Tatrzański Park Narodowy szykuje małą rewolucję

Tatrzański Park Narodowy szykuje małą rewolucję

Dotarłem do ciekawej informacji o planach TPN. Jak się okazuje, nie tylko TANAP szykuje zmiany, o czym już pisałem wcześniej tutaj. Tatrzański Park Narodowy przygotowuje prawdziwą rewolucje na tatrzańskich szlakach, a właściwie przy wejściu na nie. Mają się tam pojawić automatyczne bramki, a bilety będzie można kupować także przez internet. Całkowicie zautomatyzowana ma być także obsługa parkingu na Palenicy Białczańskiej, skąd turyści wyruszają nad Morskie Oko.

Szymon Ziobrowski z TPN powiedział:

To nie żadna rewolucja. Od wielu lat zastanawiamy się jak usprawnić system wpuszczania turystów na tatrzańskie szlakiZastanawialiśmy się nad systemem sprzedaży przez SMS, ale okazał się on zbyt drogi.

Pomysł automatycznych bramek nie jest nowy, ale teraz ponownie władze parku nad nim się zastanawiają. Miałby to być podobny system, jak te funkcjonujące na wyciągach narciarskich. Jest to jednak bardziej skomplikowane. Tatrzański Park jest spory i ma wiele wejść. Dodatkowo obowiązują różne rodzaje biletów wstępu. Poza normalnymi i ulgowymi, są też kilkudniowe i tygodniowe. Na dodatek mieszkańcy gmin sąsiadujących z TPN zwolnieni są z opłat za wstępu na teren parku. Na razie więc nie wiadomo, jak ten system będzie wyglądał.

Rozmawiamy z kilkoma partnerami i jest to na bardzo wstępnym etapie– zastrzega Ziobrowski.

Władze parku skłaniają się też do możliwości zakupu biletów wstępu przez internet. Chcą umożliwić łatwiejszy wstęp na teren parku, by turyści nawet w pełni sezonu mogli uniknąć stania w długich kolejkach przed kasami sprzedającymi bilety.

W pełni zautomatyzowana ma być także obsługa parkingu na Palenicy Białczańskiej.

Palenica Białczańska to, przyznam szczerze, miejsce, którego trochę się wstydzimy– przyznaje Szymon Ziobrowski.

Od kilku lat TPN stara się o wydanie warunków zabudowy dla inwestycji, jaką jest modernizacja całego parkingu. Zamiast klepiska ma tam być kostka brukowa, odpowiednie odwodnienie i separatory substancji ropopochodnych, czyli parking z prawdziwego zdarzenia, a nie pole za stodołą u gospodarza, jak to jest w tej chwili. Tę decyzję już park otrzymał i stara się teraz o pozwolenie na budowę. W ramach remontu zamontowane zostaną automatyczne bramki i automaty do płacenia. Ma to być powiązane w spójny system z informacją o dostępności miejsc parkingowych. Tablice mają już kilka kilometrów wcześniej informować kierowców czy na Palenicy Białczańskiej znajdą jeszcze wolne miejsca.

By ten system dobrze działał muszą być jednak wybudowane jeszcze dwa ronda – jedno na Wierch Porońcu, a drugie na Łysej Polanie, by kierowcy mogli bezkolizyjne zawrócić i poszukać wolnych miejsc gdzie indziej. Budowa rond zaplanowana jest na przyszły rok. Jest też szansa, ze w przyszłym roku ruszy remont parkingu na Palenicy Białczańskiej i budowa systemu automatycznego dostępu do parku. TPN ma już część środków potrzebnych na ten cel, ale jeszcze nie wszystkie, bo inwestycja nie będzie tania. Sam remont parkingu pochłonie co najmniej 6 milionów złotych. Ale za to potem trzem milionom turystów, którzy co roku odwiedzają Tatry będzie wygodniej i łatwiej. Więc może warto. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

źródło http://www.rmf24.pl/

 

 

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

4 komentarze

 1. Stefan

  Jest jeden minus – bilety będzie trzeba kupic zawsze, dawniej poza sezonem i wczesnie rano oraz wieczorem nie było kasjerów…

  Odpowiedz
  • Artur Szymanowski

   No to teraz zamiast pracowników kasowych będzie armia „kanarów” sprawdzających posiadanie biletu przez turystów.
   I tylko czekać na rozmowy typu: „Ma Pan bilecik? Nie, bo spałem w schronisku… No to mandacik będzie” 😛

   Odpowiedz
 2. sztala

  Hmmm,
  a może będzie mniej ludków na szlakach.

  Nie wierzę, ale taki argument 'za’ przyszedł mi do głowy.

  Odpowiedz
 3. ela

  no to nie będzie już tłumaczenia ,że kasa była jeszcze zamkinięta 🙁

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »