Wybierz stronę

Na bezdrożach tatrzańskich

Na bezdrożach tatrzańskich

 

Lecz biada profanom! Tym, którzy przekraczając progi jego świątyni, niosąc w duszy echa rozgwaru życia tak dalekiego i tak obcego… Których usta kłamią, gdy mówią: tak, to jest piękne, a myśli błądzą po kwiecistych bulwarach. Duch gór, władca tej prastarej dziedziny, na pierwszej perci pokrwawi im stopy, a kiedy stawy spojrzą na nich z dołu modrymi swymi oczyma, odbierze im siłę ducha, że drżeć poczną na ciele, jak liść osiki. Zdradliwie znęci ich na śniegi zlodowaciałe, drzemiące w czeluściach żlebów, ażeby rzucić zakrwawione ich ciała na piargi. Albo otoczy ich zimną siąpawicą i przykuje do ściany na powolne konanie.

Smutne obrazy przewijają się w mej pamięci, gdy piszę te słowa.

Bo widzę pokaleczone straszliwie ciała śmiałków, którzy z lekkim sercem szli ku tym turniom, jak na miejską przechadzkę, nie złożywszy górom daniny skupienia się i powagi. Nie wiedzieli, gdzie są i kędy swe kroki kierują. I tych lekkomyślnych, którzy dla źle pojętej sławy porwali się do rozwiązania zadań, przerastających ich siły. I tych, których nieszczęśliwa przygoda w przepaść strąciła. Widzę zakrzepłą ich krew na ścianach i kości zostawione na półeczkach krzesanic…

Mariusz Zaruski

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

1 komentarz

 1. Gomorra

  Ileż w tym prawdy.
  Oddajmy Im pokłon i cześć i nie zapominajmy,że to my jesteśmy gośćmi.Góry jak pozwolą to przyjmą nas z miłością.Nauczmy się pokory i szacunku.Traktujmy je jak siebie.
  Z miłością stąpam po ICH grzbiecie,przepraszajac za swój ciężar.Spoglądam na nie i przyjmuje z godnością decyzje.I kiedy bywają zapłakane i radosne w słońcu.

  Szacunek mój i wdzięczność dozgonna…za miłowanie…na kóre mi pozwoliły!
  pozdrowionka!!!!!

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SUBSKRYBUJ TEGO BLOGA

Oh hi there 👋
It’s nice to meet you.

Sign up to receive awesome content in your inbox, every month.

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »