Wybierz stronę

Wspinaczka w skale

Wspinaczka w skale

Wpadła mi w ręce ostatnio świetna książka, pod sugestywnym tytułem „Wspinaczka w skale”. Sama nazwa wskazuje o czym ona jest i choć nie jestem zawodowym wspinaczem, ani taternikiem to porady i informacje w niej zawarte mogą mi się bardzo przydać. Co prawda nic nie zastąpi kursu skałkowego, czy taternickiego dla osób mających ambicje wspinaczkowe, ale taka wiedza książkowa, zobrazowana na wielu fotografiach na początek nie jest zła. Chodzę po górach od lat, czasem się wspinam na jakieś trudniejsze szczyty, więc na naukę od najlepszych nigdy nie jest za późno. Ta kolejna moja górska lektura jest napisana przez jednego z lepszych wspinaczy Ameryki przystępnym językiem, więc nawet taki laik jak ja coś z niej zrozumiał. Wiele rysunków, zdjęć i rycin także bardzo pomaga w nauce. Polecam wszystkim spragnionym wspinaczki w skale może jak początek edukacji, przed kursami w terenie.

Tysiące wspinaczy poznało tajniki tego sportu dzięki bestsellerowej książce Craiga Luebbena „Wspinaczka w skale”. W nowym, zaktualizowanym wydaniu partner wspinaczkowy Luebbena, Topher Donahue, kontynuuje jego dzieło nauczania adeptów wspinaczki. Autorzy omawiają podstawowy sprzęt, a także psychologiczne aspekty wspinania, objaśniają poszczególne techniki wspinaczkowe oraz tłumaczą, kiedy i w jakim celu mamy je stosować. Ich kompleksowe podejście do tematu sprawia, że łatwiej zrozumieć złożony świat nowoczesnej wspinaczki.

Nowe wydanie zawiera:
• 35 nowych technik i zagadnień związanych z bezpieczeństwem
• osobne rozdziały poświęcone wspinaniu z górną asekuracją, bulderingowi, wspinaczce sportowej
i tradycyjnej
• szczegółowo omówione zasady osadzania solidnych punktów asekuracyjnych i budowania stanowisk
• opis techniki i strategii wspinaczki w różnych formacjach skalnych, na drogach jedno- oraz wielowyciągowych
• ilustracje dokładnie pokazujące sposoby wiązania niezbędnych węzłów
• opis czterech nowych technik asekuracyjnych, między innymi wyhamowania odpadnięcia ze współczynnikiem 2
• 400 fotografii i rysunków

Autor Topher Donahue pierwsze wspinaczkowe kroki stawiał w Górach Skalistych w towarzystwie ojca – przewodnika wysokogórskiego. W wieku 14 lat, jako jeden z najmłodszych przewodników w historii, prowadził już drogi skałkowe i wysokogórskie. Posiada 35-letnie doświadczenie wspinaczkowe i dzieli się nim z czytelnikami na łamach tej książki. Został także uhonorowany licznymi nagrodami za swój dorobek fotograficzny i pisarski.
Craig Luebben był licencjonowanym przewodnikiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Przewodników Wysokogórskich (AMGA) i instruktorem wspinaczki. Był też starszym redaktorem czasopisma „Climbing” i autorem kilku książek poświęconych wspinaniu.

Bardzo pozytywnie tę książkę oceniają nasi rodzimi instruktorzy z PZA. Przytoczę tu dwie ich opinie:

Napisana przez ekspertów i doświadczonych instruktorów Wspinaczka w skale jest cennym źródłem wiedzy zarówno dla początkujących, jak i średnio zaawansowanych wspinaczy.

Jest to najlepszy podręcznik wspinania od czasów W skale Sonelskiego. To logiczna, kompletna, kompetentna i usystematyzowana prezentacja niezbędnej wiedzy.
Andrzej Makarczuk, instruktor taternictwa i wspinaczki skalnej PZA

Uważam, że ta książka jest świetnym „elementarzem” wspinania i ma szansę stać się najbardziej popularną pozycją tego typu w Polsce.
Tomasz Kliś, instruktor taternictwa PZA, tłumacz

Książkę można nabyć np. w wydawnictwie Galaktyka.com.pl.

PS. A przy okazji polecam również zestaw do decoupage. Sklep oferuje różnorodne pomocne artykuły dla wszelakich specjalności artystycznych. Technika decoupage polega na ozdabianiu przedmiotów codziennego użytku. Zdobnictwo tą metodą cieszy się dużą popularnością, ponieważ właściwie każdy może zostać mistrzem decoupage’u. Warsztat ten opiera się głównie na inwencji twórczej artysty. Wystarczy, że wybierzesz przedmiot, któremu chcesz nadać nowe życie, a reszta zależy od Twojej własnej pomysłowości. Z górskim pozdrowieniem

Marcogor

O autorze

marcogor

Bloger z Gorlic, górołaz opisujący swoje górskie wyprawy, zakochany w Tatrach, miłośnik górskich wędrówek i wszystkiego piękna natury. Góry to moja pasja i mój drugi dom.

Zostaw odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

TURYSTYKA – GÓRY – PODRÓŻE – BLOG ISTNIEJE OD II.2012

POSTAW KAWĘ MARKOWI

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Pasma Górskie

Translate »