Wybierz stronę

Nowe wieże widokowe w Beskidach i na Pogórzu

Nowe wieże widokowe w Beskidach i na Pogórzu

Ostatnio modne stało się budowanie wież widokowych w górach, a właściwie to nawet pomysłodawcom tych budowli wystarcza kawałek wzniesienia położonego w dogodnym miejscu. Udało mi się na tych wakacjach odwiedzić kilka z nich, dlatego teraz opowiem wam o nich. Najbliżej mnie postawiono nową wieżę w miejscowości Bruśnik, tj. na Pogórzu Ciężkowickim. Dobrze z niej widać część Beskidu Niskiego i Pogórze. Znajduje się na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. A wygląda tak…

wieża widokowa w Bruśniku

wieża widokowa w Bruśniku

Dojechać tam można jadąc drogą wojewódzką 981 z Grybowa do Ciężkowic i skręcając przed Pławną na drewniany most, za którym jest już miejscowość Bruśnik. Wyjeżdżamy na sam szczyt wioski i tuż za kościołem musimy zboczyć w wąską jedno jezdniową drogę, która doprowadzi nas do widocznej z daleka wieży. Na miejscu czeka na nas mały parking i mnóstwo schodów do pokonania.

panorama wieży z parkingiem

panorama wieży z parkingiem

Jesteśmy dokładnie na przysiółku Styrki. Przechodzi tędy niebieski szlak z Rożnowa do Ciężkowic. Widoki choć na niskie góry i pagórki są bardzo malownicze.

panorama z wieży

panorama z wieży

spojrzenie na Beskid Niski

spojrzenie na Beskid Niski

malownicze łąki i pola

malownicze łąki i pola

zabudowania Bruśnika

zabudowania Bruśnika

Będąc w Bruśniku warto odwiedzić ciekawe miejsce jakim jest skansen archeologiczny Troja w Trzcinicy. Pomijając temat atrakcji jakie oferuje, na wzgórzu na samym końcu trasy zwiedzania stoi wypasiona wieża widokowa z której widać m.in. Liwocz. Trzcinica leży przy głównej drodze nr.28 między Bieczem, a Jasłem. Skręcamy do wsi i dojeżdżamy na parking przy Troi. Żeby dostać się na wieżę musimy wykupić wstęp do skansenu i przejść całą trasę z przewodnikiem. Nie da się inaczej, bo teren jest ogrodzony.

wieża widokowa w Trzcinicy

wieża widokowa w Trzcinicy na terenie skansenu

Kompleks muzealny jest ciekawą atrakcją, obleganą zwłaszcza przez wycieczki szkolne. Z wieży doskonale widać nie tylko górę Liwocz, ale także Beskidy z charakterystyczną kopułą Cergowej.

Jasło widziane z wieży

Jasło widziane z wieży

widok w stronę Cergowej

widok w stronę Cergowej

panorama z wieży w Trzcinicy

panorama z wieży w Trzcinicy

Liwocz po lewej, Jasło po prawej

Liwocz po lewej, Jasło po prawej

Wieża w Trzcinicy jest naprawdę olbrzymia i robi wrażenie. Na górnej platformie jest też luneta do obserwacji odległych obiektów.

wieża w Trzcinicy z bliska

wieża w Trzcinicy z bliska

Po drugiej stronie mego domu mogłem zwiedzić kolejną wieżę, a właściwe platformę widokową we wsi Wola Krogulecka. Dojeżdżamy tam jadąc z Nowego Sącza do Piwnicznej drogą nr.87. W miejscowości Barcice musimy skręcić i kierujemy się do Woli Kroguleckiej, wyjeżdżając na wzniesienie po przejechaniu całej wioski. Własnie tu stoi niezwykła konstrukcja w kształcie ślimaka.

ślimak w Woli Kroguleckiej

ślimak w Woli Kroguleckiej

 To najwyżej położona miejscowość w gminie Stary Sącz, skąd rozpościera się niezwykły widok na Dolinę Popradu, Pasmo Radziejowej i całą Kotlinę Sądecką. Obok przebiega niebieski szlak prowadzący na Makowicę. To w końcu teren Beskidu Sądeckiego.

widok na Beskid Sądecki graniczny

widok na Beskid Sądecki graniczny

 Widać stąd nie tylko Beskid Sądecki, ale też Beskid Wyspowy, a nawet Gorce. Ale widzimy także to, co jest związane z działalnością człowieka – zmieniająca się w zależności od pór roku mozaikę pól, wyrwę w krajobrazie w postaci kamieniołomu, rzekę, miasto, zamek. Ten kontekst kulturowo przyrodniczy jest bardzo szeroki i sposób kształtowania tego obiektu właśnie miał to uzewnętrznić – jak tłumaczą projektanci Anna Szewczyk i Wojciech Świątek z Pracowni Projektowej „55Architekci” z Limanowej. Ich zamiarem było wpisać obiekt w tło otoczenia. W każdym razie robi on duże wrażenie swoją innowacyjnością i niepowtarzalnością.

 

widok na Wysoki Groń

widok na Wysoki Groń

Punkt widokowy ma przede wszystkim przyciągać turystów. Z góry rozpościera się widok na Rytro, nieco dalej na Piwniczną, a na dalszym planie mamy już Słowację. Tuż pod nami znajduje się Dolina Popradu. Widzimy Stary Sącz, a dalej Beskid Wyspowy. Tym którzy się tu wybiorą polecam lornetkę i aparat. Widok zapiera dech w piersiach. 

panorama Doliny Popradu i Beskidu Wyspowego

panorama Doliny Popradu i Beskidu Wyspowego

 Znaki informujące o tym jak daleko znajduje się punkt widokowy zostały ustawione przy drodze we wsi. Obok widokowej spirali są tu także zadaszona wiata grillowa z wieloma ławkami i stołami, sanitariat i mini plac zabaw oraz parking dla kilku samochodów. Miejsce jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach. Polecam każdemu odwiedzenie tego uroczego zakątka o różnych porach roku i dnia!

otoczenie wiaty z parkingiem

otoczenie wiaty z parkingiem

wiata grillowa

wiata grillowa

wiata, sanitariaty i droga dojazdowa

wiata, sanitariaty i droga dojazdowa

I na koniec dwie panoramy z platformy widokowej.

DSC_0142

 DSC_0143

Na koniec chciałbym jeszcze polecić też jedną z nowszych budowli, też w Beskidzie Sądeckim, ale już na prawdziwym szczycie. Mowa o nowej wieży widokowej na Eliaszówce – granicznym szczycie o wysokości 1023 m. Szczyt jest obecnie zalesiony i do czasu wybudowania wieży mało atrakcyjny widokowo. Teraz to się zmieniło. Dojść na niego możemy zielonym szlakiem z Piwnicznej, czy rowerową drogą z Suchej Doliny w Kosarzyskach. Również ze Słowacjo dotrzemy tu idąc z Polany Żwir pątniczym szlakiem lub z Litmanowej. To dojście opisałem wcześniej tutaj.

nowa wieża na Eliaszówce

nowa wieża na Eliaszówce

Widoki jakie obecnie oferuje szczyt warte są odrobiny wysiłku, jaki musimy włożyć, żeby tu dotrzeć. Wieża wyrasta ponad las i pozwala oglądać panoramy na wszystkie strony świata. Zatem możemy podziwiać widoki na Beskidy, Pieniny, czy najodleglejsze Tatry. Teren wokół wieży jest wzorcowo zagospodarowany, dookoła ławeczki i zadaszona wiata turystyczna.  

zagospodarowanie wokół wieży

zagospodarowanie wokół wieży

Na tym koniec mego przeglądu nowych budowli w rejonach górskich i podgórskich. Zachęcam do zwiedzania , poznawania naszego pięknego kraju, choćby poprzez wizyty w takich mało wymagających wysiłku miejscach.Spacerować może każdy, więc poznawajmy nasz kraj. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

widok w stronę masywu Radziejowej z wieży na Eliaszówce

widok w stronę masywu Radziejowej z wieży na Eliaszówce

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

10 komentarzy

  1. Mirka

    Lubię wieże widokowe i piękne z nich widoki, chociaż na żadnej z wymienionych nie byłam. Największe wrażenie robi na mnie platforma widokowa w Woli Kroguleckiej, bo jest inna, taka futurystyczna. Pamiętam jakie było wokół niej zamieszanie 🙂 już jest! nie, dopiero w trakcie budowy! a skąd, dopiero w planach! 🙂 Najlepszy sposób – sprawdzić osobiście, co też uczyniłeś. Brawo!!

    Odpowiedz
  2. Krzysiek

    Można spaść z krzesła patrząc na te lecące w lewo wieże 🙂

    Odpowiedz
  3. ela

    u nas w Sudetach na Dzikowcu tez jest nowa wieża 🙂

    Odpowiedz
    • turystka

      Z wieży na Dzikowcu widać to samo co z spod wieży….., szkoda że zabrakło pare metrów…., chociaż 2-3 m spowodowałyby, że widok byłby przepiękny a tak…, jak było tak jest czyli to samo co bez wieży…:(((

      Odpowiedz
  4. Beskidnik

    Jeżeli chcemy zachować walory widokowe naszych gór to wieże są koniecznością, gdyż polany zarastają i za kilkanaście lat nawet Gorce będą całkowicie zalesione.

    Odpowiedz
  5. przewóz osób łódź

    Ale się pozmieniało! Czas chyba wybrać się w góry w tym roku

    Odpowiedz
  6. Kris Beskidzki

    Pomysł fajny. Chyba z Czech takie założenia, by skomercjalizować co się da, a gmina lub inne instytucje zarabiały 😉

    Odpowiedz
  7. Dariusz Zając

    Czy aby na pewno wieża nad Bruśnikiem znajduje się na Pogórzu Ciężkowickim, jak napisano w tekście? Wg mnie już nie, to Pogórze Rożnowskie, wszak oba te pogórza rozdziela rzeka Biała. Na wschód o niej jest ciężkowickie, na zachód rożnowskie…

    Odpowiedz
  8. Tadeusz

    W Gorcach tez powstaly i bardzo uatrakcyjnily wycieczki bo cos widac a mysle ze w gory sle chodzi wlasnie dla widokow . pozdrawiam

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

UBEZPIECZENIE W GÓRY- NA SZYBKO

Pasma Górskie

Translate »