Wybierz stronę

Noc przy Morskim Oku

Noc przy Morskim Oku

Pora na cotygodniową odsłonę kącika poezji górskiej. Może nie zawsze regularnie, ale staram się powracać z miłością do gór, zwłaszcza w tym zimowym okresie, gdy wycieczek z natury rzeczy jest znacznie mniej. Latka lecą, zdrowia coraz mniej, więc chyba pora powrócić do dawnego zwyczaju odbywania wypraw górskich w ciepłych miesiącach. Sezon wiosna-lato-jesień dawniej praktykowałem, w zimie odpoczywając i zbierając siły, przy okazji poświęcając się planowaniu kolejnych podróży. Do swych ukochanych krajobrazów i przestrzeni wolności nie sposób jednak nie wracać choćby myślą, słowem i piórem! Tęsknota za niedoścignionym pięknem umrze przecież ostatnia. Tak jak w tym miłosnym wierszu pani Kazimiery Alberti…:

„Halny ścichł.
Granatowieje nieba kęs.
Złota podkowa
W oprawie gwiezdnych, wibrujących rzęs –
Jak osiemnasty karat lśni.

Rybi Potok brylanty schował
Na dnie. A Mnich
Słucha, jak biją dzwony w naszej krwi.

Morskie – w ściśniętej gór obręczy –
Niby potworny pająk śpi.
Na Rysach miesiąc bursztynowy klęczy.
Ognisko – jak sardoniks – skrami rzuca, płonie.
Z Mięguszowieckich suchy, starty leci piarg –
Ginie w otchłaniach. Ja ci nie bronię –
Moich gorących, koralowych warg.”

 

Morskie Oko

Nie sposób nie kochać gór, krainy czystej swym pięknem, zniewalającej swym urzekającym pejzażem, bezmiarem przestrzeni i prostotą oderwania się od ziemi i wspinaniu wprost do nieba. Wielu poetów próbowało pisać o swych uczuciach, namiętności, udręce oczekiwania i tęsknocie. Na pewno znacie to, ale przypomnę Wam dziś, bo to klasyk górskiej poezji, który każdy z nas zakochanych w górach mógłby podpisać swoim nazwiskiem… A więc jeszcze raz delektujmy się w zacisznym kąciku w oczekiwaniu na wiosnę i budzenie się przyrody do życia!

Saska Szwajcaria, skalne miasta, wkrótce więcej na blogu

Kocham słońce, morze, plażę, Ale góry… o nich marzę… Te wędrówki górskim szlakiem, Są mym szczęściem, dobrym znakiem. A potoki i doliny, W nich się kocham, bez przyczyny. Co polany w sobie mają? Bez przyczyny zachwycają. Morskie Oko śle ukłony, Czarny Staw jest wyżej położony. Piękne wokół ma oblicze, Ile szczytów, niechże zliczę…. Chyba każdy ma w zamiarze, Być na szczycie swoich marzeń. Chcę się wdrapać hen do góry, Sięgać głową białej chmury. A gdy idziesz pewnym szlakiem, Krok po kroku, znak za znakiem. To odkryjesz piękną sprawę – …przed oczyma masz Siklawę To wodospad masz tatrzański, Piękny, duży, wielkopański. Z wielką siła z góry spada, Niczym wielka estakada. A jaskinia Mylna, Mroźna, Wcale nie jest taka groźna. Warto zajrzeć do jej wnętrza, Swym urokiem nas zachęca. Zatem mówię… moi mili… Jak nie kochać każdej chwili Tam spędzonej pośród szczytów, Serce rośnie od zachwytu!”

z widokiem na Klin z Doliny Raczkowej, Tatry Zachodnie, Słowacja, foto by wiktorbubniak.pl

PS. A przy okazji może by się tak oderwać od zimy i pomyśleć już o wakacjach i znalezieniu sobie przytulnego miejsca nad polskim morzem? Polecam ofertę firmy http://www.burco.pl/, która prezentuje bogatą paletę apartamentów nad morzem w miejscowościach Rogowo oraz Ustronie Morskie. Możecie nawet zakupić domy z widokiem na morze. Wchodzą one w kompleks mieszkalno-wypoczynkowy, który posiada też korty tenisowe, basen, plac zabaw oraz inne tereny rekreacyjne. Mieć własne lokum nad Bałtykiem marzenie, ale czy dla każdego? Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

2 komentarze

  1. Eulalia

    Dziekuje bardzo

    Odpowiedz
  2. Justyna Ck

    Człowiek, który dużo podróżuje jest bardzo mądry. Jak tak czytam Twojego bloga, artykuł za artykułem i wracam nieraz do kolejnych, zdaję sobie sprawę, jak wiele mądrości Twoje oczy już zdjęły z gór. 🙂

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SUBSKRYBUJ TEGO BLOGA

Oh hi there 👋
It’s nice to meet you.

Sign up to receive awesome content in your inbox, every month.

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »