Szlak graniczny gór Polski św. Michała Archanioła
Niedawno dowiedziałem się o bardzo ciekawej inicjatywie bardzo ściśle związanej z górami. Każdy słyszał o Głównym Szlaku Beskidzkim, czy Głównym Szlaku Sudeckim. To najbardziej znane znakowane na czerwono trasy turystyczne w Polsce, prowadzące przez najważniejsze pasma górskie kraju. Ale pewna osoba wpadła na pomysł, zapewne nie jako jedyna, ale opisała go i usystematyzowała, dlatego bardzo mi się spodobał i chciałbym go przedstawić szerszej opinii publicznej i rozpromować. Poza tym wydaje mi się idealnym pomysłem na obecne, trudne czasy, jakie nastały! Mowa o szlaku granicznym gór Polski św.Michała Archanioła, który jako pierwszy opisał i przeszedł według własnego pomysłu ksiądz Michał Dłutowski. Jego plan polegał na połączeniu tych tras w jedną, czyli GSB i GSS na raz, z łącznikiem nizinnym pośrodku.
GSB, czyli najdłuższy szlak w polskich górach, liczy około 496 km, przebiega przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki, Gorce, Beskid Sądecki, Beskid Niski oraz Bieszczady. Biegnąc najwyższymi partiami polskich Beskidów, umożliwia dotarcie na: Stożek, Baranią Górę, Babią Górę, Policę, Turbacz, Lubań, Przehybę, Radziejową, Jaworzynę Krynicką, Rotundę, Cergową, Chryszczatą, Smerek i Halicz, a także do miejscowości, takich jak: Ustroń, Węgierska Górka, Jordanów, Rabka-Zdrój, Krościenko nad Dunajcem, Rytro, Krynica-Zdrój, Iwonicz-Zdrój, Rymanów-Zdrój, Komańcza, Cisna, Ustrzyki Górne itd.
Natomiast liczący około 440 km GSS rozpoczyna się w Świeradowie-Zdroju, prowadzi przez Góry Izerskie (Wysoka Kopa, Wysoki Kamień) do Szklarskiej Poręby, następnie przez Karkonosze (Wodospad Kamieńczyka, Wielki Szyszak, Przełęcz pod Śnieżką) do Karpacza; kolejnymi etapami są Rudawy Janowickie (Skalnik) do Krzeszowa, Góry Kamienne i Góry Czarne do Jedliny-Zdroju; Góry Sowie (Wielka Sowa), Przełęcz Srebrna oddzielająca je od Gór Bardzkich. Dalej, interesującą miejscowością na szlaku są Wambierzyce, skąd trasa prowadzi w Góry Stołowe (Skalne Grzyby, Błędne Skały) i do sudeckich uzdrowisk: Kudowy-Zdroju, Dusznik-Zdroju; dalej: Góry Orlickie, Bystrzyckie, Wodospad Wilczki, Masyw Śnieżnika, Krowiarki, Lądek-Zdrój, Góry Złote do Paczkowa i dalej przez Kałków, Głuchołazy, Góry Opawskie do Prudnika.
Pomysł księdza Dłutowskiego sięga dalej i rozsądniej… rekomenduje on by przejść przez polskie pasma górskie szlakiem granicznym, a więc jak najmniej schodzić z głównych grzbietów w doliny i do miast. Jak wiadomo granicą państwa polskiego ze Słowacją i Czechami prawie na całej długości przebiegają trasy turystyczne. Pomysł zakłada jednak, by wejść na najciekawsze polskie szczyty, mimo pewnego oddalenia od granicy! Bardzo mi się spodobała ta wersja poznawania polskich gór i zamierzam przemierzyć ją w całości, być może etapami. Ale to nie wszystko… wędrówka to tylko jeden z elementów drogi… Góry pozwalają nam na wędrówkę trwającą całe życie, za każdym razem odkrywamy coś nowego.
Szlak Św. Michała Archanioła jest pod tym względem szczególny. Pozwala na wspólne strzeżenie granic kraju przez modlitwę, wraz ze strażnikiem granic św. Michałem Archaniołem. Trasa pozwala nam docenić i wychwalać malownicze piękno Dzieła Bożego zawarte we wszystkich granicznych pasmach górskich. Każdy kolejny z etapów ukazuje cudowne widoki, pozwala odnaleźć siłę do życia poprzez spotkania z Bogiem Ojcem w majestacie gór. Droga jest ciężka i wymagająca, dla doświadczonych i zaprawionych turystów, dlatego można ją dzielić na etapy!
Trasa polega na przejściu pieszo ok. 1200 km od Bieszczad – Tarnica do Stogu Izerskiego w górach Izerskich. Łączy się to z pokonaniem granicznych gór: Bieszczad, Beskidu Niskiego, Beskidu Sądeckiego, Pienin, Tatr, Babiogórskiego Parku Narodowego, Beskidu Żywieckiego, Beskidu Śląskiego, Gór Opawskich, Masywu Śnieżnika, Kotliny Kłodzkiej (wariant pierwszy Góry Bialskie, Góry Złote, Góry Bardzkie, wariant drugi Góry Bystrzyckie, Góry Stołowe), Góry Sowie, Góry Wałbrzyskie, Góry Kamienne, Karkonosze, Góry Izerskie. Szlaki można dobierać dowolnie, ale trzeba dojść do wyznaczonych miejsc.
Fundacja Promień Bożego Miłosierdzia przyznaje statuetki wszystkim, który przejdą tę ciężką, ale jakże przyjemną trasę w imię swego przemienienia i modlitwy za Ojczyznę! Czasu na to i refleksję nad sobą oraz przemyślenia nie zabraknie na pewno. Szlak można przejść w odcinkach, nie za jednym razem. Lecz trzeba koniecznie wrócić do tego miejsca gdzie było się wcześniej. Nie skracamy drogi! Zdjęcia potwierdzające przebyty szlak należy wysłać na adres: szlak.bozego.milosierdzia@fundacjapromien.pl. Należy wpłacić kwotę 50 zł na pokrycie kosztów statuetki. Do niej będzie dołączony dyplom. Kto wysyła swoje dane zgadza się na rejestrację swojej osoby do spisu tych, którzy przeszli ten szlak. Płatności należy dokonać na konto fundacji z dopiskiem Szlak św Michała Archanioła. Więcej szczegółów znajdziecie tutaj.
Warto skorzystać z książki „Pokochaj Polski Krajobraz„. Książka jest przewodnikiem po szlaku św. Michała Archanioła i opisuje przejście tej drogi według wariantu autora ks. Michała Dłutowskiego. Jemu zajęło to 36 dni, ale dodam, że wcześniej zrobił Koronę Maratonów Polski, więc kondycję raczej miał dobrą. Ale każdy zaprawiony górołaz da radę… Przejście tej drogi, jestem tego pewien, zahartuje Cię na całe życie i nic nie wyda Ci się trudnym! Wiele duchowych i estetycznych doświadczeń, które zgromadzisz na trwale wpiszą się w Twoje serce. Pozostaną siłą w tych chwilach, kiedy w dolinach będzie ogarniał Cię smutek. Zapewne odkryjesz też uzdrawiające dobro piękna natury i życzliwość ludzką, a może nawet spotkasz samego Boga… Zatem spotkajmy się na szlaku św. Michała Archanioła już w tym roku… A kto zechce niech posłucha wywiadu z głównym pomysłodawcą. Z górskim pozdrowieniem
Marcogor
Fajnie się czyta, świetne zdjęcia 🙂 pozdrawiam