Wybierz stronę

Telefon komórkowy- przydatny w górach, czy nie?

Telefon komórkowy- przydatny w górach, czy nie?

Pisałem już kiedyś o tym, że nowoczesny telefon komórkowy służy w górach obecnie jako aparat fotograficzny. Najnowsze modele mają takie techniczne możliwości, że robią lepsze zdjęcia niż zwykłe aparaty. Ale telefony mają wiele innych przydatnych funkcji, które mogą nam się przydać w górach. Dzięki różnorodnym aplikacjom możemy wykorzystywać go na wiele sposobów. Na pewno wielu z nas wykorzystywało telefon do nawigacji w terenie. Obecnie możemy ściągnąć sobie mapy turystyczne i korzystać z nich w górach. Oczywiście ja nigdy nie bazuje tylko na urządzeniu elektronicznym, które może zawieść, zawsze więc mam przy sobie mapę papierową.

Ale GPS zainstalowany  w telefonie przydaje się do obsługi wszelakich aplikacji sportowych, które liczą nam przebyte kilometry, czas przejścia, przewyższenia, sumy podejść itd. Jasne, że to wszystko nie jest najważniejsze w górach, ale służy do dobrej zabawy, ja lubię osobiście wiedzieć takie dane statystyczne. Od dawna mam zamiłowanie do zapisywania wszystkich przebytych tras, segregowania fotogalerii z wypraw itp. Wielu z nas stwierdzi zaraz, że w góry jedzie odpocząć i wyłącza telefon, lub nie zabiera go wcale. Taka opcja jest ze wszech miar słuszna, ale pamiętać trzeba, że nieraz zdarzają się sytuację kryzysowe, gdy musimy wezwać pomoc dla siebie lub kogoś napotkanego na szlaku w awaryjnej sytuacji i co wtedy? Lepiej zatem mieć go schowanego w plecaku… 

Może brzmi to trochę dziwnie, ale ktoś stwierdził – telefony komórkowe są częścią nas samych. Nawet jeśli jesteście z pokolenia, które swoje dzieciństwo, czy lata młodzieńcze przeżyło bez komórki, to z pewnością ciężko obecnie wyobrazić sobie komukolwiek nasze życie bez smartfona, który stał się w wielu sytuacjach niemal naszą “prawą ręką”. Zatem bez względu na to, czy się zgadzacie z powyższym stwierdzeniem czy nie, w przeciągu ostatnich 20 lat nauczyliśmy się harmonijnego współżycia z urządzeniami mobilnymi. Nie istnieje urządzenie elektroniczne, którego nie można jednak zniszczyć. Nie inaczej jest z telefonami komórkowymi i smartfonami. Telefon zatem się nam przydaje także w górach, często go wyciągamy do robienia zdjęć, zwłaszcza wtedy go przydarzy nam się zapomnieć zabrać z domu aparat fotograficzny lub padnie nam w nim akumulator. 

Jak chronić więc nasz telefon w górach? Tak jak zawsze… Pierwszą linią obrony przed uszkodzeniami, od zawsze pozostaje odpowiednia „higiena” użytkowania urządzenia. Nie trzymajmy smartfona w kieszeni razem z kluczami i innymi ostrymi przedmiotami. Przed uszkodzeniami ekranu zabezpiecza w znacznym stopniu dodatkowe szkło hartowane. Pomimo, że fabrycznie ekran smartfona w droższych modelach jest wykonany z tafli szkła hartowanego, to dodatkowa warstwa ochronna zabezpieczy go przed niepożądanymi mikrorysami. W przypadku uderzenia ostrym przedmiotem, w pierwszej kolejności uszkodzeniu ulegnie szkło ochronne, pozostawiając ekran nietkniętym. Jeśli więc nasz smartfon wypadnie nam w górach na kamienie ma większe szanse przeżyć.

Dzisiejsze urządzenia przenośne, konstruowane głównie w technologii montażu powierzchniowego, są niezwykle odporne na wibracje i przeciążenia powstające np. podczas upadku z „rozsądnych” wysokości. Pomimo, że producenci prześcigają się w wykorzystywaniu coraz to ciekawszych materiałów kompozytowych i stopów, nikt jeszcze nie wymyślił materiału niepodatnego na zużycie. Na telefonie komórkowym z czasem pojawiają się mikrouszkodzenia w formie otarć, rys, a w katastrofalnych sytuacjach nawet pęknięcia i wgniecenia. Niezależnie od naszych starań, prędzej czy później telefon upadnie. Porządne etui na telefon, osłaniające znaczną powierzchnię urządzenia, ze szczególnym uwzględnieniem krawędzi, zabezpieczy obudowę przed wgnieceniem lub pęknięciem i dodatkowo zmniejszy wstrząs, absorbując energię uderzenia. Dobre etui na smartfona lub telefon komórkowy ma też tą zaletę, że działa antypoślizgowo, więc poprawia chwyt i stabilność urządzenia w dłoni.

To podstawa w ochronie urządzenia na co dzień i w każdej sytuacji. W dzisiejszym świecie mamy do dyspozycji mnóstwo wszelakich modeli etui i futerałów, dzięki którym możemy zabezpieczyć swój telefon i nadać mu całkowicie nowy wygląd, pełen klasy i elegancji. Każdy bez problemu znajdzie etui do swojego telefonu. Duży wybór na różne modele oraz całą plejadę innych akcesoriów telefonicznych, jak także innych produktów elektronicznych znajdziecie w sklepie internetowym znanej niemieckiej marki StilGut, która jest światowym liderem ekskluzywnych akcesoriów GSM. StilGut to niemiecka jakość wykonania, nowoczesny design i prestiż. Polecam np. https://stilgut.pl/etui-na-telefon-smartfon-huawei . Sam taki posiadam i cały czas daje radę. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

4 komentarze

 1. Adrian Kończak

  Moim zdaniem telefon jest w górach wręcz niezbędny. Nigdy nie wiadomo co się stanie.

  Odpowiedz
 2. Marcin Krajewicz

  Ja bym się nie odważył pójść w góry bez telefonu.

  Odpowiedz
 3. Marek

  Przeczytałem ten artykuł i aż mi się przypomniał mój wyjazd w góry. Nie wziąłem ze sobą telefonu i przypomniało mi się w połowie drogi do Zakopanego. Dobrze, że żona miała telefon.

  Odpowiedz
 4. Tomek

  Z jednej strony telefon może uratować nam życie, bo daje możliwość skontaktowania się ze służbami ratunkowymi. Z drugiej strony jest mało przydatny, bo i tak w większości miejsc nie ma zasięgu. Co z tego, że na smartfonie mam aplikację Pomoc, skoro nie mam dostępu do internetu z uwagi na brak zasięgu. Ja zabieram ze sobą smartfon. Służy mi on jako mapa (tych papierowych już nie noszę). Mam zainstalowaną czeską apkę Mapy.cz – jest bardzo dobra. Lubię chodzić poza szlakami a GPS smartfona pokazuje mi gdzie jestem, czy idę w dobrym kierunku itp. Służy mi też jako aparat fotograficzny i kamera. Pozdrawiam.

  Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »