Wybierz stronę

W Górach Bardzkich – na Kłodzkiej Górze

W Górach Bardzkich –  na Kłodzkiej Górze

Góry Bardzkie to pasmo górskie w Sudetach; najdalej wysunięte na wschód w Sudetach Środkowych. Długie na 20 km i szerokie od 6 do 10 km góry ciągną się od Przełęczy Srebrnej na północnym zachodzie po Przełęcz Kłodzką na południowym wschodzie. Na północnym wschodzie opadają wyraźnym uskokiem brzeżnym ku Przedgórzu Sudeckiemu a na południowym zachodzie przechodzą łagodnie w obniżenie Kotliny Kłodzkiej. Na północnym zachodzie graniczą z Górami Sowimi a na południowym wschodzie z Górami Złotymi. Całe pasmo o powierzchni ok. 200 km² rozdzielone jest przełomem Nysy Kłodzkiej – Przełomem Bardzkim – na dwie części: Grzbiet Zachodni i Grzbiet Wschodni.

Przełęcz Kłodzka

Odwiedziłem te niewielkie góry w tym roku przy okazji zdobywania Korony Gór Polski. Dlatego już wcześniej wiedziałem, że moim pierwszym celem będzie Kłodzka Góra – kulminacja tego pasma. Najłatwiej ją zdobyć z Przełęczy Kłodzkiej, która łączy Kłodzko ze Złotym Stokiem. Na przełęczy znajduje się przystanek PKS i mały parking, gdzie można zostawić samochód.  Rejon przełęczy jest widokowy, roztacza się stąd panorama ziemi kłodzkiej. Na szczyt prowadzi niebieski szlak będący częścią europejskiego długodystansowego szlaku pieszego E3, będący jednym z 11 europejskich szlaków wędrówkowych. Wejście na szczyt zajmuje niecałe dwie godziny, ale myli się ktoś, kto pomyśli, że jest łatwo i przyjemnie. Wbrew pozorom trasa daje trochę w kość przez konieczność pokonania wielu pomniejszych kopek po drodze na Kłodzką Górę. 

Kłodzka Góra

Po drodze musiałem przejść przez wzniesienie Grodziska i Jeleniej Kopy, aby skręcić na żółty szlak prowadzący do Kłodzka, który po chwili doprowadził mnie na wierzchołek Kłodzkiej Góry. Porośnięty w całości lasem świerkowym, częściowo przerzedzonym w partii szczytowej nie stanowi zbyt dużej atrakcji, więc jest bardzo rzadko odwiedzany. Ja nie spotkałem żywej duszy, mimo, że żółty szlak jest jedyną znakowaną pieszą trasą wychodzącą z Kłodzka. Od kilku lat w najkrótszą noc roku oddział PTTK w Kłodzku organizuje wejście z Kłodzka na Kłodzką Górę i z powrotem. Poza tym spotkać tu można chyba tylko zdobywców KGP. Zero widoków, kilka fotek i rozpocząłem zejscie z powrotem do auta na przełęczy. Żeby odmienić sobie trasę wykorzystałem po części przebiegającą zboczami góry czerwono znakowaną ścieżkę rowerową. Wycieczka zajęła mi niewiele ponad trzy godziny, więc wyruszyłem autem na drugą stronę Gór Bardzkich, do Barda, gdzie znajduje się największe w tym paśmie nagromadzenie atrakcji turystyczno- górskich. Ale o tym w kolejnej części opowieści. Na koniec zapraszam do obejrzenia krótkiej fotorelacji. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

8 komentarzy

  1. Madusia

    też mi się wydaje, że to szczyt z gatunku tych, na które wchodzi się jedynie przy zdobywaniu KGP. 😉 my z chłopakiem w przyszłym roku planujemy jakiś większy wyjazd w te rejony jedynie w celu chodzenia po górach, bo na razie staramy się zdobywać wszystko w odległości plus/minus dwóch godzin od Krakowa. 🙂 szkoda tylko, że pogoda nam w tym przeszkodziła i trzeba czekać na wiosnę. 😉
    pozdrawiam.

    Odpowiedz
    • marcogor

      Madusia góry sa najpiekniejsze, nie poddawaj sie tylko walcz…

      Odpowiedz
  2. Artur

    Tak, na razie szczyt jest bezwidokowy, ale za pewien czas się to zmieni, bo ma powstać na nim wieża widokowa 🙂

    Odpowiedz
  3. Marcogor

    Artur, to świetna wiadomość, oby się sprawdziła!

    Odpowiedz
  4. wiśnia

    Świetny artykuł

    Odpowiedz
  5. Paulina

    Udało mi się zdobyć Kłodzką Górę w ubiegły weekend. Uważam, że niesłusznie trochę cieszy się złą sławą. Spacer po lesie to zawsze jest fajny pomysł. A Bardo się rozwija. Pieniądze z Unii płyną, można zbierać odznaki, dostajemy gadżety, coś się dzieje.
    Pozdrawiam serdecznie!

    Odpowiedz
  6. Tomek

    Wikipedia podaje, że Kłodzka Góra nie jest najwyższa w Górach Bardzkich. Wyższa o 2 metry jest Szeroka Góra. Ile jest w tym prawdy?

    Odpowiedz
    • marcogor

      Ile przewodników tyle wersji, dla potrzeb KGP przyjeto te gorę

      Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

UBEZPIECZENIE W GÓRY- NA SZYBKO

Pasma Górskie

Translate »