Wybierz stronę

Zimowe przejście Głównej Grani Tatr

Zimowe przejście Głównej Grani Tatr

Serwis wspinaczkowy Wspinanie.pl podał dziś informację, że dwaj słowaccy taternicy Michal Sabovčík i Adam Kadlečík dokonali na przełomie lutego i marca br. zimowego przejścia Głównej Grani Tatr. Na grani Słowacy spędzili 15 dni, nie korzystając z grup wspierających ani nie zakładając składów żywności. Przejście zostało dokonane od Przełęczy Huciańskiej do Przełęczy Ździarskiej. W czasie wyprawy trzykrotnie strącali lawiny, również ledwo umknęli przed wichurą, która obaliła w Tatrach do ośmiu tysięcy drzew. Wędrówkę granią rozpoczęli w trójkę, ale ich trzeci towarzysz musiał wycofać się z powodów zdrowotnych. Mišo Sabovčík, który stracił na grani 7 kilogramów, powiedział w wywiadzie telewizyjnym:

W czasie przejścia na biwaki mieliśmy specjalną liofilizowaną żywność, a na każdy dzień tylko po trzy batony. Wspinaliśmy się ściśle granią i nie opuściliśmy żadnego szczytu.

Nie trzeba uzasadniać, że przejście 75-kilometrowej Głównej Grani Tatr stanowi niezwykle poważny wyczyn taternicki. Wymaga świetnej kondycji i ogromnej wytrwałości, zarówno fizycznej jak i psychicznej. Jest to również przedsięwzięcie dość ryzykowne, przede wszystkim z dwóch powodów: dużą część grani pokonuje się bez asekuracji w terenie często trudnym i eksponowanym, nierzadko kruchym, ponadto przejście trwa zazwyczaj na tyle długo, że rzadko sprzyjają pogoda i warunki.

slowacy-na-uskoku-wsch-szczytu-zelaznych-wrot, fot. k2studio.sk

Ostatni tego typu wyczyn miał miejsce przed 35 laty, kiedy to inny słowacki taternik, Pavol Pochyly przeszedł wielką grań samotnie, w bardzo złych warunkach, na dodatek pokonując również grań Tatr Bielskich. Wielkie sukcesy w biciu kolejnych rekordów odnosili też na przestrzeni dziesięcioleci Polacy.

Marcogor

 

zródła: wspinanie.pl. , novinky.cz , k2studio.sk

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

3 komentarze

 1. IRENa

  GRATULACJE DLA CHŁOPAKÓW , WIELKI WYCZYN !!!

  28.02.2013 r – przy rewelacyjnej pogodzie , zdobyłam aż i tylko , zimowy taternicki szczyt Świnicy. Wiem ile kosztuje to wysiłku, radość ze zdobycia jest wielka. Po dwóch dniach dowiedziałam się , że ktoś nie miał tyle szczęścia [+]…..

  Odpowiedz
 2. Iza

  Przeżycie musiało być bezcenne 😉 Ładnie, ładnie 🙂

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »