciarzy zjazdowych. Oni też mają swoje prawa, jednak na razie nikt nie zajął się uregulowaniem tego typu czterokołowego szlaeństwa. Moim zdaniem powinna być obowiązkowa rejestracja takich pojazdów, po drugie wyznaczenie specjalnych stref- parków dla tego typu działalności, najlepiej w obszarach podgórskich, mocno wyeksploatowanych, mogą to także być hałdy lub inne tereny ruderalne. Quadowcom w końcu nie chodzi o krajobrazy, ale o przygodę – utworzenie atrakcyjnych tras powinno sprawę rozwiązać.

   Odpowiedz
 2. wojtek

  Myślę, że problem quadów i crossów to nie tylko problem związany zagrożeniem dla turystów pieszych ale też, a może przede wszystkim z niszczeniem przyrody. Quady hałasują a ich kierowcy tratują często roślinność. Podejrzewam że kierowcy tych pojazdów to nie są ludzie nastawieni w górach na kontakt z przyrodą a na ekstremalne doznania związane z szybką jazdą w trudnym terenie dlatego powinni przenieść w miarę możliwości swoją działalność na specjalne tory lub wyznaczone szlaki tylko dla nich. Ktoś też powinien uświadomić tych ludzi, że ich pasja może przeszkadzać innym, że w górach żyją zwierzęta i rosną rośliny, które czasem są pod ochroną, że na szlakach są turyści piesi często z małymi dziećmi…
  Napewno potrzeba jasnej regulacji prawnej w tej sprawie ale też jakiejś świadomości tych quadów ców. Mieszkam na Śląsku i często obserwuje w Beskidach jak ludzie przyjeżdżają w te góry z śląskich miast żeby szaleć na cross ach i quadach a przecież jest tu tyle terenów poprzemysłowych gdzie mieli by zapewnione podobne wrażenia. Po co przewozić w góry hałas i spaliny ?

  Odpowiedz
 3. Violka

  Bardzo mnie irytuje jak spotykam quada albo motor na szlaku. Nie dość, że to niebezpieczne, to jeszcze skutecznie uprzykrza wypoczynek.

  Odpowiedz
 4. Stravberrie

  Powinni stworzyć osobne szlaki dla quadów, albo w ogóle zakazać jazdy quadem w górach. Zapraszam do siebie: http://www.tamigrobelni.com.pl

  Odpowiedz
 5. Opony do quadów

  Jazda w górach na quadach powinna być dozwolona tylko na wyznaczonych do tego szlakach.

  Odpowiedz
 6. barteq

  Ja uwielbiam zwiedzać na quadzie, zaliczyłem taki wyjazd na Krecie, gdzie quad po prostu sprawdził się idealnie – od tego czasu praktykuję taki motyw w całej Europie. Aczkolwiek wożę swój własny pojazd, nie bawię się w wypożyczanie. Jak się ma odpowiednią przyczepę i takie pasy transportowe https://muntech24.pl/pl/c/Pasy-transportowe/74 to nie ma żadnego problemu.

  Odpowiedz
 7. Tomek

  Sam użytkuje quada jest mnóstwo tras które są legalne i którymi można jeździć nie wchodząc w drogę innym. Nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka. Rozwiązaniem mogło by być odpłatne udostępnienie ściśle określonej trasy w ścisłe określonych ramach czasowych by np podjechać droga techniczna do schroniska. Skarżycie się na hałas,ja natomiast polecam by w trakcie górskiego odpoczynku rozejrzec się ile śmieci pozostawiacie po sobie. To Wam nie przeszkadza ? Na odcinku 100m z brennicy wyciągnąłem 4 60 litrowe worki puszek , butelek etc dobrze ze bylem quadem bo nie dało się tego donieść do drogi. Jeszcze raz apeluje stwórzmy warunki dla wszystkich bo naprawdę można, a zanim oplujecie jadem quadowca spójrzcie na siebie. Oczywiście wariatów trzeba karać. Ale jeszcze raz powtarzam nie każdy quadowiec niszczy las jak nie każdy kierowca jest piratem drogowym i jak nie każdy motocyklista jest dawca organow

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »