Weekend majowy w 2023 roku w górach – gdzie się wybrać?

Weekend majowy w 2023 roku w górach – gdzie się wybrać?

Majówka to idealny moment na to, żeby zaplanować nieco dłuższy wypad w góry. A skoro tak, warto pomyśleć o wyprawie poza Polskę. A gdzie konkretnie? Oto kilka miejsc za granicą, w których w maju warto czerpać garściami z wypraw na sam szczyt. Tych położonych bliżej i dalej.

Słowacki Raj

Słowacki Raj znajduje się przysłowiowy rzut beretem od polskiej granicy. Oczywiście jeśli ktoś umie dorzucić na odległość ok. 65 kilometrów od przejścia w Jurgowie. Trzeba jednak przyznać, że ta niesamowita atrakcja jest dosłownie na wyciągnięcie ręki i przyciąga coraz więcej osób. Dlatego… warto zaplanować wycieczkę tam już teraz! Weekend majowy w 2023 roku może być jednym z ostatnich, gdy nie trzeba się tam mierzyć z jeszcze większymi tłumami niż np. w Zakopanem!

Ten park narodowy wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO to prawdziwy raj dla miłośników gór. Zwłaszcza tych, którzy planują wędrówkę w gronie rodzinnym. A to dlatego, że na spektakularnych szlakach czeka sporo udogodnień – drabinek, metalowych platform czy drewnianych schodków oraz łańcuchów. Uwaga! To jednak nie oznacza, że do przejścia tras (także tych łatwiejszych, położonych w południowej części) nie potrzeba choć trochę kondycji i dobrych butów górskich.

Jeżeli szukasz większych wyzwań, wybierz się na północ Słowackiego Raju – np. na szlak prowadzący na Tomášovský Výhl’ad czy na Vel’ky Sokol – najwęższy i najbardziej stromy wąwóz. Widoki powalają.

Szwajcarska Saksonia

Kochasz polskie Góry Stołowe i spodobały Ci się skalne miasta w Czechach? Jeśli tak, na pewno docenisz również Szwajcarską Saksonię. Jest usytuowana niecałe 100 km (!) od polskiej granicy, a absolutnie oszałamia swoją panoramą. Większe i mniejsze formacje skalne zapierają dech w piersiach i zaskakują swoją różnorodnością.

Na miłośników aktywnych wędrówek czeka tu aż 1200 km tras trekkingowych (w tym via ferrata!). Przemierzając je, można znaleźć nawet miejsca wykute w skałach, idealne na nocleg! Warto pamiętać, że skałki położone nieopodal Drezna aż „proszą się” aby się po nich powspinać!

Gruzja

Gruzja to w ostatnich latach hit wśród podróżników z Polski. Nie ma się czemu dziwić. Tanie loty do Tbilisi czy Kutaisi można „wyhaczyć” z wielu miast w naszym kraju. W maju w tym kraju położonym na Kaukazie warunki pogodowe są bardzo dobre, także na górskie wędrówki. A w Gruzji zdecydowanie jest się gdzie wspinać!

Najbardziej łakomy kąsek? To oczywiście najwyższy szczyt kraju, czyli Szchara (5193 m n.p.m.). Jeśli jednak wycieczki wysokogórskie są dla Ciebie jeszcze o poziom za wysoko, możesz wybrać się w nieco niższe pasma Kaukazu. Czyli gdzie?

Warto wybrać się przede wszystkim do regionu Swaneti, a tam w Góry Swaneckie z fenomenalnymi (oznakowanymi) szlakami. Na 1-2-dniowy trekking możesz się wybrać z miejscowości Mestia na górę Uszba, a w 5-6-dniowy (jeśli masz na majówkę nieco dłuższy urlop) – wybierz się do wioski Ushguli u podnóża góry Szchara. Po drodze można obejrzeć intrygujące kamienne wieże.

Trentino

Włoskie Trentino to jedno z ciekawszych miasteczek górskich – położonych pomiędzy Alpami a Dolomitami. Zimą to mekka narciarzy. Ale w maju do głosu dochodzą fani trekkingów pośród absolutnie malowniczych krajobrazów. W tym okresie roku Trentino jest jednym z najbardziej zielonych miejsc w całej Italii, a na miłośników pieszych wędrówek czeka całe mnóstwo szlaków. Tych łatwiejszych i tych trudniejszych.

Gdzie zatem się wybrać? Na start dobrym pomysłem może być szlak Santa Croce z Badi. Trasa jest dość stroma i wymagająca, ale te widoki! A dla miłośników bardziej „ekstremalnych” wrażeń? Na przykład szlaki z tzw. mostami himalajskimi rozpostartymi nad stromymi wąwozami. Przejść nimi możesz się np. w dolinach Val di Rabbi, Val di Noana czy puszczy Paneveggio.

Pireneje Katalońskie

Jeśli Hiszpania, to tylko plaża? Niekoniecznie! Jak zapewne wiesz, z Polski dość tanio można dolecieć do Girony. To niepozorne miasto ma, samo w sobie, wiele atrakcji (nie bez powodu stało się planem zdjęciowym kultowej „Gry o tron”!). Ale kiedy wyruszysz z niej w przeciwną stronę niż do Barcelony, dotrzesz w najdziksze obszary Pirenejów Katalońskich. To niezwykle dziewiczy i spokojny obszar, w którym czekają m.in. spektakularne doliny polodowcowe. Najdłuższe z nich mają nawet ponad 30 km długości! Jak tam dotrzeć? Najlepiej wynająć na lotnisku samochód i kierować się na Ripoll, Besalu czy La Molina.

Jak widzisz, inspirujących pomysłów na górskie wyprawy na majówkę jest wiele. Zanim jednak ruszysz poza Polskę, pamiętaj o wykupieniu ubezpieczenia turystycznego. Kiedy uprawiasz wspinaczkę, zwykła karta EKUZ może nie wystarczyć, aby pokryć koszty leczenia czy transportu medycznego do kraju, jeśli stanie się coś złego. Dlatego przed wyprawą zajrzyj np. na Rankomat.pl i znajdź polisę o odpowiednim zakresie ochrony. To tylko kilka chwil „pracy” i niewielka inwestycja – tak niewiele może Cię ochronić od stresu i niepotrzebnych kosztów.

Ubezpieczenie kupione? W takim razie możesz się pakować. Wrzuć do plecaka dobre buty górskie i… udanej podróży!

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »