Jednodniowe wędrówki po największej części polskich gór – Beskidach

Jednodniowe wędrówki po największej części polskich gór – Beskidach

Po przeczytaniu książki ” Słowacja – Góry dla niecierpliwych” z niecierpliwością czekałem na kolejną pozycję spod pióra Dariusza Jędrzejewskiego i doczekałem się. Nowa książka podobnie jak poprzednia gwarantuje mnóstwo przydatnych informacji dla każdego turysty, nawet tego mniej obeznanego z górami. Może służyć jako kompendium wiedzy dla początkujących adeptów turystyki górskiej. Mimo, że ja większość opisanych tras już odkryłem wcześniej, to jednak znalazłem coś nowego dla siebie, co przeoczyłem w swoim dotychczasowym planowaniu poznawania gór. Świetnie napisany, przystępnym, prostym językiem przewodnik możecie wykorzystać także jako prezent. Ja jestem pożeraczem książek, a zwłaszcza takich, z których mogę się dowiedzieć o ciekawych turystycznie miejscach to odwiedzenia. Bo podróże to cały mój świat, dający wolność i niezależność, zwłaszcza w te w górskie regiony świata. Kto jeszcze nie poznał twórczości tego autora polecam gorąco, bo wydał już kilka przewodników po różnych górach w kraju i nie tylko.

Przewodnik „Beskidy. Góry dla niecierpliwych“ to 52 pomysły na wycieczki po popularnych miejscowościach turystycznych, wspaniałych górskich szlakach i największych atrakcjach we wszystkich pasmach Beskidów. Dariusz Jędrzejewski proponuje trasy zarówno dla osób początkujących, jak i zaprawionych w górskich wycieczkach oraz dla podróżujących z dziećmi. Książka ukazała się 17 czerwca nakładem Wydawnictwa Burda Książki.

Najnowszy przewodnik z serii „Góry dla niecierpliwych“ to propozycja dla wszystkich, którzy chcą spędzić aktywny weekend lub urlop w górach. Tym razem autor opisuje  wycieczki po łańcuchach Beskidów, stanowiących największą część polskich gór: Śląskim, Żywieckim, Małym, Średnim, Wyspowym, Sądeckim, Niskim, a ponadto Gorcach i Bieszczadach. Zaplanowane trasy nie powinny sprawić trudności turystom, nawet tym młodszym.

Beskidzkie łańcuchy charakteryzują się zróżnicowaną wysokością i strzelistością. Miłośnikom gór na pewno znajomy jest Beskid Żywiecki – drugie co do wysokości pasmo górskie w Polsce. Mieści się tu włączony do rezerwatów biosfery UNESCO Babiogórski Park Narodowy, pełen rzadkich gatunków roślin i zwierząt. Do najciekawszych przedstawicieli tutejszej fauny należą pojawiający się okresowo na stokach niedźwiedź brunatny oraz obecne przez cały rok rysie. Wielu turystów przyciąga także Beskid Śląski z rodzielonym granicą polsko-czeską Cieszynem oraz znanym jako miejscowość uzdrowiskowa, bogatym w lecznicze źródła solankowe Ustroniem. Dużą atrakcją Beskidu Śląskiego jest miejscowość Wisła ze skocznią narciarską w Malince, na której odbywają się zawody w cyklu Pucharu Świata w skokach narciarskich.

Beskidy

Dariusz Jędrzejewski pisze także o mniej znanych częściach gór, m.im. o rozległym, łagodnym rejonie Beskidu Niskiego oraz Bieszczad, który stał się po II wojnie światowej ostoją dzikiej przyrody. To właśnie tutaj stworzono dwa największe i najdziksze spośród czterech beskidzkich parków narodowych: Magurski i Bieszczadzki. Warto odwiedzić obserwatorium astronomiczne, odbudowane na najwyższej części Beskidu Średniego nazywanej Pasmem Lubomira i Łysiny. W latach 20-tych miejsce to zasłynęło odkryciem przez Polaków komety nazywanej od nazwiska odkrywcy kometą Orkisza.

Dariusz Jędrzejewski – jest fotografem oraz autorem książek historycznych i przewodników turystycznych, m.in.: „Rodzinne wakacje”, „Góry dla niecierpliwych”, serii Polska Lista Przebojów. Jego zdjęcia ukazały się w wielu przewodnikach i albumach.

Nakładem Wydawnictwa Burda Książki ukazały się również następujące przewodniki Dariusza Jędrzejewskiego: „Słowacja. Góry dla niecierpliwych”, „Agrowypas. Najlepsze miejsca na wakacje pod gruszą”, „Góry dla niecierpliwych. Najpiękniejsze górskie szczyty na jeden dzień”, „Rodzinne wakacje. Jak połączyć pobyt w SPA z aktywnym wypoczynkiem i atrakcjami dla dzieci” oraz trzy tomy „Polski wzdłuż i wszerz“: „Wybrzeże Bałtyku i pojezierza“, „Niziny i wyżyny między Odrą i Bugiem“ i „Góry i pogórza południowej Polski”.

Przy okazji polecam też słuchawki z firmy http://www.sklep.bestaudio.pl/, dzięki którym umilimy sobie czas słuchaniem dobrej muzy w czasie dojazdu w góry, nie przeszkadzając innym. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

Dane wydawnicze:
Autor: Dariusz Jędrzejewski, tytuł: „Beskidy. Góry dla niecierpliwych”, Wydawnictwo Burda Książki,
ISBN 978-83-7596-710-4, cena: 41,90 zł, format 150 x 210 mm, liczba stron: 256, oprawa miękka, data premiery: 17 czerwca 2015 r.

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

2 komentarze

  1. Kroczek

    Beskidy to moim zdaniem jedne z najpiękniejszych przestrzeni w Polsce. Składają się na to nie tylko piękne widoki i wspaniała przyroda, ale również ludzie, którzy mimo przeciwności losu ciężko pracują i dbają o swoje otoczenie. Beskidy to również doskonałe miejsca dla początkujących amatorów turystyki górskiej. Zróżnicowane szlaki, dynamiczna pogoda, krótkie i długie odcinki, to wszystko sprzyja zaprawianiu się w pieszych wędrówkach.

    Odpowiedz
  2. Beata

    Z przyjemnością czytam o Twoich górskich eskapadach i coraz bardziej nabieram ochoty, by też się na jakąś wybrać. Beskidy są niezwykłe, chociaż podziwiam je raczej z dołu. W zeszłym roku miałam możliwość zwiedzić Beskid Śląski, między innymi Bielsko-Białą, w tym roku wybiorę się już na szlak, bo z kondycją jest coraz lepiej.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »