Goście 17. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Goście 17. Krakowskiego Festiwalu Górskiego

Co wpływa na atmosferę festiwalu? Wiele czynników, takich jak miejsce, czas, selekcja filmów konkursowych z Polski i zagranicy, jury, nagrody, konkursy, warsztaty, panele dyskusyjne, zawody czy dodatkowe atrakcje. Przede wszystkim tworzą ją jednak ludzie, spotkania i rozmowy – te na scenie i poza nią. Poznajcie ich, przedstawiamy gości 17. Krakowskiego Festiwalu Górskiego 

Pierwsze dni festiwalu – Kino Kijów i Centrum Kongresowe ICE Kraków

Krakowski Festiwal Górski rozpocznie się w tym roku w czwartek 5 grudnia od pokazów filmów biorących udział Międzynarodowym Konkursie Filmowym. Sala Kina Kijów wypełni się pasjonatami górskiej i wspinaczkowej kinematografii o godzinie 19:00. Pokazy trwać będą do 22:00.

Kolejnego dnia przeniesiemy się do nowoczesnych wnętrz Centrum Kongresowego ICE Kraków. To tu odbędą się pierwsze spotkania z zaproszonymi gośćmi. Od 12:00 do 15:00 tematyka prelekcji i dyskusji krążyć będzie wokół spraw związanych z ekologią i zrównoważonym rozwojem. Wśród prelegentów, którzy zdecydowali się podjąć ten ważny lecz niełatwy temat, znajdą się dziennikarze, eksperci i aktywiści.

Andy Kirkpatrick (fot. arch. Andy Kirkpatrick)

Po godzinie 15:00 odbędą się kolejne pokazy w ramach Międzynarodowego Konkursu Filmowego wzbogacone prelekcjami Jima Herringtona (fotografa, który portretował najlepszych wspinaczy, a także sławy, takie jak Benny Goodman, Willie Nelson, The Rolling Stones, Cormac McCarthy czy Morgan Freeman) i Andy’ego Kirkpatricka (jednego z czołowych alpinistów, wytyczającego nowe drogi na największych ścianach Alp i gór Patagonii, również zimą).

Jim Herrington Photo By Sara Zmudzinski-goście-kfg-2019

Sobota, niedziela – Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie

Od rana do późnych godzin wieczornych mury UEK-u dudnić będą w rytm górskich serc. O emocje zadbają wyjątkowi mówcy, wspinacze, alpiniści, himalaiści – zarówno legendy, jak i aktualnie aktywni sportowcy. Na festiwalowej scenie zagoszczą m.in.:

  • Jakob Schubert – mistrz świata i zdobywca Pucharu Świata, specjalista od prowadzenia i boulderingu, zeszłoroczny mistrz świata w kombinacji. W skałach przechodzi drogi 9b. Za rok jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Tokio 2020;
  • Anna Stöhr – zawodniczka z olbrzymim doświadczeniem i szeregiem tytułów na koncie – głównie w konkurencji bouldering, medalistka mistrzostw Europy, świata oraz wielokrotna liderka Pucharu Świata. Przechodzi bouldery 8B+;
  • Said Belhaj – szwedzki wspinacz sportowy z ciekawym dorobkiem (w zeszłym roku przeszedł słynne Action Directe9a, w 2016 r. Papichulo9a+) i równie ciekawym podejściem do wspinania. Obok wspinania radość sprawiają mu podróże i muzyka – liczymy na to, że zagra na imprezie towarzyszącej KFG;
  • Thomas Huber – już legendarny i wciąż aktywny alpinista, z niezliczoną ilością pierwszych przejść, solówek i rekordów na koncie;
  • Robert Jasper – pomysłowy i wszechstronny alpinista z równie imponującym dorobkiem, zacięciem do przejść samotnych i wspinania w mikście;
  • Dmitrij Gołowczenko i Siergiej Niłow – wybitni alpiniści i himalaiści, wspólnie przeszli w tym roku nową drogę na Jannu i jako pierwsi w historii zrobili trawers tej góry;
  • Marek Raganowicz – jeden z najlepszych polskich bigwallowców, oprócz wielkich ścian pociągają go samotne wyprawy w dzikie rejony świata, także w trudnych zimowych warunkach.

Anna Stöhr (fot. Reini Fichtinger/Innsbruck Tourismus)

Wśród gości festiwalu pojawi się również człowiek-legenda, laureat nagrody Kraków Climbing Award Lifetime – póki co jednak jego nazwisko zachowamy w tajemnicy.

W trakcie KFG staniemy twarzą w twarz z pionierami, prekursorami, eksploratorami, a także sportowcami, którzy aktualnie poszerzają granice ludzkich możliwości w górskich dziedzinach. Wielu z nich podkreśla dzisiaj znaczenie świadomego korzystania z tych naturalnych przestrzeni. Krakowski Festiwal Górski to okazja, by poznać ich historie i spojrzenie na świat. To dobry moment, by czerpać inspiracje, a także solidny punkt wyjścia dla własnych rozważań.

Krótkie biografie gości 17. KFG znajdziecie na stronie kfg.pl.

kfg-jakob-schubert-ms-2019-innsbruck-

Krakow Boulder Contest– finały zawodów wspinaczkowych powracają na główną scenę KFG!

Tradycyjnie KFG towarzyszyć będą zawody wspinaczkowe – w tym roku tym ważniejsze, że związane z obchodami setnej rocznicy KS Korona. Eliminacje rozgrywane będą w piątek (6 grudnia) na boulderowni CUBE oraz w piwnicy mitycznej krakowskiej KORONY. Jednak kibiców i zawodników z pewnością ucieszy fakt, że w tym roku finały powrócą na główną scenę festiwalową na Uniwersytecie Ekonomicznym.

12.-Krakowski-Festiwal-Górski-Mistrzostwa-Polski-w-Boulderingu-fot.-Wojtek-Lembryk

Najlepszych boulderowców wyłonią przystawki kręcone przez cenionych polskich routesetterów, z Marcinem Wszołkiem na czele. Finały zawodów Krakow Boulder Contest w kategorii PRO rozpoczną się w niedzielę o godzinie 17:30.

Rejestracja drogą elektroniczną zostanie wkrótce otwarta. Zgłoszenie będzie gwarantowało otrzymanie pełnego pakietu startowego. Szczegóły dotyczące rywalizacji oraz harmonogram zawodów znajdziecie na:

  

Informacje na temat możliwości zakupu biletów, a także szczegółowy program Krakowskiego Festiwalu Górskiego ukażą się już wkrótce na stronie internetowej (http://kfg.pl/) oraz facebookowym profilu (https://web.facebook.com/FestiwalGorski/) wydarzenia.

Już dzisiaj dostępny jest program ramowy (http://kfg.pl/program-17-kfg/). Jako, że ja zamierzam tam być zachęcam również Was gorąco do tego, by się wspólnie spotkać w Krakowie w grudniu… Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

Said Belhaj (fot. Brian Mosbaugh)

PS. „Materiał prasowy Krakowskiego Festiwalu Górskiego”

 

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »