Podlesok – Przełomy Hornadu – Klastorisko – Sokolia Dolina – Wielka Polana – Podlesok

Podlesok – Przełomy Hornadu – Klastorisko – Sokolia Dolina – Wielka Polana – Podlesok

Słowacki Raj to krasowy płaskowyż o średniej wysokości od 800 do 1000 m n.p.m. będący częścią Słowackich Rudaw w Karpatach Zachodnich. Nazwa została nadana w 1921 roku. Autorem nazwy „Słowacki Raj” był działacz turystyczny ze Spiskiej Nowej Wsi Béla Hajts. Pierwotnie jednolity płaskowyż o dość płaskiej powierzchni, z biegiem kolejnych okresów geologicznych został poprzecinany licznymi, głębokimi dolinami, będącymi wynikiem erozyjnej działalności płynących nimi potoków. W środkowych i dolnych częściach doliny te przyjmują formę wąskich, krętych wąwozów o wysokich, prawie pionowych ścianach, zwanych po słowacku roklinami, w których potoki utworzyły liczne progi skalne, wodospady i marmity.

Różnice poziomów pomiędzy górnymi a dolnymi wylotami tych wąwozów wynoszą od 180 do 470 m. Doliny rozdzielają główny zrąb masywu Słowackiego Raju na kilka mniejszych płaskowyżów, zwanych płaninami, wśród których wyróżniają się płaskowyże: Glac (ok. 1000 m n.p.m.) w północnej części masywu i Geravy (ok. 1060 m n.p.m.) w części południowej. Na terenie Słowackiego Raju istnieją liczne znakowane szlaki turystyczne piesze i rowerowe. Najbardziej atrakcyjne trasy piesze biegną dnem wspomnianych roklin, w których najtrudniejsze odcinki pokonuje się za pomocą sztucznych ułatwień w postaci metalowych lub drewnianych kładek, mostków i drabin (o wysokości do kilkunastu metrów). Jedyną w swoim rodzaju atrakcję stanowi trasa biegnąca przełomem Hornadu, w którym najwęższe odcinki pokonuje się ciągiem metalowych półeczek, umocowanych w litej, pionowej skale kilka metrów ponad nurtem rzeki.

W południowej części Słowackiego Raju znajduje się polana Kláštorisko (790 m n.p.m.) z ruinami klasztoru kartuzów z końca XIII wieku oraz schroniskiem turystycznym. Przed wiekami polana stanowiła schronienie dla okolicznej ludności uciekającej przed tatarskimi ordami. Efektowne wąwozy w Słowackim Raju mają długość od 0,8 do 4,5 km. Najpopularniejszy wąwóz Sucha Bela (koło Podlesoka) przechodzi w sezonie dziennie średnio 1000 osób. Najdłuższym wąwozem jest natomiast Przełom Hornadu o długości 11,7 km, zaś najwyższym wodospadem jest Wodospad Zawojowy w Dolinie Sokolej – 75 m.

Dziś właśnie zapraszam do obejrzenia albumu zdjęć z przejścia Przełomów Hornadu z Podlesoka i zwiedzania Doliny Sokoliej z największym wodospadem – Zawojowym, gdzie można dojść na skróty z Klastoriska, omijając długą Dolinę Tomasowską. W międzyczasie zrobiliśmy przystanek na Klastorisku, gdzie odwiedziliśmy ruiny klasztoru i jedyne schronisko w tych górach. Powrót do Podlesoka wybraliśmy przez Wielką Polanę i Małą Polanę, czyli płaniną Glac. Wycieczka przez najdłuższe wąwozy zajmuje cały dzień, więc w schronisku warto uzupełnić zapasy energii. W Podlesoku, obok największego parkingu dla turystów jest też kilka ciekawych knajp, gdzie można dobrze zjeść, a na pobliskim autocampingu przenocować. Z Popradu jest tylko niecałe 15 km do tego parku narodowego, więc każdy powinien zobaczyć te cuda na własne oczy, jeśli wypoczywa w pobliżu Słowackiego Raju. Dziękuję wspaniałej ekipie za wspólne przeżywanie emocji przejścia miejsc pełnych ekspozycji, metalowych ubezpieczeń i poznawania tych cudów Słowacji. Dla mnie to już któryś tam raz, ale zawsze chętnie tam wracam i dzielę się urokami tego parku z innymi. Pora na krótką fotorelację…

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

1 komentarz

  1. Tomasz

    Byłem chociaż mało widzialem – oni lasów sobie nie powycinali.

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »