Jesiennie w Tatrach Bielskich, na Szerokiej Przełęczy i dalej…

Jesiennie w Tatrach Bielskich, na Szerokiej Przełęczy i dalej…

Tatry Bielskie to najpiękniejszy kawałek całych Tatr. I nie zmienią tego ani wyniosłe, strzeliste turnie Tatr Wysokich, ani zielone, rozłożyste szczyty Tatr Zachodnich. Ta część tych gór ma w sobie coś niezwykłego, niesamowitego, odmiennego, ale za to jest to wyjątkowe, nieskazitelne piękno natury. Można je streścić w trzech słowach: to prawdziwa magia gór. Tatry Bielskie to część Tatr ustawiona poprzecznie do grani głównej Tatr, doskonale je widać z wielu miejsc w Polsce, gdyż są najbliżej położone polsko-słowackiej granicy. Grań główna Tatr Bielskich o całkowitej długości ok. 15 km ciągnie się od wschodnich podnóży Kobylego Wierchu w Tatrzańskiej Kotlinie po Dolinę Jaworową oddzielająca zachodni kraniec Tatr Bielskich od Tatr Wysokich. Tylko 6% powierzchni pasma to formacje skalne. Zaledwie 5 szczytów ma wysokość ponad 2000 m., ale ich uroda bije na głowę większość szczytów tych gór.

widok z Szerokiej Przełęczy Bielskiej

widok z Szerokiej Przełęczy Bielskiej

Szeroka Przełęcz Bielska (Široké sedlo) dzieli Tatry Bielskie na część zachodnią z wyższymi szczytami oraz łagodnie pofałdowaną część wschodnią, w której przełęcze mają średnie wcięcie tylko ok. 50 m. Właśnie to miejsce, na które prowadzi szlak ze Żdziaru i ścieżka edukacyjna odwiedzam dość często. Panorama stamtąd, choć niezbyt rozległa oczaruje każdego na zawsze! Zresztą tutaj niech przemówią fotki z galerii. W odróżnieniu od Tatr Wysokich i Zachodnich Tatry Bielskie zbudowane są prawie wyłącznie ze skał osadowych: wapieni, margli i dolomitów, dominują białe wapienie murańskie. I one z porastającą je specyficzną roślinnością decydują o niepowtarzalnej urodzie masywu. To wietrzenie wapieni doprowadziło do powstania na tym terenie urodzajnych gleb, na których rozwinęła się bujna roślinność. Jest ona bogatsza niż w Tatrach Wysokich, a botanicy wyodrębniają ja w oddzielny podokręg botaniczny. W graniowych partiach licznie występują kozice, praktycznie nigdzie indziej nie spotkamy ich w takich ilościach.

panorama Tatr Wysokich z Szalonego Przechodu

panorama Tatr Wysokich z Szalonego Przechodu

Na Szeroką Przełęcz najlepiej dostać się z Monkowej Doliny, u wylotu której stoi hotel Magura z dużym parkingiem, gdzie można zostawić samochód. Stąd już jest bardzo blisko do wejścia na szlak dydaktyczny poprowadzony ze Zdziaru przez Dolinę do Regli (Monkova dolina) i Szeroką Przełęcz do Przełęczy pod Kopą. Obecnie szlak ten jest dwukierunkowy. Inne warianty wędrówki główną granią zostały zamknięte w 1978 r. decyzją TANAP-u. Ta dziwna decyzja zniweczyła 300 letnie tradycje turystycznie w tym regionie. Obecnie pasmo można głównie  podziwiać podczas wędrówki z Doliny Kieżmarskiej szlakiem przez Dolinę Białych Stawów, Przełęcz pod Kopą i Dolinę Zadnich Koperszadów (Zadné Meďodoly), a więc wzdłuż ich głównej grani. To nie znaczy, że turyści nie chodzą starymi szlakami, ścieżki nadal są dobrze zachowane i przyciągają wędrowców żądnych mocnych wrażeń!

Na przykład powyżej Szerokiej Przełęczy, na wyżej położonym siodle, zwanym Szalonym Przechodem oddziela się wyraźna ścieżka wśród bujnych traw w kierunku malowniczej grani Jatek i Bujaczego Wierchu. Po dojściu do rozległej Szalonej Przełęczy skręcając w lewo bardzo łatwo możemy wyjść na oferujący szeroką panoramę wierzchołek Szalonego Wierchu. Szczególnie widok na gniazdo Hawrania i Płaczliwej Skały pozostawia niezatarte doznania. W językach polskim i słowackim szczyt nosił dwie różne nazwy: Głupi Wierch (Hlúpy vrch) oraz Szalony Wierch (Šialený vrch). Polska literatura używała najpierw pierwszej, potem drugiej nazwy. Według Stanisława Eljasza-Radzikowskiego nazwa szczytu „zalicza się do przezwisk nadawanych na urągowisko szczytom bystro wznoszącym się, a więc uciążliwym przy wychodzeniu”, tak jak i w przypadku Durnego Szczytu czy Świnicy.

widok z Szerokiej Przełęczy w kierunku Szalonego Wierchu

widok z Szerokiej Przełęczy w kierunku Szalonego Wierchu

Ciekawostką jest fakt, że pod koniec II wojny światowej w grani Szalonego Wierchu został utworzony przez żołnierzy niemieckich bunkier, połączony linią telefoniczną z Jaworzyną Tatrzańską. Stanowił on wraz ze stanowiskami obronnymi na Szalonej Przełęczy fragment linii obronnej, jednak ostatecznie nie doszło do walk w tym rejonie. Miałem tą frajdę, że odnalazłem go, robi naprawdę duże wrażenie! Równie czarujący widok mamy także z pobliskiego wzniesienia Szalonej Kazalnicy, po drugiej stronie Szalonego Przechodu (słow. Vyšné Kopské sedlo), które znajduje się przy szlaku na Przełęcz pod Kopą.  Walery Eljasz-Radzikowski w 1900 r. tak opisywał widoki stąd: „Sąsiedztwo najwyższych szczytów tatrzańskich około Łomnicy daje pyszny widok, tchnący dzikością, w przeciwstawieniu do zielonych trawiastych zboczy Tatr Bielskich.” Obecnie Szalony Wierch to obszar ochrony ścisłej TANAP-u i z tego względu wszelkie wejścia na szczyt są zabronione. Zboczami przebiega jednak szlak turystyczny, którego bliskość kusi…ostatnio spotkałem tam wielu Słowaków, nawet rodziny z dziećmi.

Moja wędrówka miała zakończyć się spektakularnym zachodem słońca, ale niski pułap chmur i porywisty wiatr odwiódł mnie od tego pomysłu.Wizyta w tym czarownym miejscu zachwyci każdego, dlatego ja wracam do tej baśniowej krainy kiedy tylko mogę. Resztę tej magii zobaczycie na zdjęciach, słowa są zbędne. Zapraszam do fotorelacji. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

6 komentarzy

 1. Madusia

  fantastyczna pogoda i nieziemskie widoki. 🙂 ja się na Tatrach za bardzo nie znam, stanowczo zbyt mało tam bywam, ale w przyszłym roku chcemy z chłopakiem atakować Rysy, więc na pewno przed nimi sporo pochodzimy po innych szlakach. i chyba zaproponuję mu właśnie Tatry Bielskie, bo wyglądają niesamowicie. 🙂
  pozdrawiam.

  Odpowiedz
 2. Marta

  Super zdjęcia! Zapraszam do siebie:

  Odpowiedz
 3. andrew

  Piękne zdjęcia i piękna pasja. Warto zaglądać na taki blog.

  Odpowiedz
 4. Lubięgóry

  Pięknie Pan pisze o górach, a zdjęcia dodatkowo podkreślają mistycyzm tych miejsc. Zapraszam do siebie: http://www.oddechdlaeweliny.pl

  Odpowiedz
 5. Ania

  Piękne widoki, w ten weekend właśnie wybieram się w góry, mam nadzieję, że pogoda mi dopisze.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »