Majowa Kralova Hola

Majowa Kralova Hola

Kráľova hoľa (pol. „Królewska Hala”, węg. Király-hegy, niem. Königsberg, 1946,1 m n.p.m.) – szczyt w Tatrach Niżnych w Centralnych Karpatach Zachodnich w Słowacji. Obok tatrzańskiego Krywania druga narodowa góra Słowaków, uwieczniona w wielu legendach i opowieściach.

Od 1960 r. charakterystyczną dominantą szczytu Kralovej Holi jest potężna bryła stacji przekaźnikowej TV z wysokim, widocznym z bardzo daleka masztem nadajnika. Do stacji, serpentynami z miejscowości Šumiac w dolinie Hronu, wiedzie wąska droga o długości 11,5 km – w górnej części, powyżej granicy lasu asfaltowa, w dolnej zaś szutrowa. Droga jest zamknięta dla ruchu publicznego z wyjątkiem rowerów. Szczyt wyznacza betonowy słup triangulacyjny, usytuowany na zachód od masztu nadajnika.

Kráľova hoľa jest jednym z najliczniej odwiedzanych szczytów Niżnych Tatr. Znany jest z doskonałej, dookolnej panoramy, obejmującej w promieniu do 50-60 km kilkanaście grup górskich w środkowej i wschodniej Słowacji. Na szczyt góry wiedzie kilka znakowanych szlaków turystycznych z okolicznych miejscowości.

Maj 2009r. zaowocował pierwszym wypadem górskim w pasmo Królewskiej Hali w Niżnych Tatrach. Na szczyt Kralovej Holi wyruszyliśmy z miejscowości Telgart czerwonym szlakiem – szlakiem bohaterów SNP, a powrót nastąpił do punktu wyjścia zielonym szlakiem przez Kralovą Skałe. Wierzchołek słynie  z fantastycznej panoramy 360 stopni, ale najbardziej widowiskowo prezentują się ze szczytu Tatry widziane od granic Zachodnich aż po Bielskie. Będąc na szczycie stoimy na wprost nich i możemy przy dobrej pogodzie podziwiać je od wschodu do zachodu. Wrażenia niesamowite, więc wsiadajcie w auta i w drogę…Nawet w zimie można łatwo zdobyć wierzchołek korzystając z drogi jezdnej z miejscowości Sumiac. Zapraszam do fotogalerii. 

(Visited 110 times, 1 visits today)

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

5 komentarzy

 1. Artur Szymanowski

  Owszem, widoki na Tatry, szczególnie Wysokie są z niej rewelacyjne. Miałem przed tygodniem na niej być i już mam plan, że kiedyś na nią wrócę w zimie przy jakimś wyżu 🙂

  Odpowiedz
 2. Magdalena

  jaka jest trudność szlaku i jaki czas przejśćia?

  Odpowiedz
  • marcogor

   trudności nie ma żadnych, można nawet cały czas iść drogą dojazdową do przekaźnika, w górę to daje 3h, pozdrawiam

   Odpowiedz
 3. Tomek

  Czy to prawda że w budynku nadajnika można się schronić?

  Odpowiedz
  • marcogor

   tak, można! jest otwarta weranda! pozdrawiam

   Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

SUBSKRYBUJ TEGO BLOGA

Oh hi there 👋
It’s nice to meet you.

Sign up to receive awesome content in your inbox, every month.

We don’t spam! Read our privacy policy for more info.

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Fotograf ślubny i kamerzysta Toruń
Film i fotografia ślubna, która przetrwa próbę czasu. Pełna emocji i uczuć. Filmowanie wesel wideofilmowanie vivistudio
sucha karma dla psa seniora
Szukasz karmy, która da Twojemu psiakowi wszystko czego potrzebuje? Dobrze trafiłeś/aś! W KOLI-SKLEP mamy szeroki wybór.

koli-sklep.pl

Translate »