Wybierz stronę

Arlberg — warta uwagi kolebka narciarstwa alpejskiego.

Arlberg — warta uwagi kolebka narciarstwa alpejskiego.

Kończy się sezon narciarski w polskich górach, ale to nie znaczy, że miłośnicy białego szaleństwa nie mają już co z sobą począć! Miejsc, gdzie sezon trwa znacznie dłużej niż w Polsce, prawie nieprzerwanie jest w Europie mnóstwo. Dziś chciałbym przybliżyć atrakcje jednej z takich lokalizacji, gdzie świetnych tras do narciarstwa zjazdowego nie brakuje do końca wiosny… mowa oczywiście o regionie alpejskim, gdzie na lodowcach można jeździć nadal dowoli.

Dlaczego przełęcz Arlberg, powinna być Twoim kolejnym przystankiem

Tyrolski region Arlberg to uczta dla doświadczonych narciarzy, z ponad 300 kilometrami oznakowanych tras biegnących wzdłuż dziewiczego terenu. Pięć wiosek — St. Anton, Stuben, Zürs, St. Christoph i Lech — tworzy największy połączony obszar narciarski w Austrii i jeden z pięciu największych na świecie.

Zarówno członkowie rodziny królewskiej, turyści, jak i profesjonalni narciarze, doceniają śnieżne przeżycia, których można tam doświadczyć. Niezależnie od tego, czy celem wyprawy jest nauka jazdy na nartach, czy posiłek w słynnej restauracji z widokiem na góry, każdy przynajmniej raz w życiu powinien odwiedzić Arlberg.

Epickie trasy

Pierwszą rzeczą, którą należy wiedzieć o zimie w Arlberg jest to, że śnieg tam jest świeży, gęsty i nigdy nie zawodzi — od 1946 roku w miejscu monitorowania opadów odnotowuje się średnio dziewięć metrów świeżego śniegu. To właśnie w tamtym rejonie znajduje się bogate dziedzictwo narciarstwa — St. Anton to miejsce, w którym w 1921 roku powstała pierwsza szkoła narciarska w Austrii. Z kolei pierwszy wyciąg został stworzony w Zürs w 1937 roku, w tamtych latach, ten młody sport zaczął się dynamicznie rozwijać.

Dzisiaj zagorzali fani śniegu powinni zwrócić uwagę na trasę Białego Pierścienia w Lech Zürs — jest to najsłynniejsza trasa narciarska w Alpach lub Run of Fame — najdłuższą trasę narciarską w Alpach liczącą 85 km. Czarne trasy znajdujące się w St. Anton, są legendą dla doświadczonych narciarzy. Aby dowiedzieć się więcej, o Alpach Lechtalskich warto śledzić tematyczne witryny poświęcone turystyce górskiej.

Jednakże Arlberg jest prawdopodobnie najbardziej znany z freeride’u, który został uwieczniony w filmie Warrena Millera „Wintervention”, gdzie narciarze nie poruszają się po ubitych trasach, ale po nieoznakowanych mocno zaśnieżonych terenach poza trasami. Oprócz corocznych pielgrzymek zapalonych narciarzy, którzy lubią adrenalinę, jedna z najlepszych freeriderek na świecie, Lorraine Huber, uczyniła z Lech Zürs swoją bazę wypadową do eksploracji dzikich gór. Jeżeli ktoś nie czuje się na tyle odważny, aby uprawiać freeride, dobrą alternatywą jest zakup rakiet śnieżnych, które ułatwiają poruszanie się po mocno zaśnieżonym terenie.

Prawdziwy romans

Poza stokami narciarskimi na pary i romantyków czeka tu mnóstwo atrakcji. Lodowiska w St. Anton i Zürs umożliwiają zakochanym jazdę na łyżwach pod gwiazdami, przejażdżki bryczkami konnymi pozwalają się zapomnieć, a wieczory można spędzić w restauracjach, prowadzonych przez wybitnych szefów kuchni. W pięciu miejscowościach przełęczy Arlberg, które zostały wcześniej wymienione, znajduje się największa w Austrii liczba nagradzanych restauracji, w stosunku do liczby mieszkańców.

W ulubionej restauracji, do której często przychodzą gwiazdy filmowe, jak i te związane ze sportem — Hospiz Alm można zjeść najlepsze i obfite dania kuchni tyrolskiej, a w Rendl — restauracji, która słynie ze swojego tarasu, piękny krajobraz jest standardem, który na długo zapada w pamięć. W dolinie Verwall w pobliżu centrum miejscowości St. Anton gości i turystów przywita Wagner Hut, gospoda będąca popularnym miejscem spotkań mieszkańców tych okolic. Oprócz dwóch sal jadalnych, ogrodu zimowego i tarasu, Chata Wagnera posiada sale konferencyjne, które w sezonie zimowym są otwarte dla gości codziennie od 10.00 do 17.00.

Podsumowanie

Arlberg jest czymś więcej niż tylko zwykłym ośrodkiem narciarskim. Wieczorem jest tu wiele możliwości spędzania wolnego czasu. Do dyspozycji jest wiele barów i restauracji, a w pobliżu znajduje się wiele kasyn. Jeśli jednak jesteś zmęczony po długim dniu na nartach, możesz zagrać we wszystkie swoje ulubione gry w pokoju hotelowym przez sieć. Będąc nadal w narciarskim nastroju, możesz zagrać za darmo w darmowe sloty takie jak Ski Bunny w kasynach online, znalezionych na stronach porównywarek online. Witryny te pomagają w znalezieniu wszystkich najlepszych dostępnych bonusów, zawierają recenzje i oceny danych operatorów i instruują, jak należy ubiegać się o bonusy.

Heliskiing, to rzadko spotykana aktywność, która jest możliwa tylko w Lech Zürs. Polega ona na dostaniu się helikopterem na najwyższe szczyty góry, aby zjechać na nartach po dziewiczych stokach bez konieczności wcześniejszej wspinaczki. To zastrzyk adrenaliny, który zostaje w pamięci na całe życie. Oczywiście jest to aktywność polecana dla osób, które świetnie zjeżdżają na nartach.

 

Dla osób interesujących się kulturą Arlberg może zaoferować bogaty program kulturalny, obejmujący zarówno inspirowany Nowym Orleanem festiwal jazzowy, jak i festiwal muzyki retro odbywający się w kwietniu, coroczną orkiestrę w sylwestra oraz festiwal jedzenia i picia wina Arlberg Weinberg, który odbywa się w Lech Zürs corocznie w grudniu.

Ważne jest, aby przed każdą podróżą sprawdzić warunki atmosferyczne, ponieważ pogoda w górach potrafi zaskakiwać, a wezwanie pomocy, angażuje służby, które mogą być bardziej potrzebne w zupełnie innej lokacji. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

 

 Postaw mi kawę na buycoffee.to

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »