Wybierz stronę

„Poza górą”, czyli kolejna powieść z serii literatury górskiej na świecie.

„Poza górą”, czyli kolejna powieść z serii literatury górskiej na świecie.

Opady śniegu w Tatrach i bardzo deszczowo w innych górach to chyba znak, że to koniec złotej jesieni. Tegoroczny sezon górski był bardzo intensywny, do dzisiaj udało się odbyć 52 wycieczki po różnych górach Europy. A pora deszczowa, nadchodzący listopad i oczekiwana zmiana czasu jest sygnałem, że zacznie się sezon na czytanie dobrych książek o tematyce górskiej. Właśnie jedną z nich udało się przeczytać. Mowa o powieści Steve’a House’a  ” Poza Górą”. Zasadnicze pytanie w tej opowieści brzmi: Co tam takiego jest, poza górą, jeśli nie człowiek? Autor to zawodowy alpinista amerykański z Oregonu, instruktor wspinaczki, przewodnik górski i narciarski, specjalista od szybkich wejść w stylu alpejskim.

Napisał on wciągającą opowieść wpisującą się w najlepszą alpejską tradycję. Jedyne ograniczenia jakie respektuje, to te, które stawia samemu sobie i wszystkie są właściwe. To, czego się nauczył w wysokich górach i w powracaniu z nich do domu, jest okupione walką i warte chwili naszej uwagi. Steve House jest wizjonerem, jedynym takim na pokolenie, który zmienił i zmienia sposób naszego myślenia o stylu alpejskim na najbardziej wymagających górach świata. Z powodzeniem drąży nie tylko swoje najszczytniejsze aspiracje, ale i obnaża prawdę o najciemniejszych problemach i obawach, które nękają nawet najlepszych wspinaczy. W książce daje nam rzadki i głęboko osobisty ogląd na determinację, poświęcenie i koncentrację, które stoją za dzisiejszymi przejściami na lekko i szybko.

„Poza górą” to porywająca lektura –  już w tym momencie górski klasyk. Odnosi się do wielu uniwersalnych kwestii w życiu, nie związanych ze wspinaniem: posiadania i roli mistrza- mentora i bohaterów, zaufania, porażki, sukcesu, wyznaczania celu, partnerstwa, jak i do częstych doświadczeń wspinaczy w górach wysokich: do ryzyka i śmierci przyjaciół. Ta książka to wgląd w proces doskonalenia się człowieka pracującego nad tym, by być jak najlepszym, tak doskonałym, jak tylko to możliwe, choć samo dążenie tylko nieliczni z nas mogą sobie wyobrazić. Na pewno wielu spośród moich kolegów taterników się spodoba…

Zatem zachęcam do lektury autobiografii tego jednego z najwybitniejszych alpinistów świata. Steve House jest przede wszystkim gorącym propagatorem stylu alpejskiego we wspinaniu i wszystkie jego wspinaczki odzwierciedlają tę ideologię. Do jego wybitnych przejść należą: samotne poprowadzenie nowej drogi na południowo-zachodniej ścianie K7 w Dolinie Charakusa w 2004 roku oraz przejście w stylu alpejskim nowej drogi na ponad 4000-metrowej ścianie Rupal (Nanga Parbat), którego dokonał wraz z Vincem Andersonem. Książka „Poza Górą” (oryg. Beyond the Mountain) otrzymała prestiżowe nagrody nagrody Broadmana Taskera oraz Banff Mountain Book Award for Mountain Literature. Można ją nabyć np. w wydawnictwie Stapis, które ma w swojej ofercie całą kolekcję książek z cyklu literatury górskiej. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »