Nie jesteś drugi. Jesteś wielki. Włoski portret Jerzego Kukuczki
Zimowa aura sprzyja rozwojowi mego czytelnictwa. Dotarła do moich rąk nowa książka włoskiego autora Gian Luca Gasca o naszym największym zdobywcy Himalajów, pt. „Nie jesteś drugi. Jesteś wielki. Włoski portret Jerzego Kukuczki” Prezentuje ciekawe spojrzenie na życie i karierę wspinaczkową naszego wielkiego mistrza także przez pryzmat rywalizacji z Włochem Reinholdem Messnerem. Po latach włoskie środowisko oddało Kukuczce należne miejsce, przecież nasz himalaista zdobył koronę Karakorum i Himalajów w niespełna osiem lat, czyli dwa razy szybciej niż Messner. Jego rekord pobił dopiero niedawno fenomenalny nepalczyk Nirmal Purja dokonując niemożliwego, czyli wchodząc na wszystkie szczyty powyżej 8000 m w ciągu jednego roku!
Książka pełna jest wspaniałych fotografii z czasów wspinaczki, zawiera też kody QR, które po sczytaniu aplikacją w telefonie odsyła nas do interesujących materiałów uzupełniających włoską perspektywę. Lektura nie jest zbyt długa, a czyta się ją jednym tchem… zatem wystarczy jeden wieczór poświęcić na to dzieło! 18 września 1987 roku, Tybet, Himalaje. Jerzy Kukuczka na szczycie Shisha Pangmy. Najsłynniejszy polski himalaista zdobywając ten ostatni, czternasty w sumie, ośmiotysięcznik, jest drugim człowiekiem na świecie, który kompletuje Koronę. Kiedy Jerzy Kukuczka wróci do kraju z tej wyprawy czekać na niego będzie depesza od Reinholda Messnera:
„Nie jesteś drugi, jesteś wielki”.
“Nie jesteś drugi. Jesteś wielki. Włoski portret Jerzego Kukuczki” stanowi przekład jednego z tomów włoskiej serii “I grandi alpinisti”, poświęconej wielkim osobowościom świata alpinizmu. W pracy nad polskim wydaniem dołożono wszelkich starań, aby obcujący z nim czytelnicy mogli poznać przede wszystkim włoską perspektywę wydarzeń ze świata himalaizmu, rozgrywających się w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych XX wieku.
Niniejsza publikacja wnosi do literatury (nie tylko tej poświęconej Jerzemu Kukuczce, ale w dużo szerszym ujęciu górskiej) zupełnie inną, arcyciekawą narrację prowadzoną z perspektywy zachodniej – z czasów, kiedy różnego rodzaju informacje nie były dostępne „na wyciągnięcie ręki”. Już na wstępie autor zwraca uwagę na niewielki zasób informacji ( dodatkowo cenzurowanych ) które przedostawały się do Włoch zza żelaznej kurtyny. Polskie wydanie zostało wzbogacone o przedmowę Mario Corradini (włoskiego przyjaciela Kukuczki).
Polak był postacią wybitną, choć w tamtym czasie zimnej wojny, informacje o jego sukcesach nie docierały do szerokiej publiczności środowisk wspinaczkowych na Zachodzie. Prym wiodła narracja o Messnerze, pierwszym zdobywcy, ale ludzie czytający wspinaczkowe periodyki wiedzieli , jakie rzeczy robił w tamtym czasie Kukuczka. Poczytacie o tym również w tej książce.
„Wspinaczki Jerzego były pozbawione romantycznego zabarwienia, tak chętnie dodawanego przez ludzi Zachodu. Wszyscy Polacy, a w szczególności Kukuczka mieli cechę, która wybijała się ponad inne: potrafili niebywale znosić cierpienie. Mieli tę umiejętność poruszania się w ekstremalnych warunkach , częstokroć na granicy możliwości, z kiepskim sprzętem, lecz właśnie to czyniło ich każdą opowieść epicką.” Te piękne słowa wypowiedział Andrea Gaddi. Wydawcą książki jest Fundacja Wielki Człowiek, przy współudziale Wirtualnego Muzeum Jerzego Kukuczki. Premiera odbyła się 3 grudnia, więc możecie już nabyć tę wciągającą opowieść w dobrych księgarniach. Gorąco polecam! Z górskim pozdrowieniem
Marcogor
Reinhard Messner Włochem?…. pierwsze słyszę !!!
tak, pochodził z niemieckiej rodziny mieszkającej we włoskim Tyrolu,był nawet europoposłem z ramienia włoskich Zielonych…
Ciekawych rzeczy się dowiedziałem
Niesamowite