Pierwszy kompletny przewodnik narciarstwa wysokogórskiego po Tatrach

Pierwszy kompletny przewodnik narciarstwa wysokogórskiego po Tatrach

W Tatrach sypnęło śniegiem, nie pierwszym już tego roku, ale minusowe temperatury i przewidywane dalsze oziębienie wróżą, że to już na dobre może zawitać tam zima. To oznacza, że wkrótce ucieszą się narciarze i miłośnicy sportów zimowych. Właśnie niedawno na rynku pojawiła się ciekawa pozycja książkowa, będąca poradnikiem narciarskim, zwłaszcza dla używających śnieżnych uciech w rejonie Tatr. Mowa o kompletnym przewodniku narciarstwa wysokogórskiego po Tatrach. Książka, która ukazała się ponad miesiąc temu jest bogato ilustrowanym przewodnikiem dla narciarzy, których interesują piękne widoki i prawdziwa przygoda. Jak pisze autor Wojciech Szatkowski w ” Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy.” :  „Współcześni narciarze szukają w górach kontaktu z przyrodą pozbawionego ułatwień i urządzeń technicznych. Ciszy, spokoju. W to poszukiwanie narciarskiego eldorado idealnie wpisuje się turystyka narciarska”. 


Jak ze schroniska PTTK udać się na Grzesia ze zjazdem na Polanę Chochołowską, a później, Doliną Starobociańską, do Hali Stara Robota i z powrotem? W jaki sposób dobrać odpowiedni sprzęt do skituringu i dlaczego kurniawa może być niebezpieczna? „Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy” odpowie na setki podobnych pytań. To książka zarówno dla początkujących narciarzy-turystów, jak i zapalonych skiturowców.

Przewodnik_skiturowy_okladka

przewodnik skiturowy- okładka

Zawrat, Krzyżne, Szpiglasowa Przełęcz, przejście na nartach przez Czerwone Wierchy czy zjazd z Lodowej Przełęczy, Czerwonej Ławki, Koziego Wierchu – to historyczne trasy pionierów narciarstwa turystycznego w Polsce z początków XX wieku. Dzięki książce możemy podążać narciarskim śladem przodków. Chociaż narciarstwo wysokogórskie ma w polskich Tatrach ponad stuletnią tradycję, dopiero w połowie lat 90. moda na skituring odżyła na dobre. Piękne widoki, swoboda, atrakcyjne zjazdy i dzikość gór decydują o wzroście liczby polskich skiturowców.

foto by Marcin Bukowski

foto by Marcin Bukowski

„Tatry na nartach. Przewodnik skiturowy” powstał z myślą o tych, którzy nie lubią slalomu pomiędzy innymi narciarzami, unikają zatłoczonych stoków, kolejek do wyciągów, taśm ograniczających przestrzeń i sztucznego śniegu. W książce znajdziemy kilkadziesiąt propozycji wycieczek, o zróżnicowanym stopniu trudności, w polskich i słowackich Tatrach oraz szczegółowe mapy, ułatwiające zaplanowanie tras narciarskich. Przewodnik uzupełniają informacje historyczne i fragmenty tekstów pionierów narciarstwa oraz ponad 200 barwnych fotografii najpiękniejszych zakątków Tatr. Liczne praktyczne rady, wskazówki dla początkujących, aktualne adresy schronisk i przydatnych serwisów internetowych okażą się pomocne dla tych, którzy chcą dopiero rozpocząć swoją przygodę z narciarstwem wysokogórskim.

autor Wojciech Szatkowski, foto by Małgorzata Szatkowska

autor Wojciech Szatkowski, foto by Małgorzata Szatkowska

Przewodnik został wyprodukowany w całości na przyjaznym środowisku i wodoodpornym papierze. Pozwoli to tatrzańskim skiturowcom korzystać z książki w terenie, niezależne od warunków meteorologicznych. Szukajcie w dobrych księgarniach. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

5 komentarzy

 1. Kasia

  W końcu doczekaliśmy się ciekawego przewodnika dzięki któremu możemy zaplanować trasę od początku do końca. Fajnie że dużo ilustracji bo można zobaczyć czego się spodziewać. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 2. Skadi

  Super, że pojawił się taki przewodnik. Ja w tym sezonie zimowym planuję spróbować swoich sił w skitouringu, więc książeczka jak najbardziej się przyda 🙂

  Odpowiedz
 3. narty blizzard

  Jak ja byłem w górach to niestety śniegu co kot napłakał dlatego zazdroszczę

  Odpowiedz
 4. Arctica

  Przewodnik pierwsza klasa:) miejmy nadzieję, że w tym roku będzie więcej śniegu

  Odpowiedz
 5. arcticasport

  Bardzo dobry przewodnik. Dzięki takiej pomocy dużo łatwiej zaplanować jest szlak który mamy zamiar pokonać na nartach 😉

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »