Wybierz stronę

Co zabrać ze sobą do plecaka w góry- niezbędnik turysty

Co zabrać ze sobą do plecaka w góry- niezbędnik turysty

                                          

Planując wypad w góry musimy zastanowić się co będzie nam potrzebne, żeby przeżyć bezpiecznie te kilka godzin w dzikim nie raz terenie. Pierwszą myślą przed wyjazdem jest w co się ubrać. Przywiązujemy uwagę do naszego stroju, żeby był wygodny i funkcjonalny, chronił nas przed zimnem i opadami oraz aby obuwie zapewniło nam bezpieczną wędrówkę. Natomiast resztę potrzebnych nam rzeczy pakujemy do plecaka. I o tym będzie dzisiejszy artykuł. Dawno temu napisałem tekst o niezbędniku każdego turysty, który znajdziecie tutaj.

regatta/damskie-spodnie-trekkingowe-mountain-winter-czarny-

regatta/damskie-spodnie-trekkingowe-mountain-winter-czarny

Oczywiście najważniejsze produkty jakie muszą się znaleźć w plecaku to woda i prowiant na drogę. Ilość wody dostosowujemy do długości trasy, zazwyczaj minimum to jest dwie litry na cały dzień, w czasie dużych upałów jeszcze więcej. Bardzo wygodne są sakwy na wodę, dzięki którym możemy się napić bez sięgania do plecaka. Wiele modeli nowoczesnych plecaków oferuje system H2O. Natomiast zimą dobrą opcją jest termos z ciepłym napojem. Jako prowiant wybieramy to co lubimy, poza kanapkami ważne są energetyczne słodycze, czy suszone owoce, tutaj wybór jest duży i dowolny. Kanapki możemy teraz spakować do funkcjonalnych pojemników, dzięki czemu nie zgniotą się nam w czasie marszu.

regatta/skladany-turystyczny-pojemnik-lunchowy

Oczywiście w plecaku powinna też się znaleźć kurtka przeciwdeszczowa, najlepiej taka typu pack-it, która nie zajmuje dużo miejsca. Pogoda w górach jest zmienna i nieprzewidywalna, więc kurtka jest obowiązkowym wyposażeniem. Jeśli idziemy na wycieczkę w chłodniejsze pory roku, lub bardzo wysokie góry to rzeczą bardzo ważną jest również zabranie ciepłego polaru, softshella, windstoppera, który przyda się nam, gdy na wysokościach zrobi się zimno i wietrznie.

regatta/damska-kurtka-przeciwdeszczowa-printed-pack-it-jasnoniebieska

W razie wystąpienia opadów dobrą sprawą jest posiadanie pokrowca na plecak, by nam nie przemókł wraz z zawartością. Obecne, nowoczesne plecaki często posiadają takowy wbudowany i schowany pod dnem. Ale można dokupić osobno, gdy nasz model nie posiada takiego przydatnego urządzenia. Do plecaka teraz przeważnie możemy zapiąć karabińczyk lub kilka, które umożliwią nam przytroczenie z boku kurtki, śpiwora, czy karimatę. W ten sposób zaoszczędzimy miejsce wewnątrz plecaka. Ważne i wartościowe rzeczy dobrze jest schować do nieprzemakalnej torby, obecnie są takie dostępne na rynku. 

regatta/torba-nieprzemakalna-2l-jasnoniebieska

A co jeszcze może nam się przydać w czasie pobytu w górach? Ważnym aspektem jest oświetlenie. Nigdy nie wiemy jakie przygody nas spotkają na szlaku i czy nasz pobyt nie przedłuży się do godzin nocnych. W takim wypadku posiadanie na przykład czołówki, którą bezpiecznie oświetlimy sobie drogę jest bardzo ważne. Co prawda w naszych czasach każdy posiada komórkę, ale baterie mogą nagle nam paść na zimnie i wtedy czołówka z nowymi bateriami jest super przydatna. Jeśli dużo używamy telefonu, na przykład do nawigacji, czy robienia zdjęć dobrze jest mieć przy sobie naładowany powerbank. Aktualnie możemy ściągnąć sobie na telefon dobre aplikacje do nawigowania w górach, ale poczciwej mapy nic nie zastąpi. W komórce miejmy też zapisany numer alarmowy do GOPR-u, czy TOPR-u.

Wracając do nawigacji zapewne wybraną trasę ułożymy sobie dokładnie w domu, ale bywają nieprzewidziane sytuacje, jak zgubienie szlaku, słabe oznakowanie w terenie i wtedy bardzo przydaje się papierowa mapa i kompas, do orientacji w terenie, gdy po całym dniu zawiedzie nas komórka. Wędrując samotnie przez mało uczęszczane pasma górskie warto też mieć gwizdek, czy dzwoneczki, które odstraszają dziką zwierzynę, bo idąc samotnie raczej nie mówimy, chyba, że sobie podśpiewujemy, żeby ostrzec mieszkańców lasu, że nadchodzimy.

regatta/kompas-zolty

W górach przyda nam się także mały, poręczny ręcznik turystyczny, zwłaszcza, gdy się bardzo pocimy. Ale przyda się nam też, gdy zapragniemy moczyć stopy w górskim potoku, czy umyć w nim dłonie. Obowiązkową zawartością naszego plecaka powinna być też apteczka z podstawowymi artykułami, jak bandaż, opaska uciskowa, folia NRC, plastry, opatrunki i środki przeciwbólowe. Jeśli nasz wycieczka odbywa się przy pięknej słonecznej aurze ważnymi elementami wyposażenia są także okulary przeciwsłoneczne, czapeczka, czy kapelusz chroniący przed słońcem i krem z filtrem UV.

regatta/recznik-turystyczny-130x70cm-fioletowo-szary

Jeśli natomiast wędrujemy w chłodne miesiące bardzo ważnym jest, by mieć ciepłą odzież, by się nie wyziębić, a więc czapkę i rękawiczki. Wtedy również inaczej się ubieramy już w domu. Dobrze też mieć koszulkę na przebranie. Wiem, że są teraz termoaktywne, ale mokre i przepocone zwiększają odczucie zimna, gdy przylegają do naszej skóry. Jeśli ktoś odczuwa bóle nóg, to bardzo przydadzą się podczas górskiej eskapady kijki trekkingowi, które do 30 procent odciążają nasze stawy kolanowe. W ogóle, jeśli wybieramy się w góry poza Polską to nie zapomnijmy o wykupieniu dobrego ubezpieczenia turystycznego, gdyż w większości krajów akcje ratunkowe są płatne.

regatta/meska-kurtka-przeciwdeszczowa-worek-packaway-czarny

Jeśli jedziemy w naprawdę dzikie góry, gdzie spotkanie dzikich zwierząt jest bardzo prawdopodobne to możemy zabrać gaz pieprzowy, czy petardy hukowe oraz zapalniczkę. Przydać się też może scyzoryk na przykład do reperacji czegoś. Osobną sprawą jest sprzęt biwakowy, jak namiot i przydatne podczas biwakowania gadżety. A jeśli idziecie w góry wysokie zimą to tutaj dochodzi wiele przydatnych produktów, które wypada zabrać ze sobą, bo od tego zależy nasze bezpieczeństwo. Chodzi o raki turystyczne i czekan obowiązkowe w zimowych Tatrach, czy rakiety śnieżne i stuptuty. Nie wspomnę nawet o sprzęcie lawinowym. To już tematyka dla doświadczonych i wytrawnych turystów, którzy chcą spróbować czegoś nowego. O podstawowych rzeczach w góry jednak nie zapominajmy, bo nigdy nie wiemy, co się nam przyda, zwłaszcza, gdy wycieczka się niespodziewanie przedłuży, lub zastanie nas noc! Z górskim pozdrowieniem

Marcogor 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

1 komentarz

  1. Joanna

    Robi się z tych niezbędnych rzeczy niezły pakunek. Ja dokładam jeszcze krem z filtrem, zimą okulary przeciwsłoneczne. Też lubię Regatę 😉

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »