Krakowski Festiwal Górski & Brit Rock – wspinaczkowa uczta w Multikinie, 27 kwietnia

Krakowski Festiwal Górski & Brit Rock – wspinaczkowa uczta w Multikinie, 27 kwietnia

 

27 kwietnia o godzinie 19:00 w wybranych kinach sieci Multikino odbędą się specjalne pokazy filmowe Krakowskiego Festiwalu Górskiego. Zapraszamy na Brit Rock, czyli cztery filmy wspinaczkowe z wybitnej brytyjskiej serii: Fall Theory, Great Sheikhs, Kjerag Solo i E11 Lexicon, oraz dokument Climbing Blind przedstawiający bardzo niecodzienne przejście słynnej szkockiej iglicy Old Man of Hoy.

Jeśli nie mieliście jeszcze okazji obejrzeć filmów ze słynnej serii Brit Rock, a skały, góry i wspinanie to wasza pasja, nadarza się świetna okazja, by to nadrobić. KFG powraca na wiosnę z mocną dawką inspiracji!

Zakup biletów – w cenie 32 zł (miejsca VIP) oraz 28 zł – online w Ekobilet.pl:

Gdańsk – Multikino, al. Zwycięstwa 14 – ekobilet.pl

Katowice – Multikino, ul. 3 Maja 30 – ekobilet.pl 

Kraków – Multikino, ul. Dobrego Pasterza 128 – ekobilet.pl 

Łódź – Multikino, al. Piłsudskiego 5 – ekobilet.pl 

Poznań – Multikino 51, ul. Królowej Jadwigi 51 – ekobilet.pl 

Warszawa, Multikino – Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 60 – ekobilet.pl  

Wrocław – Multikino, pl. Grunwaldzki 22 – ekobilet.pl 

Wchodząc na seans trzeba okazać Ekobilet. Nie ma możliwości zakupu biletów w kasie kina.

 

Fall Theory, Great Sheikhs, Kjerag Solo i E11 Lexicon to mocne kino wspinaczkowe z Wielkiej Brytanii. Walka o kolejne przechwyty, wyzwania fizyczne, psychiczne i logistyczne, motywacja i upór w realizacji celów sportowych, ale przede wszystkim marzeń – to łączy bohaterów zeszłorocznej serii Brit Rock. Już wkrótce na ekranach kin w całej Polsce wystąpią brytyjskie sławy: Leo Houlding, Pete Whittaker, Neil Gresham, Franco Cookson czy Tom Pearce.

 

Seans KFG uzupełnia jeszcze jeden brytyjski film z 2019 roku. Climbing Blind to historia wyjątkowa, ponieważ jej bohater Jesse Dufton, jest niewidomy. Pomimo tego, wspinając się na Old Man of Hoy, prowadzi wszystkie wyciągi i zakłada od dołu całą asekurację. Obraz otrzymał tytuł Najlepszego Filmu Wspinaczkowego na 17. KFG w 2019 roku.

Zwiastun:

 

Cztery filmy Brit Rock oraz Climbing Blind, podczas jednego seansu i z polskimi napisami, będzie można zobaczyć w kinach:

Multikino Gdańsk, al. Zwycięstwa 14

Multikino Katowice, ul. 3 Maja 30

Multikino Kraków, ul. Dobrego Pasterza 128

Multikino Łódź, al. Piłsudskiego 5

Multikino Poznań, Multikino 51, ul. Królowej Jadwigi 51

Multikino Warszawa – Ursynów, al. Komisji Edukacji Narodowej 60

Multikino Wrocław – pl. Grunwaldzki 22

Czas trwania seansu: około 175 minut.

 

Great Sheikhs

Leo Houlding eksploruje pustynię Wadi Al Disah w Arabii Saudyjskiej w poszukiwaniu atrakcyjnych celów wspinaczkowych. Oprócz genialnej scenerii w filmie nie brakuje mocnego wspinania, klasycznych akcentów z życia dirtbaga i nie zawsze łatwych kontaktów z lokalsami. Wisienka na torcie? Pierwsze wejście na A’Atir, prawdopodobnie najwyższą wolnostojącą turnię piaskowcową na świecie (330 m).

fot. Great Sheikhs

 

E11 Lexicon

Palce już zaczynają się pocić. 50-letni, wszechstronnie utalentowany Neil Gresham mierzy się ze swoim najtrudniejszym projektem tradowym – “Lexicon” (E11) na lekko przewieszonej i gładkiej ścianie Pavey Ark’s East Gully w Lake District. Małe chwyty i niemal brak możliwości asekuracji – słowem jedno z największych tradowych wyzwań. Smaku całej historii dodają komentarze Dave’a MacLeoda i Steve’a McClure’a. Mocne kino wspinaczkowe.

Neil Gresham na drodze „Lexicon” E11 7a (fot. Alastair Lee/Posing Productions)

 

Fall Theory

Wariat czy geniusz? Franco Cookson wkroczył z rozmachem na wspinaczkową scenę około 10 lat temu. Zaczęło się od trudnych i ryzykownych przejść w North York Moors. W 2017 roku pokonał “Nothing Lasts” w Northumberland, niewiarygodnie niebezpieczną drogę. Film ukazuje notoryczną pogoń za kolejnym celem, zawsze trudniejszym od poprzedniego, walkę z ruchami, których Cookson nie potrafi jeszcze powtórzyć, i asekuracją, która jest raczej umowna. Dodatkową perspektywę wprowadza 15-letni Tom Pearce, który próbuje powtórzyć niektóre z dawnych dróg Franco. Fascynująca postać i oszołamiające momenty wspinaczkowe – tylko dla widzów o mocnych nerwach.

Fot. The Fall Theory

 

Kjerag Solo

Pete Whittaker, doskonale znany z solowych przejść z liną i wspinania w rysach, wyrusza na Kjerag (1082 m), imponującą zerwę skalną w Norwegii. Jedzie bez partnera i bez liny. To może być pierwsze przejście tej mokrej i brudnej ściany w stylu free solo. Kamera prowadzona w wyjątkowy sposób, pełna zaangażowania wspinaczka, a do tego genialna narracja Whittakera. To najkrótszy film z serii Brit Rock, jednak i jego nie wolno przegapić.

Fot. Kjerag Solo

 

Climbing Blind

Historia niewidomego wspinacza Jessego Duftona, który pokonuje słynną turnię u wybrzeży Szkocji. Jednak to, co wyróżnia ten wyczyn od innych (na Old Man of Hoy wspinali się już seniorzy, dzieci i osoby z niepełnosprawnością), to styl wspinaczki. Bohater pełnej napięcia, ale i momentami wesołej historii, całą drogę prowadzi na tradzie (własnej asekuracji). 

 

Fot. Climbing Blind

 Gorąco zapraszam, z górskim pozdrowieniem

Marcogor 

 
Postaw mi kawę na buycoffee.to
 

materiały: Krakowski Festiwal Górski

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

2 komentarze

  1. Łódź

    Bardzo fajnie przedstawiony temat. Rzeczowo, konkretnie, do celu. Część podobnych artykułów przygniata odbiorcę np. ilością tekstu. U Ciebie tego nie odczułem, za to mam wrażenie, że zdobyłem istotne informacje. Dzięki!

    Odpowiedz
  2. Poznań

    Artykuł przyjemny dla oka i użyteczny. Na innych stronach formatowanie tekstu czasami woła o pomstę do nieba. Jak widzę ścianę tekstu to po prostu wychodzę. Tutaj odpowiednie odstępy i treść. Na pewno będę zaglądał tutaj częściej 🙂

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »