Wybierz stronę

Jak dobrze nam zdobywać góry

Jak dobrze nam zdobywać góry

Kolejna książka z cyklu literatury górskiej na rozkładzie, więc pora napisać kilka zdań na jej temat. Tym razem na tapetę poszła pozycja o intrygującym dla mnie tytule ” Jak dobrze nam zdobywać góry”. To dzieło dwóch autorów Ludwika Wilczyńskiego i Witolda Sasa-Nowosielskiego. To nie jest zwykła opowieść o tym, jak to fajnie wędruje się po górach i je zdobywa, tylko zbiór anegdot, wspominków, opowieści i gawęd tatrzańskich i nie tylko autorstwa Ludwika Wilczyńskiego (tekst) i Witolda Sasa-Nowosielskiego (ilustracje). A więc jest dokładnie o tym, o czym wspomniałem… genialna tematyka, bo uwielbiam czytać takie opowieści jak dobrze jest ludziom w górach. Znam to przecież z autopsji i ciekawie jest skonfrontować przeżycia i wrażenia innych turystów ze swoimi.

Pospiesz sie, kochanie, kartofelki stygna! Rys. Witold Sas-Nowosielski Gazeta Górska

Czy dobrze nam zdobywać góry? Góry zdobywa się nam bardzo dobrze. Wiatr chłonie się młodą, a nawet starą piersią wspaniale i tak samo depcze się chmury stopą prężną. Góry to niewyczerpane źródło dobrej energii i życiowej siły nawet wtedy, gdy już wiemy, że się ich nie zdobywa, że to one nas zdobyły swoim ogromem, przestrzenią i obojętnością. Duma czy nawet pycha płynąca z pierwszych górskich „zdobyczy” ustępuje miejsca poczuciu małości w kontakcie z naprawdę wielkimi wyzwaniami lub nieokiełznanymi żywiołami przyrody. Dobrze nam zdobywać góry, bo rodzajów satysfakcji w górach jest wiele. Kontakt z przyrodą, przyjaźń czy tylko poczucie wspólnoty, przygoda, walka do upadłego, sportowe wyzwania, rywalizacja, sukcesy i sława nawet w małym środowisku…

Lekturę czyta się wspaniale, lekko i przyjemnie, bo napisana jest prostym językiem dobrego gawędziarza. Historie ukazane w kilkunastu rozdziałach bardzo intrygujące, zatem bardzo polecam do czytania wszystkim górskim pasjonatom. Wspinanie to świetna zabawa, która jak każda świetna zabawa, kończy się nieraz płaczem. Jest jednak nadal zabawą i radosnym spędzaniem czasu w towarzystwie dobrze rozumiejących się pasjonatów. Obaj autorzy to własnie ludzie tego pokroju. Jeden znakomicie opisuje górską rzeczywistość, a drugi jeszcze lepiej obrazuje ją na swoich rysunkach. Zatem kilka słów jeszcze o autorach książki…

Ludwik Wilczyński to wspinacz i amator „zdobywania gór” na wszystkie możliwe sposoby. Od skałek, przez skitouring aż po góry wysokie. Jego skromny wkład w historię polskiego alpinizmu obejmuje kilkadziesiąt nowych dróg, pierwszych polskich i pierwszych zimowych przejść w Tatrach, Alpach, Kaukazie, Andach, Pamirze i Himalajach. Najbardziej ceni sobie nowe drogi w Tatrach Zachodnich (klasyka zimowa) i górach wysokich w stylu alpejskim. Obecnie przewodnik i prezes Polskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich – IVBV.

Witold Sas-Nowosielski to z kolei taternik, alpinista i wspinacz skałkowy, instruktor alpinizmu. Artysta rysownik, autor około stu pierwszych przejść w skałkach Jury Krakowsko-Częstochowskiej, członek nieformalnej grupy „Kaskaderzy”. Wspinał się w Tatrach, na Kaukazie w Dolomitach i Alpach, prowadząc tam również pierwsze przejścia. W latach 70. zajmował czołowe miejsca w zawodach wspinaczkowych. Autor pierwszego zbioru rysunków satyrycznych o tematyce alpinistycznej „Jak ja kocham te góry”, ilustracji w czasopismach górskich i innych. Jego rysunki ukazywały się m.in. w: „Taterniku”, „Przekroju”, „Szpilkach”.

Książka jest ze wszech miar godna polecenia, a wydana została staraniem Wydawnictwa Stapis. Można ją nabyć w dobrych księgarniach. A wiecie, że jest taka znana piosenka harcerska, pod tym samym tytułem? Od razu więc ten tytuł rzucił mi się w oczy podczas zakupów… Tekst powyżej z nutami! Same rysunki zawarte w książce są też bardzo wesołe i od razu widać kunszt i poczucie humoru rysownika. Wszystko zatem doskonale współgra w tej lekturze. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

UBEZPIECZENIE W GÓRY- NA SZYBKO

Pasma Górskie

Translate »