Cergowa i jej tajemnice.

Cergowa i jej tajemnice.

Kolejny dzień długiego weekendu postanowiłem wykorzystać na zwiedzenie masywu Cergowej, pięknej, pochylonej jak leżący koń góry, mi osobiście przypominającej trochę tatrzański Krywań z sylwetki. To jeden z najwyższych szczytów Beskidu Dukielskiego, górujący zdecydowanie nad miejscowością Dukla. Miasto to jest nieodwracalnie związane ze św.Janem z Dukli, także na tej górze można znależć takie miejsca – jak pustelnie, gdzie przebywał święty, cudowne źródełko. Rejon masywu Cergowej to także wiele jaskiń, rezerwaty ze stanowiskami cisów, zarastające stawy, z których jeden zwie się Morskie Oko. Występują tu też liczne wychodnie piaskowca cergowskiego, a góra odwiedzana jest również przez paralotniarzy.

Jaskinie Cergowej należą do najwcześniej opisywanych w Polsce, wzmiankowane przez ks. Gabriela Rzączyńskiego w dziele Auctuarrium historiae naturalis Regni Poloniae z 1736 roku. Wiążą się z nimi liczne podania: o podziemnych korytarzach prowadzących aż do zamku w Odrzykoniu pod Krosnem. Obecnie wejścia są zarośnięte, nam udało się znaleźć tylko trzy. Sam szczyt jest zalesiony, ale prześwitują nieraz widoki na okolicę, widac nawet Suchą Górę koło Krosna. Masyw ma trzy kulminacje, na najwyższej znajduje się krzyż i księga wpisów. Samo wejście można potraktować kondycyjnie, gdyż podejścia są strome, zwłaszcza północna ściana wydaje się nie do zdobycia.

Ciekawostką są kwitnące teraz rośliny, zwane czosnkiem niedźwiedzim, wydające wyraźny zapach tego warzywa, o czym się dowiedziałem od miłej nauczycielki z Krosna, która zbierała wraz z koleżanką całe reklamówki tej, podobno zdrowej i jadalnej rośliny. Zdobycie samego szczytu to kwestia dwóch godzin w obie strony ,najłatwiej dojechać autem na parking nad Duklą, gdzie bierze początek szlak edukacyjny. Większość turystów dociera tylko do cudownego źródełka po mającą właściwości lecznicze wodę, ja z towarzyszącym mi Danielem obeszliśmy cały masyw Cergowej w celu poznania wszystkich jej tajemnic. Pochodziliśmy trochę z kompasem w ręku, żeby znaleźć wszystkie ciekawe miejsca. Uważać trzeba tylko na rajdowców na motorach, których jeździ tam wielu. To był kolejny przyjemnie spędzony dzień. Trochę więcej informacji znajdziecie tutaj  https://edukla.pl/gora-cergowa-wieza-widokowa-na-beskid-niski/ Zapraszam na krótką fotorelację, a tu znajdziecie graficzny opis trasy na Cergową.

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

2 komentarze

  1. asia

    Dukla, moje strony:)
    czosnek niedźwiedzi jak najbardziej idealny jako nalewka , chodz wolę jako zamiennik sałaty do obiadu na świeżo:)
    A na Tylawie, na Puszczy byłeś?

    Odpowiedz

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »