Podsumowujemy 19. Krakowski Festiwal Górski

Podsumowujemy 19. Krakowski Festiwal Górski

Za sprawą platformy playkrakow.com, na której do końca roku będzie można oglądać filmy wyświetlane podczas tegorocznej edycji KFG, festiwal jeszcze trwa. Jednak główna część wydarzenia, czyli weekend 4-5 grudnia, podczas którego mieliśmy okazję spotkać się na żywo, w przestronnych i nowoczesnych wnętrzach Centrum Kongresowego ICE Kraków, przeszedł do historii. Na jej kartach, a także w naszych wspomnieniach 19. edycja zapisze się z pewnością jako wyjątkowa. I to pod wieloma względami.

Sean Villanueva O’Driscoll na 19. KFG (fot. Adam Kokot / KFG)

Po raz pierwszy wszystkie wydarzenia festiwalowe odbyły się Centrum Kongresowym ICE Kraków, co nie byłoby możliwe bez wsparcia Miasta Kraków i Małopolski oraz sponsorów: PZU (sponsor główny), Cumulus (sponsor złoty), Marmot (sponsor złoty), Petzl (sponsor złoty), Tirol (sponsor złoty), Decathlon (sponsor srebrny), Nikwax (sponsor srebrny), Polar Sport Adventures (sponsor srebrny), AKU (sponsor brązowy), Camp (sponsor brązowy). W nagłośnieniu imprezy KFG wsparło również wielu patronów medialnych, w tym media lokalne: Radio Kraków i Kraków Culture – Karnet; oraz media o zasięgu ogólnopolskim: Radio Czwórka, Wspinanie.pl, Outdoor Magazyn, Taternik, Magazyn Na Szczycie, Aktualne Warunki w Górach, Planeta Gór i 4outdoor Biznes.

Ogromnej pomocy w organizacji festiwalu udzieliło również Turystyczne Koło Naukowe Wagabunda, działające przy Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie – to część tradycji KFG, która pomimo zmiany lokalizacji pozostaje żywa.

Możliwość organizacji KFG w Centrum Kongresowym ICE Kraków wyniosła festiwal na nowy poziom. Już na pierwszy rzut oka, zarówno odwiedzających, jak i osób obserwujących imprezę w mediach, przestronne wnętrza ICE to większy komfort, nowoczesna estetyka i… prestiż. Według Michaela Pasue z Tangernsee Berg Film Festiwal, który od lat działa w środowisku i “branży” festiwali, a który był naszym gościem, w Europie nie ma drugiego festiwalu górskiego, który mógłby poszczycić się tak świetną lokalizacją.

Wybór ICE Kraków okazał się strzałem w dziesiątkę (fot. Michał Gurgul)

Choć niektórym na wspomnienie Uniwersytetu Ekonomicznego, przez siedemnaście lat związanego i kojarzonego z KFG, zakręciła się łezka w oku, ta decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę, bo nowe miejsce to nie tylko atuty wizualne, ale przede wszystkim możliwości dalszego rozwoju festiwalu. Spośród wielu elementów, na które pozytywnie wpłynęła zmiana przestrzeni, warto wymienić: nowe możliwości programowe, większe sale prelekcyjne, wygodne fotele i lepszy widok na scenę/ekran na głównej sali, świetne nagłośnienie, oświetlenie i jakość wyświetlanych filmów, przestrzeń do odpoczynku, dostęp do baru, brak ścisku. To ostatnie jest szczególnie ważne w czasach pandemii.

Kiermasz Outdoorowy (fot. Polish Outdoor Group))

Nową jakość uzyskał również kiermasz sprzętu, odwiedzany nie tylko przez uczestników festiwalu, ale również mieszkańców Krakowa, którzy zaglądają tu między innymi w poszukiwaniu prezentów. Po raz pierwszy w historii KFG na kiermaszu nie było nadmiernego tłoku, walki pomiędzy wystawcami o każdy centymetr podłogi, utrudnień na ciągach komunikacyjnych. Czterdziestu pięciu wystawców wydało niemal jednogłośny werdykt: kiermasz w ICE pozwolił im wyeksponować swoje marki i produkty, porozmawiać swobodnie z klientami i zrealizować cele wizerunkowe – są zadowoleni, podobnie jak uczestnicy festiwalu.

Kiermasz outdoorowy KFG 2021 (fot. Polish Outdoor Group)

Wspomniane nowe możliwości programowe zaowocowały szeregiem interesujących spotkań, prelekcji, warsztatów i wydarzeń. Trudno w jednym miejscu wymienić wszystkie, spróbujemy jedynie przytoczyć kilka spośród głównych punktów programu:

  • Ceremonia wręczenia – Kraków Mountain Award i Kraków Climbing Award
  • Rozmowa z laureatką nagrody Olą Mirosław oraz Mateuszem Mirosław i Piotrem Pustelnikiem
  • Ceremonia wręczenia Grand Prix KFG 2021 – nagrody filmowe
  • Ceremonia wręczenia IAMF Grand Prize 2021 – Dariusz Załuski
  • Filmowy pokaz specjalny – „Alpinist”, sylwetka Marc-Andre Leclerca
  • „Reverse Fitz Traverse solo – Moonwalk Traverse” – Sean Villanueva O’Driscoll
  • „Solo w wielkiej ścianie” – Silvia Vidal
  • „Styl alpejski w górach wysokich” – Yannick Graziani
  • Najtrudniejsze tatrzańskie drogi – Jozef Krištoffy
  • Wyprawa Polskiego Himalaizmu Sportowego w rejonie Shimshal (Pakistan) – Michał Czech, Wadim Jabłoński i Maciej Kimel
  • „Na nartach z Manaslu” – rozmowa z Anną Tybor
  • „Człowiek z walizką, czyli sztuka opowieści”, spotkanie z Markiem Raganowiczem
  • Rozmowa o filmie „#To_Be. Krzysztof Wielicki”, Grzegorz Lipiec, Maja Pietraszewska-Koper oraz Krzysztof Wielicki

Grand Prix KFG 2021 dla „Otnovo Sum Tuk” (fot. Adam Kokot KFG)

O wyjątkowości 19. edycji KFG świadczy również jej hybrydowy charakter. Po raz pierwszy wydarzeniom na żywo towarzyszy (przez cały grudzień), platforma z filmami VOD, działająca na playkrakow.com. Internetowe oblicze Krakowskiego Festiwalu Górskiego zdało swój pierwszy sprawdzian w zeszłym roku, gdy ze względu na restrykcje pandemiczne, festiwal odbył się wyłącznie w sieci. Ponieważ ta formuła spotkała się z ciepłym przyjęciem, zdecydowaliśmy się działać dalej. Dzięki połączeniu zalet obu odsłon festiwalu, uczestnicy nie śpieszą się, nie mają poczucia straty, gdy rozmaitość i wielotorowość programu festiwalowego stawia ich przed trudnymi wyborami – prelekcja interesującego gościa czy długo wyczekiwana premiera filmu? Teraz film można obejrzeć później. Zaoszczędzony czas można również poświęcić na spotkania towarzyskie, które są ważnym elementem każdego wydarzenia tego typu – to one integrują środowisko.

A spotkania twarzą w twarz w dzisiejszych czasach to towar deficytowy. Dlatego też, pomimo oczywistych wątpliwości, z którymi borykaliśmy się organizując imprezę masową w obliczu wzbierającej fali pandemii, cieszymy się, że udało nam się stworzyć bezpieczną przestrzeń do spotkania w gronie miłośników gór. W tym miejscu dziękujemy wszystkim uczestnikom, którzy stosowali się do zaleceń sanitarnych – bądźcie zdrowi!

 

Za rok okrągła edycja. Mamy nadzieję spotkać się po raz kolejny w Centrum Kongresowym ICE Kraków, a doświadczenia zebrane w tym roku w nowym miejscu pozwolą doszlifować drobne niedociągnięcia, które siłą rzeczy musiały się zdarzyć, i w pełni wykorzystać potencjał świetnej przestrzeni nad Wisłą, która – miejmy nadzieję – już za kilka lat będzie kojarzyć się z KFG. I vice versa.

Organizatorzy

PS. Mam nadzieję, że do zobaczenia za rok. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

 

 

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »