Krakowska Nagroda Górska i Wspinaczkowa – po raz pierwszy w historii

Krakowska Nagroda Górska i Wspinaczkowa – po raz pierwszy w historii

Krakowski Festiwal Górski co roku przyciąga rzeszę wspinaczy, alpinistów, trekkersów, skitourowców, biegaczy górskich, grotołazów – jednym słowem ludzi, którzy najlepiej czują się w górach. Dlaczego więc tak licznie odwiedzają centrum zatłoczonej aglomeracji? Dlatego, że Kraków to miasto od lat wyjątkowo silnie związane ze środowiskiem alpinistycznym – z racji historii i położenia, a KFG to jedna z nielicznych okazji, by spotkać się i porozmawiać o swoich przygodach, obejrzeć inspirujące filmy oraz posłuchać wybitnych sportowców, którzy opowiadają o przeżyciach, przygodach i sukcesach z minionego sezonu.

nagroda-statuetka

Droga do tych wspinaczkowych sukcesów to nierzadko ciężki, mozolny trening, a także ból i wyrzeczenia. Przy tym determinacja i upór. Ambicja, odwaga i podążanie za niemożliwym. Ale tak właśnie osiąga się życiowe cele  i tak powstają przełomowe przejścia, o których pamiętamy przez lata. 

Postanowiliśmy wyrazić szacunek dla tych, którzy mają wizję i nie boją się jej realizować. A przy okazji robią fenomenalne rzeczy – takie, które nierzadko zostawiają trwały ślad w historii wspinania. Nagrody mają być wyróżnieniem i przed wszystkim docenieniem wybitnych sportowców. Chcielibyśmy – organizatorzy festiwalu i redakcja wspinanie.pl – w ten sposób podkreślać to, co we wspinaniu pozytywne, inspirujące i twórcze.

Na tegorocznym Krakowskim Festiwalu Górskim wręczymy trzy nagrody:

  • Krakow Mountain Award / Krakowska Nagroda Górska – za wyczyn roku
  • Krakow Climbing Award – Lifetime Achievement / Krakowska Nagroda Wspinaczkowa – za wkład w historię wspinania i osiągnięcia wspinaczkowe
  • Krakow Climbing AwardBest Season 2018 / Krakowska Nagroda Wspinaczkowa – za osiągnięcia w mijającym sezonie

Już teraz możemy zdradzić, że Krakow Climbing Award – Life Achievement trafi do naszego tegorocznego gościa Jerry’ego Moffatta. Brytyjczyk był nie tylko jednym z liderów wspinania lat. 80 i 90. XX w., był także wspinaczem niesamowicie ambitnym i zdeterminowanym, wspinaczkowym freakem – w pozytywnym tego słowa znaczeniu, tytanem treningu, marzącym o łamaniu barier i podbijaniu świata. Lista dokonać Brytyjczyka dowodzi, że wybór takiej drogi życiowej był strzałem w dziesiątkę. Sylwetkę Jerry’ego Moffatta przedstawiamy TUTAJ.

sponsorzy 16 KFG

Na nagrodę składa się statuetka, zaprojektowana przez artystę rzeźbiarza Jacka Dudka oraz czek na kwotę 4000 zł! Głównym partnerem nagrody jest Miasto Kraków – Miasto Gospodarz KFG. Nagrodę wsparł również główny sponsor festiwalu – PZU.

Kto otrzyma pozostałe dwa wyróżnienia? O tym dowiecie się już podczas 16. KFG, w dniach 28 listopada – 2 grudnia. Ceremonia wręczenia zaplanowana jest na sobotni wieczór, 1 grudnia, a uczestniczyć w niej będą m.in. Krzysztof Wielicki oraz Piotr i Adam Pustelnik.  Zapraszam! I do zobaczenia już w piątek… Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

 

źródło: materiały od Krakowski Festiwal Górski

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »